حقوق کارگران به ۶ میلیون تومان می‌رسد؟ – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال/ وقت خرید خانه است؟
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

حقوق کارگران به ۶ میلیون تومان می‌رسد؟

1430401759226 isna 1

یکی از محتمل‌ترین سناریو‌ها برای افزایش حقوق کارگران در سال آینده، قرار دادن میزان هزینه سبد معیشت خانوار به عنوان حداقل حقوق است. یعنی حقوق کارگران برای سال آینده شش میلیون تومان می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، جلسات شورای عالی کار برای تعیین حقوق کارگران در سومین شنبه هر ماه برگزار می‌شود. در جلسه روز گذشته این شورا، اعضا روی رقم سه میلیون و ۲۸۶ هزار و ۶۱۴ تومان به عنوان هزینه سبد معیشت کارگران در بخش مواد غذایی و خوراکی به توافق رسیدند.

هنوز هزینه سبد معیشت کارگران در بخش مسکن و اجاره بها هنوز اعلام نشده است، اما براساس آمارها هزینه تامین مسکن در سبد هزینه خانوار از ۳۰ به ۴۲ درصد رسیده که این رقم برای تهرانی‌ها بیش از ۶۰ درصد است.

از آنجایی که مبنا افزایش حقوق کارگران کل کشور است، با فرض هزینه ۴۲ درصدی مسکن در سبد هزینه خانوار، رقم آن حدود ۲٫۵ میلیون تومان برآورد می‌شود.

رقم سه میلیون و ۲۸۶ هزار تومان برای تامین هزینه مواد غذایی و خوراکی است که ۵۸ درصد از سبد هزینه را تشکل می‌دهد. ۴۲ درصد این سبد برای تامین مسکن است که مبلغ آن حدود ۲٫۵ میلیون تومان محاسبه می‌شود.

براساس ارقام محاسبه شده، بت هزینه سبد معیشت کارگران حدود پنج میلیون تومان، جزئیات آن به شرح زیر است:

  • کل هزینه سبد معیشت خانوار کارگری: حدود ۶ میلیون تومان(رقم دقیق ۵٫۷ میلیون تومان)
  • هزینه تامین مواد غذایی و خوراکی: ۳ میلیون و ۲۸۶ هزار تومان (معادل ۵۸ درصد سبد هزینه)
  • هزینه تامین مسکن: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان (معادل ۴۲ درصد سبد هزینه)

حداقل حقوق چقدر است؟

دو فاکتور اصلی برای تعیین میزان افزایش حقوق کارگران، هزینه سبد معیشت خانوار و نرخ تورم سالانه است.

یکی از محتمل‌ترین سناریو‌ها برای افزایش حقوق کارگران در سال آینده، مبنا قرار دادن نرخ تورم است. براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در دی ماه به رقم ۴۲٫۲ درصد رسیده است. با افزایش ۴۲ درصدی (همسان با تورم) حقوق کارگران از ۳٫۵ میلیون تومان به حدود پنج میلیون تومان در سال آینده می‌رسد.

دیگر سناریو محتمل برای افزایش حقوق کارگران، مبنا قرار دادن سبد هزینه معیشت خانوار است. براساس محاسبات انجام شده به احتمال زیاد رقم این سبد هزینه حدود شش میلیون تومان است.

اگر قرار باید حقوق کارگران از ۳٫۵ میلیون تومان به حدود شش میلیون تومان سبد هزینه معیشت خانوار برسد، میزان افزایش حقوق ۷۱ درصد برآورد می‌شود.

نظرات