اکسکوینو
نماینده کارگران در گفتگو با تجارت‌نیوز:

جدیدترین خبر از افزایش حقوق کارگران / افزایش ۲۵ درصدی حقوق چقدر محتمل است؟

تغییر دستمزد 1401

یکی از سناریو‌های احتمالی درباره افزایش حقوق کارگران در سال آینده افزایش افزایش ۲۵ درصدی پایه حقوق است. اما نماینده کارگران می‌گوید به هیچ عنوان حقوق کارگران نمی‌تواند همانند کارمندان افزایش یابد و احتمالا افزایش حقوق آنان کمتر از کارمندان دولت است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شورای عالی کار باید با حضور نمایندگان سه گروه کارگران، کارفرمایان و دولت برای میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده تصمیم‌گیری کند. طبق قانون کار، حقوق کارگران براساس میزان تورم سالانه و سبد معیشت خانوار محاسبه می‌شود.

طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران، در پایان دی تورم ۱۲ ماهه به بیش از ۳۲ درصد رسید. بر این اساس یکی از سناریو‌های افزایش حقوق کارگران محاسبه آن براساس نرخ تورم حدود ۳۰ درصد است.

اما رقمی که شاید متحمل‌تر به نظر برسد این است که حقوق کارگران همانند کارمندان ۲۵ درصد افزایش یابد. اما نماینده کارگران در شورای عالی کار معتقد است که افزایش حقوق کارگران هم‌پای کارمندان نمی‌تواند درست باشد.

علی خدایی در این خصوص به تجارت‌نیوز می‌گوید: به هیچ عنوان حقوق کارگران نمی‌تواند همانند کارمندان افزایش یابد. چرا که ساختار حقوق کارمندان از کارگران بالاتر است و نمی‌توان یک درصد مشترک را اعلام کنیم. همچنین با توجه به مزایایی که کارمندان دولت دارند نمی‌توان افزایش حقوق آنها را برای کارگران ملاک قرار دارد. از همه مهم‌تر برای تعیین میزان افزایش حقوق کارگران قانون مستقل وجود دارد.

او در ادامه عنوان می‌کند: میزان افزایش حقوق کارگران از ۲۵ تا ۴۰ درصد اعلام می‌شود اما تا به امروز در جلسات شورای عالی کار به هیچ عنوان عددی اعلام نشده است. همچنین اعداد و ارقامی که تاکنون برای میزان افزایش حقوق کارگران اعلام شده به هیچ عنوان مورد تایید گروه کارگری نیست.

به گفته نماینده کارگران، کمیته دستمزد درباره هزینه سبد معیشت کارگران هنوز به جمع‌بندی نرسیده است. در جلسه قبلی این کمیته نیز مقرر شده که مرکز آمار ایران یک سری اطلاعات را در مورد سبد معیشت ارائه دهد. در جلسه آینده قرار است این ارقام جمع‌بندی و امیدواریم نهایی شود.

خدایی در پایان خاطر نشان کرد: اعدادی که تا به حال گفته شده اغلب برگرفته از گروه‌های مستقل کارگری است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند