حمایت از نام و نشان فرش ایرانی در مجامع بین‌المللی

حمایت از نام و نشان فرش ایرانی در مجامع بین‌المللی

مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی در بازدید از دستبافته‌های ایرانی از آمادگی برای حمایت از نام و نشان فرش ایرانی در مجامع بین‌المللی خبر داد.

فرانسیس گری با ابراز خرسندی از شناخت دقیق‌تر فرش ایرانی و تنوع و ویژگی‌های آن گفت: آماده‌ایم تا از همه ظرفیت‌های WIPO (سازمان جهانی مالکیت معنوی) و معاهدات بین‌المللی برای پاسداشت دستبافته‌های ایرانی استفاده کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی که با هیاتی از کارشناسان آن سازمان به ایران سفر کرده است، به همراه معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، رئیس مرکز ملی فرش ایران، رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت و برخی از کارشناسان فرش ایران از موزه فرش ایران بازدید کرد.

در این بازدید و گفت‌وگوها محورهای قابل توجهی برای پشتیبانی وایپو از فرش ایرانی مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به ثبت کنونی 29 منطقه جغرافیایی فرش ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی، برخی ویژگی‌های قابل احصا و مرزگذاری فرش ایران از دیگر کشورهای تولیدکننده فرش دستباف را برشمرد و افزود: نیازمند آن هستیم که وایپو در رویارویی با رقبایی که به گنجینه طرح و نقشه دستبافته‌های ایرانی دست‌اندازی کرده و یا از این نام و نشان بهره می‌گیرند یاری‌گر فعالان فرش ایران باشد.

حمید کارگر رئیس مرکز ملی فرش ایران، همچنین با توجه به خرسندی فرانسیس گری از آشنایی بیشتر با تنوع فرش ایران برای برگزاری نمایشگاهی در مقر وایپو در ژنو به منظور معرفی هرچه بیشتر فرش ایران به هیات‌های دیپلماتیک و حقوقی دیگر کشورها در ژنو اعلام آمادگی کرد که با استقبال مدیران وایپو رو به رو شد.

در حاشیه این بازدید همچنین درباره استفاده وایپو از تیم کارشناسی و خبره فرش دستباف برای داوری‌های بین‌المللی در این حوزه بحث و رایزنی شد.

استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت‌های معاهده لیسبون، چگونگی تجاری سازی نام و نشان‌های ثبت شده مناطق جغرافیایی فرش ایران، برپایی نمایشگاه فرش ایرانی در حاشیه نشست جهانی سالانه وایپو در 2019 و بررسی چگونگی غلبه بر دست اندازی کشورهایی که عضو معاهدات حقوقی بین‌المللی نیستند از مباحث مورد کنکاش در این نشست بود.

شایان ذکر است در حاشیه این بازدید و نشست تخصصی مقرر شد همزمان با بیست‌وهفتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران در شهریورماه 97، کنفرانس ویژه‌ای با رویکرد بهره گیری از توان سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) در خدمت فرش دستباف ایران و با حضور کارشناسان آن سازمان در تهران برگزار شود.

براساس این گزارش؛ ۱۹۰ کشور عضو سازمان جهانی مالکیت معنوی است و برای همکاری در حوزه تکنولوژی‌ها و نوع عملکردهای علمی، ثبت برندها، نام‌های تجاری و نام‌های جغرافیایی، آثار ادبی و هنری فعالیت دارد و براساس معاهدات مختلف بین کشورهای عضو از آنها حمایت می‌کند؛ همچنین بیش از ۲۵۰ هزار شرکت در سراسر دنیا عضو وایپو هستند.

اکنون 47 منطقه جغرافیایی فرش دستباف به ثبت ملی رسیده و 29 منطقه ثبت جهانی شده است.

 

منبع: مرکز ملی فرش ایران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند