تزریق پول و حمایت دستوری به بورس جان می‌دهد؟

تزریق پول و حمایت دستوری به بورس جان می‌دهد؟

دیروز با وجود مثبت بودن شاخص کل، کلیت بازار سهام و شاخص هم‌وزن منفی بود و این موضوع نشان از حمایت حقوقی‌ها از سهم‌های بنیادین است و این در حالیست عده‌ای از تحلیلگران کف اصلاح شاخص بورس را محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد اعلام کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، با شروع معاملات روز گذشته بازار سهام شاخص کل بازار حدود ۱.۵ درصد رشد داشت اما با ادامه معاملات این روند نزولی شد و در نهایت شاخص با رشد ۵ هزار و ۸۰۰ واحدی به کار خود پایان داد، در این میان شاخص هم‌وزن با بیش از نیم درصد منفی به ۴۴۱هزار و ۷۹۲ واحد رسید.

حمایت حقوقی ها از سهم‌های بنیادین

قابل ذکر است که‌ با وجود مثبت بودن شاخص کل، کلیت بازار سهام و شاخص هم‌وزن منفی بود و این موضوع نشان از حمایت حقوقی‌ها از سهم‌های بنیادین است. قدرت خریدارهای حقیقی نسبت به فروشنده‌های حقوقی بیشتر شده است. یعنی قدرت خرید نسبت به فروش تقریبا ۱.۵ برابر است.

بورس یکشنبه

از سوی دیگر چند نماد بزرگ مانند شستا و نماد خودرویی در بازار با هر نوسانی روی شاخص کل تاثیر می‌گذارند و در صورت افت ارزش این سهم‌ها بازار نیز منفی می‌شود، مشکل صف‌نشینی نیز همچنان در بازار وجود دارد و به نظر می رسد سازمان بورس در برخی سهم‌ها دامنه نوسان را به ۱۰ درصد افزایش دهد.

اعتماد به بازار برنمی‌گردد؟

با حمایت کمرنگ حقوقی‌ها در حال حاضر اعتماد به بازار برنگشته است. از طرفی حقوقی‌ها که ۷۰ درصد بازار را تشکیل می‌دهد بطور کامل به بازار وارد نشده اند و خروج پول حقیقی از بازار که نشان دهنده انتقال سهام از حقیقی‌ها به حقوقی‌ها است رقم خورده است.

شرایط موجود در بازار و عدم اطمینان در بازار نسبت به هر خبر بنیادی دیگر غالب تر است. عدم حمایت به موقع و درست حقوقی ها به از دست رفتن اعتماد مردم دامن می‌زند و نقش عوامل بنیادی را کمرنگ می‌کند

بی توجهی بازار سهام به دلار 25 هزار تومانی

نکته قابل توجه این است که در پی افزایش نرخ دلار تا ۲۵ هزار تومان بازار سهام هیچ واکنشی نشان نداد و در فاصله زمانی که دلار ۲۵ هزار تومان معامله می شد شاخص کل قله ۲ میلیون واحدی فتح کرده بود . رکوردزنی های دلار و عدم تأثیر آن بر شاخص می تواند نشان از مهندسی افرایش قیمت ارز باشد.

آنچه در نماگر دوشنبه خواهید دید

بررسی روند شاخص حکایت از آن دارد که اصلاح فرسایشی در دستور کار قرار دارد و بنظر می رسد با چراغ سبز به حقوقی ها برای نوسانگیری این اصلاح فعلا ادامه داشته باشد. اعدادی هم که بعنوان کف اصلاح مطرح می شود از جمله ۱۵۰۰، ۱۴۳۰و ۱۲۰۰ همگی براساس گمانه زنی هاست و نماد کحافظ، قرن، سمگا،وخاور،کرازی در صف خرید خواهد بود

حقیقی‌های نوسان‌گیر و حقوقی‌های حامی

حمایت‌های یک‌جانبه و مقطعی به بازار این سیگنال را داده است که سهامداران خُرد حقیقی اقدام به نوسان‌گیری از حقوقی‌‎ها و شرکت‌های دولتی می‌کنند و در زمان حمایت از سهم‌ها، قبل از این‌که صف‌های فروش جمع شود، اقدام به خرید و فروش می‌کنند که عملا تقابل حقیقی‌های خُرد با حقوقی‌های بازار است.

در روزهای اخیر روی سهم‌های بزرگ مانند خودرو حمایت‌های خوبی انجام و شتاب بالایی در خرید حقوقی‌ها با ایجاد صف فروش چند میلیاردی این سهم‌ها ایجاد شد. همچنین از نماد بانکی‌ها هم حمایت‌های خوبی صورت گرفت.

زمانی با مثبت شدن سهم‌های بزرگ، سهم‌های کوچک هم تاثیر می‌گرفتند اما در حال حاضر وضعیت همانند گذشته نیست و پیش‌بینی برای روزهای آینده بازار دشوار شده است.

تزریق پول و حمایت دستوری به بورس جان می دهد؟

در صورت ایجاد همدلی میان ارکان تصمیم‌ساز دولتی و حاکمیتی و ادامه حمایت‌ها برای مردم، فضای اعتماد دوباره به بازار سرمایه برمی‌گردد و ممکن اتفاق‌های مثبتی رقم بخورد.

در غیر این‌صورت، تنها با حمایت دستوری و تزریق پول نمی‌توان شرایط بهتری را برای بازار رقم زد.

عده‌ای از تحلیلگران کف اصلاح شاخص را محدوده یک میلیون و 600 هزار واحد اعلام کرده‌اند و به نظر می‌رسد کف‌گذاری برای اصلاح‌ها، ریسک بزرگی به بازار سرمایه تحمیل خواهد کرد و در صورت اصلاح شاخص زیر این رقم، هیجانات بازار شدیدتر می‌شود و فروش، شتاب بیش‌تری می‌گیرد.

منبع: اقتصادنیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند