حکم یک قاضی فدرال آمریکا به نفع پناهجویان

حکم یک قاضی فدرال آمریکا به نفع پناهجویان

یک قاضی فدرال در سیاتل به صورت نسبی ممنوعیت علیه برخی پناهجویان را که دولت ترامپ اعمال کرده، برداشت.

جیمز روبارت، قاضی آمریکا شنبه حکمی به نفع «اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا» و «سرویس خانواده یهودیان» صادر کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این گروه‌ها از قاضی مذکور که در دوره ریاست جمهوری جورج بوش به این سمت رسیده بود، خواستند تا ممنوعیت علیه پناهجویانی از برخی از کشورهای عمدتا مسلمان را متوقف کند.

روبارت حکم داد که دولت فدرال باید درخواست‌های پناهندگی خاصی را ارائه کند و گفت که دستور او شامل پناهجویانی که رابطه «جدی» با یک فرد و یا نهاد در آمریکا ندارند، نمی‌شود.

این ممنوعیت در ابتدا پس از آن اجرایی شد که رئیس‌جمهوری آمریکا یک دستور اجرایی صادر کرد و مجددا برنامه مهاجرتی را با «قابلیت‌های پیشرفته ارزیابی» در ماه اکتبر اعلام کرد.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا تاکید دارد، یادداشتی که از طرف وزیر خارجه، معاون وزیر امنیت داخلی و مدیر اطلاعات ملی آمریکا برای ترامپ ارسال شده تاکید دارد اگر مدرکی دال بر لزوم برقراری تدابیر امنیتی ویژه وجود نداشته باشد، نمی‌توان مانع از ورود گروهی خاص از پناهجویان شد.

قاضی روبارت شنبه نوشت: مقام‌های سابق به دقت توضیح دادند که چگونه این طرح می‌تواند برای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و منافع سیاست خارجی زیان‌بار باشد و این حکم روندها و برنامه‌های مهاجرتی را به حالت قبل از اعلام این ممنوعیت باز می‌گرداند.

این تدابیر شامل ارزیابی جامع هر فرد مسافر به ایالات متحده آمریکا می‌شود.

این طرح دعوی که از اقدام اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU) و سرویس خانواده یهودیان نشات می‌گیرد، شامل پناهجویانی می‌شود که از ورود به آمریکا منع شده بودند.

ماریکو هیروسه، وکیل سرویس خانواده یهودیان به سیاتل تایمز گفت: اسکان مجدد پناهجویان یکی از دستاوردهای بشردوستانه مورد افتخار ماست.

وی افزود: ما به عنوان آمریکایی نمی‌توانیم اجازه دهیم که این دولت برنامه مهاجرتی ما را نابود کند و بدترین قسمت تاریخ کشورمان را با ایجاد تعصب علیه کسانی که به کمک‌مان نیاز دارند، تکرار کند.

این دستور مهاجرتی شامل زوج‌ها و افراد صغیر پناهجویانی می‌شود که در حال حاضر در آمریکا هستند و برنامه‌هایی برای مسافرانی از ۱۱ کشور را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

منبع: پایگاه خبری هیل

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند