موضوعات داغ:
تازه‌ترین آمارها نشان می‌دهد:

خروج آرام بازار مسکن از رکود

خروج آرام بازار مسکن از رکود

طبق آخرین گزارش‌ها، معاملات مسکن در آذرماه با افزایش ۵۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبرو بوده است.

افزایش قدرت خرید متقاضیان واقعی مسکن یکی از برنامه‌های مهم دولت در چهار سال‌ونیم گذشته بوده است و بر این اساس تسهیلات بخش مسکن در این مدت از افزایش قابل توجهی برخوردار بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، همچنین میزان سود وام مسکن و مدت زمان بازپرداخت آن به ترتیب کاهش و افزایش پیدا کرد. از سویی دیگر، افزایش حدود ۶ برابری تسهیلات مسکن و افزایش اوراق «تسه» از مهمترین اقدامات دولت برای خانه‌دار کردن مردم بوده است.

پیش از این وام مسکن در ابتدای دولت یازدهم ۲۵ میلیون تومان بود که هم‌اکنون به ۱۸۰ میلیون تومان رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد این اقدامات موثر واقع شده است.

خروج مسکن از سفته‌بازی

از سویی دیگر نگاهی به جزییات معاملات نشان می‌دهد اکثر معاملات در خانه‌های زیر ۳۰۰ میلیون تومان و در متراژهای کوچک است و این مسئله نشان می‌دهد مسکن از سفته بازی خارج و به دست متقاضیان واقعی رسیده است.

همچنین گزارش‌ها نشان می‌دهد تبدیل به احسن‌ کردن و تعویض خانه نیز تا حدودی رونق گرفته است.

از سویی دیگر، کارشناسان اقتصاد مسکن با اشاره به روند افزایشی معاملات مسکن در یک‌سال گذشته و با بیان اینکه از اواخر سال گذشته بازار مسکن وارد مرحله رونق شده معتقدند اقدامات دولت برای رونق بازار مسکن موثر واقع شده است.

در این ارتباط، بهروز ملکی، کارشناس اقتصاد مسکن در این‌باره با اشاره به رونق معاملات مسکن در یکسال گذشته معتقد است این رونق از جنس سفته بازی نیست و این روند ادامه دارد.

حسین عبده تبریزی، مشاور وزیر راه و شهرسازی نیز با بیان اینکه دولت به‌ دنبال رونق سفته ‌بازان در بازار مسکن نبوده و بر این اساس علاقه‌ای نداشته که مسکن به کالای موضوع سفته‌بازی و سوداگری بدل شود، گفت: تلاش وزارت راه و مسکن این بوده که در بازار مصرفی مسکن دخالت ‌کنند تا مطمئن شوند که خرید یا اجاره برای خانوارها تحمل‌پذیر است و هزینه‌ها از طاقت آنها خارج نیست.

افزایش قدرت خرید متقاضیان

وی با اشاره به نقش تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن در افزایش قدرت خرید متقاضیان گفت: تسهیلات این صندوق از طریق اعطای یک خط اعتباری مناسب بانک مرکزی به بانک مسکن ممکن شد و اگر این مجوز بانک مرکزی زودتر صادر شده بود، اکنون شاهد تحولات مثبت بیشتری در بازار مسکن ‌بودیم.

عبده تبریزی افزود: همچنین اگر دولت منابعی در اختیار داشت که به سایر بانک‌ها نیز یارانه‌ به‌عنوان تفاوت سود بدهد، روند رونق با شدت بیشتری قابل‌مشاهده می‌شد.

نقش اوراق تسهیلات مسکن

از سویی دیگر، آمار معاملاتی بیانگر آن است که تبدیل به احسن‌ کردن و تعویض خانه تا حدودی رونق گرفته است. در واقع بخشی از جامعه که در گذشته مسکن داشته، با استفاده از تسهیلات بانک مسکن توانسته اند مسکن بهتری تهیه کنند و خرید و فروش به جهت تعویض مسکن را شروع کرده‌اند.

افزون بر این، بهبود حجم معاملات در مناطق شرقی و غربی تهران بیانگر این رونق بوده که این واحدها عمدتا قیمت‌های متوسط دارند. با توجه به اینکه تهران شهر پیشتاز بازار مسکن کشور است کارشناسان پیش بینی می کنند سایر شهرها نیز به تدریج روند مشابهی را طی کنند.

رفع مشکل بافت‎های فرسوده

در عین حال، دولت دوازدهم برای رفع مشکل بافت‎های فرسوده در تلاش است علاوه بر رفع بخشی از مشکل مسکن از طریق نوسازی بافت‎های فرسوده از این ظرفیت برای اشتغالزایی هم استفاده کند.

جهت‌گیری دولت برای رفع مشکل بافت‎های فرسوده در لایحه بودجه سال آینده هم روشن است و براساس گفته‎های محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه‌وبودجه بخشی از اعتبارات ۷۳ هزار میلیاردی برای ایجاد اشتغال به این بخش اختصاص خواهد یافت تا علاوه بر ایجاد تحرک در حوزه نوسازی بافت‎های فرسوده از این ظرفیت برای اشتغالزایی هم استفاده شود.

همچنین براساس پیش‌بینی دولت در قالب لایحه بودجه سال آینده ۱۰۰ هزار واحد مسکونی فرسوده بازسازی خواهد شد و میزان اشتغالزایی پیش‌بینی شده از این محل هم رقم قابل توجهی است.

این هدف‌گذاری علاوه بر ایجاد تحرک در بخش مسکن، استفاده از ظرفیت این بخش در حوزه اشتغال را هم مورد توجه قرار داده است.

کارشناسان اقتصاد مسکن با اشاره به افزایش سرعت پس‌انداز در صندوق پس‌انداز مسکن پیش‌بینی می‌کنند مسکن ارزان قیمت در آینده رونق مناسبی را تجربه خواهد کرد.

 

منبع: ایبنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند