خرید ۱۱ هزار واگن در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است

خرید ۱۱ هزار واگن در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است

وزیر راه و شهرسازی گفت: تهیه و خرید ۱۱ هزار واگن باری و مسافری به همراه ۲۲۰ لوکوموتیو در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: تهیه و خرید ۱۱ هزار واگن باری و مسافری به همراه ۲۲۰ لوکوموتیو در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد اسلامی بعدازظهر دوشنبه در بازدید از خط آهن قزوین-رشت در جمع خبرنگاران افزود: واگن‌های مورد نظر که این وزارتخانه قصد تهیه و خریداری آنها را دارد شامل ۱۱ هزار واگن باری و یک هزار واگن مسافری است.

وی اظهار داشت: در خصوص تهیه و خریداری این واگن‌ها با شرکت‌های داخلی وارد مذاکره شده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به مراحل پایانی احداث خط آهن قزوین-رشت که در ادامه به بندرانزلی و آستارا می‌رسد، گفت: تاکنون برای ساخت این مسیر ریلی ۱۸۶۰ میلیارد تومان هزینه صرف شده است و برای تکمیل و بهره‌برداری از آن به ۲ هزار میلیارد تومان نیز نیازمند هستیم.

وی با اشاره به ادامه مسیر ریلی قزوین-رشت به بندرانزلی و سپس آستارا، گفت: اجرای این مسیر به حداقل ۴۸ ماه کاری نیازمند است که در این خصوص برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است.

اسلامی اظهار داشت: اتصال مسیرهای ریلی به کشورهای همسایه، گسترش خطوط ریلی در استان‌ها و اتصال مراکز صنعتی مهم به خط آهن از جمله اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه ریلی به شمار می‌رود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۲ هزار کیلومتر خط آهن در کشور داریم، اظهار داشت: بیشترین توسعه خطوط ریلی کشور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم رقم خورده است.

اسلامی و همراهانش پس از بازدید از خط آهن در دست ساخت این مسیر در قسمت واقع شده در استان قزوین، برای بررسی ادامه اجرای این طرح به استان گیلان سفر کرد.

خط آهن قزوین-رشت که ۱۶۴ کیلومتر طول دارد، در قالب هشت قطعه ساخته شده و از ایستگاه سیاه چشمه به سمت رشت جدا شده است.

ساخت این خط آهن از سال ۸۴ آغاز شده و قرار است تا بندرانزلی و سپس آستارا ادامه پیدا کند.

برای ساخت خط آهن قزوین-رشت ۱۴ میلیون متر مکعب خاکریزی، ۱۸ میلیون متر مکعب خاکبرداری و یک و نیم میلیون متر مکعب بتن‌ریزی شده است.

این مسیر ریلی، از ایستگاه سیاه چشمه تا ابتدای ایستگاه کوهین به طول ۳۰ کیلومتر یک خطه، از ایستگاه کوهین تا ایستگاه لوشان به طول ۴۰ کیلومتر ۲ خطه و از ایستگاه لوشان تا انتهای مسیر یک خطه است.

حداکثر سرعت قطارهای باری این خط آهن ۱۲۰ کیلومتر و قطارهای مسافربری ۱۶۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود.

ظرفیت حمل مسافر خط آهن قزوین-رشت سالانه سه میلیون و ۳۸۱ هزار نفر و ظرفیت حمل بار آن ۹ میلیون و ۸۶۷ هزار تن است.

در احداث این خط آهن ۵۳ دستگاه تونل به طول ۲۲ کیلومتر، ۶۲ دستگاه پل خاص به طول ۹ کیلومتر و پنج ایستگاه در کوهین، لوشان، منجیل، رستم‌آباد، امام‌زاده هاشم و رشت ساخته شده است.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند