یک کارشناس خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز:

خودروهای چینی ارزان نمی‌شوند / با کمبود خودروهای چینی مواجه خواهیم شد

خودروهای چینی ارزان نمی‌شوند / با کمبود خودروهای چینی مواجه خواهیم شد

پیش‌بینی بابک صدرایی این است که قیمت خودروهای چینی در بازار طی تابستان امسال ارزان نخواهد شد و با شرایط پیش‌آمده در آینده ممکن است با کمبود خودروهای چینی در بازار مواجه شویم.

یک کارشناس خودرو در پاسخ به این پرسش که قیمت خودروهای چینی در تابستان ارزان خواهد شد؟ به تجارت‌نیوز گفت: در حال حاضر فعالان بازار خودرو با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند. هزینه حمل‌ونقل، کمبود قطعه و چگونگی نحوه تخصیص ارز از جمله موضوعاتی هستند که قیمت تمام‌شده واردات یا تولید مشترک خودروها را افزایش داده است.

بابک صدرایی در ادامه افزود: با توجه به افزایش هزینه‌ها برای فعالان بازار خودرو معتقدیم که قیمت خودروهای چینی ممکن است به دلیل کمبود عرضه گران شود اما قیمت خودروها ارزان نخواهد شد. پیش‌بینی ما این است که قیمت خودروهای چینی تا پایان تابستان بین پنج تا 10 درصد گران خواهد شد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا خودروهای چینی در بازار با کمبود قطعه روبه‌رو هستند یا خیر؟ پاسخ داد: این روزها تمام خودروها اعم از داخلی، خارجی یا چینی با معضل کمبود قطعه روبه‌رو هستند؛ چرا که قطعات خودرو همانند سابق به‌راحتی وارد کشور نمی‌شود. در شرایط فعلی شرکت‌های واردکننده تا حدودی قطعه برای تامین بازار وارد کشور کرده‌اند اما این تامین قطعات از موجودی‌های قبل بوده و فعلا نحوه تامین آن موقتی است. از این رو در آینده با بحران کمبود قطعه روبه‌رو خواهیم شد.

صدرایی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا در آینده با کمبود خودروهای چینی در بازار مواجه خواهیم شد یا خیر؟ گفت: با این شرایط پیش‌آمده ممکن است در آینده با کمبود خودروهای چینی در بازار مواجه خواهیم شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند