تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

خودرو برقی ایرانی در راه است / اعلام خودروهای جدید ایران‌خودرو و سایپا

خودرو برقی ایرانی در راه است / اعلام خودروهای جدید ایران‌خودرو و سایپا

در روزهایی که خودروسازان اوضاع خوبی ندارند و بیش از ۱۰۰ هزار خودرو ناقص در انبار آنها در حال خاک خوردن است، در مجامع آنها از تولید خودروهای جدید از جمله یک خودرو برقی تا پاییز سال ۱۴۰۱ خبر داده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق اعلام خودروسازان، آنها سالانه بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ناشی از ارزان‌فروشی در طرح‌های پیش‌فروش خودرو زیان می‌دهند. از سوی دیگر طبق اعلام دبیر انجمن خودروسازان، بیش از ۱۰۰ هزار خودرو ناقص به دلیل کمبود در قطعات، در انبارهای خودروسازان در حال خاک خوردن است.

با این حال مدیران سایپا و ایران‌خودرو از تولید خودروهای جدیدی خبر داده‌اند. آن طور که در شبکه‌های اجتماعی آمده است، یکی از اخبار مهم در مجمع شرکت سایپا اعلام تولید خودرو برقی این شرکت تا پاییز سال ۱۴۰۱ است. هنوز مشخصات بیشتری در این مورد اعلام نشده است. اما به جز این، دیگر قرار است چه خودروهایی تولید شوند؟

سیدجواد سلیمانی، مدیرعامل گروه سایپا در مجمع عمومی عادی سالانه این شرکت از ورود سه محصول جدید سایپا به بازار تا پایان سال جاری خبر داد و تاکید کرد: چنانچه شاخص‌های اقتصادی تغییر نکند، امسال از زیان خارج خواهیم شد. آریا به عنوان نخستین کراساوور کاملا ایرانی در نیمه دوم امسال با گیربکس اتوماتیک، طراحی بسیار زیبا و امکانات و استانداردهای به روز به تولید انبوه خواهد رسید. امیدواریم خودرو شاهین با گیربکس اتوماتیک را نیز در پاییز امسال تولید و به بازار عرضه کنیم.

وی افزود: همچنین دو محصول، خودرو اطلس نیز که یک محصول کراس برپایه خودروهای ساینا و کوییک است، تولید می‌شود که جایگزین محصول تیبا خواهد شد.

آن طور که ایسنا گزارش داده، فرشاد مقیمی، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز در مجمع عمومی عادی سالانه این گروه خودروسازی با اشاره به رونمایی از نمونه اولیه کراس اوور ایرانی در شهریورماه سال جاری، برنامه‌های تدوین شده امسال در حوزه های مختلف، توسعه محصول،‌ تولید، فروش و سودآوری را تبیین کرد و گفت: مراحل تولید محصول کراس اوور پروژه K۱۲۵ آغاز شده و نمونه اولیه این خودرو در شهریور ماه رونمایی خواهد شد و مورد استقبال مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی قرار خواهد گرفت؛ چراکه رویکرد ایران‌خودرو تولید محصول رقابتی و با قابلیت عرضه در بازارهای جهانی است.برای امسال هشت پروژه توسعه‌ای جدید تصویب شده ‌که آینده ایران‌خودرو را تضمین خواهد کرد.

وی تصریح کرد: همچنین در شهریور ماه تولید گیربکس شش سرعته نیمه اتوماتیک (AMT) آغاز می‌شود و تا آذرماه نیز روی خودروهای رانای شش سرعته و سمند قرار گرفته و به بازار عرضه خواهد شد. ضمن اینکه امسال خودروی ۲۰۷ پانوراما با گیربکس شش سرعته نیز عرضه خواهد شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند