رئیس اتحادیه نمايشگاه‌داران خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز:

خودرو خارجی نخرید؛ ۴ ماه دیگر قیمت‌ها شکسته می‌شود

رئیس اتحادیه دارندگان نمايشگاه و فروشندگان خودرو عنوان کرد که قیمت خودروهای خارجی کاذب است و طی چهار ماه آتی قیمت‌ها شکسته می‌شود.

خودرو خارجی نخرید؛ ۴ ماه دیگر قیمت‌ها شکسته می‌شود

یک فعال بازار خودرو اظهار کرد: وضعیت خرید و فروش در بازار خودروهای خارجی آشفته است و تا اطلاع ثانوی به دلیل افزایش یک باره قیمت‌ها هیچ خرید و فروشی در این بازار امکان‌پذیر نیست. او در توصیه‌ای به مردم عنوان می‌کند که امروز قیمت خودروهای خارجی کاذب است و طی چهار ماه آتی قیمت‌ها شکسته می‌شود.

رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه و فروشندگان خودرو درباره وضعیت بازار خودروهای وارداتی به تجارت نیوز گفت: امسال با وجود تغییر مولفه‌ها در اقتصاد قیمت خودروهای خارجی و داخلی نیز افزایش چشم‌گیری داشته و به‌واقع افزایش یک باره قیمت‌ها نیز منجر به عمیق‌تر شدن رکود در بازار خودروهای خارجی شده است.

وی اضافه کرد: برخی در این بازه زمانی پرسشی را مبنی بر اینکه خودروهای خارجی تا چه میزان افزایش قیمت داشته‌اند، مطرح می‌کنند در  این باره باید پاسخ داد که نمی‌توان درصد یا سقف مشخصی برای قیمت امروز خودروهای خارجی متصور شد و جواب روشنی در این زمینه ارائه داد؛ چرا که قیمت خودرو خارجی از مرز عبور کرده است.

« امروز افزایش قیمت‌ها موقتی است و طی چهار ماه آتی با باز شدن ثبت سفارش و ورود خودروهای خارجی شاهد شکسته شدن قیمت‌ها خواهیم بود.»

موتمنی در ادامه توضیح داد:  امروز تعیین قیمت برای خودروهای خارجی موضوعی بی‌فایده به نظر می‌رسد و  هر شهروندی که  دارای خودروهای خارجی است بدون در نظر گرفتن قیمت‌ها در بازار جهانی، خود برای سرمایه خودرویی قیمت تعیین می‌کنند.

وی به قیمت سه خودرو خارجی اشاره کرد و افزود: در بازار فعلی قیمت خودرو توسان ۲۰۱۷ (Hyundai Tucson) حدود ۵۳۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. کیا اسپورتیج (KIA Sportage) به ارزش ۵۴۰ و هیوندا سانتافه( Hyundai Santafe) به ارزش ۵۵۰ میلیون خرید و فروش می‌شود.

موتمنی درباره دلایل گرانی خودروهای خارجی گفت: عدم عرضه هر کالایی و ایجاد محدودیت در نهایت افزایش قیمت کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی  را به همراه دارد که بازار خودروهای خارجی نیز از این قاعده مستثنی نیست. باید اشاره کرد که امروز افزایش قیمت‌ها موقتی است و طی چهار ماه آتی با باز شدن ثبت سفارش و ورود خودروهای خارجی شاهد شکسته شدن قیمت‌ها خواهیم بود.

وی در پاسخ به این پرسش که این روزها خودرو نیز به عنوان یک کالای سرمایه‌ای تلقی می‌شود و  آیا در این بازار تقاضایی برای خرید خودروهای خارجی وجود دارد؟ عنوان کرد: هر خودرو خارجی قیمت جهانی دارد و چنانچه بخواهیم با دلار ۱۰ هزار تومانی و اعمال تعرفه‌ها ارزش خودروها  را بسنجیم به چنین قیمت‌های موجود در بازار دست نخواهیم یافت. بنابراین امروز قیمت خودروهای خارجی کاذب است و در آینده نه چندان دور فروکش می‌کند.

موتمنی اظهار کرد: توصیه ما به مردم این است که قیمت‌ها کاذب و غیرواقعی است از اینرو هیچ عقل سلیمی در این بازار  تقاضای خرید خودروی خارجی ندارد.


این مطلب را به اشتراک بگذارید