خودرو‌های بابک زنجانی باد کرد!

تجارت نیوز

مزایده خودروهای بابک زنجانی در حالی برگزار شد که تنها یک وانت و موتور سیکلت او به فروش رفت، اما انگار عصر شنبه، زمان خوبی برای این مزایده نبود.

به گزارش تجارت‌نیوز، جلسه کاملا رسمی بود، 22 نفر دور میز بیضی سالن جلسه طبقه پنجم دادسرای جرایم پولی بانکی، حلقه زده بودند و منتظر شروع مزایده. میهمان‌ها قبل از این تعیین شده بودند و تمام وسایل‌شان را در انتظامات دادسرا تحویل داده بودند. تنها دوربین فعال در جلسه متعلق به کارمند دادسرا بود که لحظه به لحظه جلسه را ثبت می‌کرد: «گرفتن عکس و فیلم ممنوع است.» این را مسئول انتظامات به یکی از سربازان گفت تا حواسش را جمع کند. جلسه مزایده اموال محکوم معروف مالی بود: بابک زنجانی.

بالای سالن، رئیس جلسه با دو دستیارش نشسته بود و پشت میکروفن شرایط مزایده را اعلام کرد: «کسانی که مبلغ پیشنهادی دارند، دست‌شان را بالا ببرند، 9‌درصد ارزش افزوده، آگهی و نقل‌وانتقال خودرو به اضافه 12‌درصد به مبلغ نهایی اضافه می‌شود. هر کس در مزایده برنده شد، همان جا باید 10‌درصد قیمت را کارت بکشد، موتورها بدون پلاک هستند و برگه فروش گمرک دارند.»

بعدازظهر شنبه بخش اول مزایده اموال محکوم پرونده فساد نفتی «بابک زنجانی» تشکیل شد و جز یک وانت‌نیسان 35‌میلیون تومانی هیچ‌کدام از خودروها و موتورسیکلت‌ها فروخته نشد. پایین‌ترین قیمت را هم همین نیسان یخچال‌دار زامیاد با قیمت پیشنهادی 35‌میلیون تومان داشت و گران‌ترین آنها پورشه پانامرا سفید روغنی، مدل 2012 با یک‌میلیارد و 500‌میلیون تومان بود.

رئیس جلسه اعلام کرد که تمام این قیمت‌های پیشنهادی از سوی کارشناسان تعیین شده‌اند. رأس ساعت 3:30 جلسه مزایده با فروش بی‌ام‌و مدل ال‌ای 750، 4400 سی‌سی، مدل 2011، مشکی روغنی شروع شد، قیمت پایه هم یک‌میلیارد و 200‌میلیون تومان اعلام شد؛ هیچ‌کس اما دستش را بالا نبرد، هیچ‌کس بی ام و، مشکی روغنی بابک زنجانی را نخواست.

دومین خودرو، بی ام و، مدل ایکس 6، 2011 سفید روغنی متالیک بود. قیمت پایه‌اش یک‌میلیارد و 150‌میلیون تومان بود. باز هم کسی دست‌اش را بالا نبرد و در ادامه سه نفر هم جلسه را ترک کردند. نوبت به پورشه پانامرا مدل 2012 با قیمت پایه یک‌میلیارد و 500‌میلیون تومان رسید.

رئیس جلسه نگاهی معترض به جمعیت حاضر در اتاق کرد، سکوت را یکی از حاضران شکست: «قیمت‌ها خیلی بالاست. نزدیک 20، 30‌میلیون تومان گران‌تر از بازارند.» رئیس جلسه پاسخ‌اش را داد: «شما ماشین‌ها را ندیده‌اید؟» یکی از میان جمعیت پاسخ‌اش منفی بود و نسبت به پاسخ‌دهی پیش از برگزاری جلسه مزایده اعتراض کرد. رئیس جلسه اما توضیح داد: «این ماشین‌ها تماما بدون رنگ هستند، کارکردشان پایین است و 3، 4 سالی می‌شود که خوابیده‌اند. استارت بعضی‌های‌شان زده نشده است.»

نوبت به وانت یخچال‌دار زامیاد مدل 89 سفید روغنی رسید: «مثل این‌که خیلی‌ها منتظر این ماشین بودند.» این را رئیس جلسه گفت و انتظارش هم درست بود. قیمت پایه 35‌میلیون تومان بود و دست‌ها یکی یکی بالا رفت. رقابت میان سه نفر به اوج رسید و قیمت را تا 42‌میلیون و 200‌هزار تومان بالا بردند. وانت به یکی از همان سه نفر فروخته شد.

«گران خرید.» این را یکی از حاضران در جلسه مزایده گفت: «خودم برای خرید همین ماشین آمده بودم، رفتم دیدمش، ثبت‌نام کردم و بعدا برای شرکت در مزایده با من تماس گرفتند. الان هم همین وانت را گران فروختند، واقعا نمی‌ارزد.» وانت را که فروختند، به سراغ موتورها رفتند، یکی هوندا گلوینگ 6 سیلندر 1800 سی سی مدل 2012 مشکی با قیمت پایه 800‌میلیون تومان و دیگری موتور سوزوکی 4 سیلندر 1300 سی‌سی مدل 2003 سفید با قیمت پایه 900‌میلیون تومان، آن هم بدون پلاک.

هیچ‌کس از جایش تکان نخورد و همین هم شد تا در کمتر از یک ساعت، جلسه تمام شود و شرکت‌کنندگان بدون هیچ حرفی پله‌های دادسرا را پایین رفتند: «قیمت‌ها خیلی بالا بود، همین وانتی که خریدند، حداقل باید 10‌میلیون تومان خرجش کنند.»

بیشتر شرکت‌کنندگان در کار خریدوفروش خودرو بودند و قیمت‌ها دستشان بود: «ماشین‌ها را همین چند روز پیش، در اداره بیمه یک، خیابان ریاحی گذاشته بودند تا هر کس می‌خواهد برود و ببیند، همه‌مان رفتیم.» همه آنها آگهی فروش اموال بابک زنجانی، محکوم پرونده معروف نفتی را در خبرها دیده بودند، همان آگهی که در آن نوشته شده بود: «اموال بابک زنجانی که در دادگاه به نفع شرکت نفت مصادره شده بود، برای پرداخت بدهی شرکت نفت به مزایده گذاشته شده است.»

درهمین آگهی آمده بود که مزایده از قیمت ارزیابی شروع می‌شود و به کسانی که بالاترین قیمت را پیشنهاد کنند، واگذار می‌شود. همچنین در همین آگهی عنوان شده بود که 10‌درصد از قیمت پیشنهادی از برنده مزایده به صورت نقدی گرفته و به حساب تمرکز دادگستری استان تهران واریز می‌شود و باقی پول نهایت تا یک ماه بعدش باید واریز شود. در این آگهی نوشته شده بود که تمام هزینه‌ها مثل آگهی، کارشناسی، نقل‌وانتقال و مالیات و… به عهده خریدار است. اما انگار عصر شنبه، زمان خوبی برای یک مزایده نبود!

منبع: روزنامه شهروند

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند