داستان 3 خارجی در پرونده جعبه سیاه زنجانی

داستان 3 خارجی در پرونده جعبه سیاه زنجانی

با برگزاری دادگاه زیباحالت منفرد، موسوم به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی، ابعاد جدیدی از این پرونده روشن شده است؛ از جمله نقش برخی اشخاص خارجی در این پرونده.

با برگزاری دادگاه زیباحالت منفرد، موسوم به جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی، ابعاد جدیدی از این پرونده روشن شده است؛ از جمله نقش برخی اشخاص خارجی در این پرونده.

به گزارش تجارت‌نیوز، هم‌اکنون چهار جلسه دادگاه زیباحالت برگزار شده است. او در ابتدا برای زنجانی کارهای نقل و انتقال پول را انجام می‌داد اما بعدا در اجاره کشتی، یافتن مشتری و همچنین یافتن انبار ذخیره نفت نیز به زنجانی کمک کرد. طی این چهار جلسه و همچنین در جلسات طولانی دادگاه زنجانی، اسامی خارجی بسیاری مطرح شد.

آن‌گونه که در جلسه دادگاه مطرح شده و خبرگزاری فارس هم در گزارشی تشریح کرده است، العقیلی یک ایرانی-اماراتی است که زنجانی و زیباحالت، نفت را در دریا به کشتی‌های متعلق به العقیلی منتقل می کردند تا مبدا محصول قابل شناسایی نباشد. طبق این گزارش‌ها، العقیلی بعد از دریافت یک محموله مازوت مدعی شد که 10 هزار لیتر از حجم محموله کم است و بعدا هم گفت که در محموله آب وجود دارد.

گفتنی است یکی از اتهامات زیباحالت افزودن آب به محموله‌های نفتی است که البته تایید نشده است. در هر حال العقیلی به این دلیل (یا بهانه) پول محموله را تسویه نکرد. چندی بعد هنگام برگزاری دادگاه زنجانی خبری مبنی بر مرگ او منتشر شد تا این بخش از رمزورازهای پرونده نفتی، فعلا شفاف نشود!

اما داستان نفتی زنجانی و زیباحالت، بازیگران دیگری هم دارد؛ از جمله خانمی چینی به نام یو است که به ادعای زیباحالت در چهارمین جلسه دادگاه، پیشنهادی بی‌شرمانه مبنی بر تصاحب یک محموله 600 هزار بشکه‌ای نفت انبارشده در چین و تقسیم منافع به صورت 50-50 را به زیباحالت داده است. طبق گفته زیباحالت این پیشنهاد بعد از دستگیری زنجانی در ایران طی تماسی تلفنی رخ داده است.

وقتی «یو» فهمید بابک زنجانی در ایران دستگیر شده است، تلاش کرد با تطمیع انباردار چینی 600 هزار بشکه نفت را از انبار خارج کند و به فروش برساند. البته بعد از دستگیری زنجانی، تیمی از وزارت نفت وقوه قضاییه راهی مالزی می‌شوند و این محموله نفتی را به کشتی‌های ایرانی عودت می دهند و یو به مقاصد خود نمی‌رسد.

اما فرد سوم یک هندی-مالزیایی به نام مانوژ بولار سینک (موسوم به مالاژ) است که کارش اجاره کشتی، حفاظت از آنها و خدمات دریایی بوده است. او به نمایندگی از زیباحالت کشتی‌ها و مخازن نفتی را اجاره و کار نقل و انتقال محموله‌ها را انجام می‌داده است.

مانوژ که توسط زیباحالت معرفی و به تیم زنجانی اضافه شده بود، در نهایت با زیباحالت به اختلاف می‌خورد و چندین بار نیز او را تهدید کرده است. طبق گزارش فارس، هم‌اکنون پرونده‌ای در مالزی مفتوح است که در آن مانوژ به دلیل دزدیدنِ زیباحالت تحت پیگرد پلیس قرار دارد. معلوم نیست که منشا اختلاف مانوژ و زیباحالت چیست اما بسیاری از اسناد انتقال نفت با نام مانوژ انجام شده اما چون او در ایران نیست، قابل پیگیری هم نیست.

 

منبع: خراسان‌نیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند