تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

ماجرای ۱.۲ میلیارد دلار درآمد نفتی سال ۹۹ چه بود؟

ماجرای ۱.۲ میلیارد دلار درآمد نفتی سال ۹۹ چه بود؟

برخی گزارش‌ها و اخبار در سال گذشته مدعی شده بودند که صادرات نفت در ایران به روزانه ۱ میلیون بشکه در روز می‌رسد. این رقم زمانی جلب توجه می‌کند که بدانیم میزان صادرات نفت ایران در دوران قبل از تحریم‌ها حدود ۲ میلیون بشکه در روز بوده است. اما اظهارات چندی پیش رئیس سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد که ایران در سال ۹۹ تنها ۱.۲ میلیارد دلار نفت فروخته است. با این حساب یا آمار یک میلیون بشکه نفت روزانه صحیح نیست یا ایران نفت را ارزان فروخته.

به گزارش تجارت‌نیوز، اگر آمار روزانه یک میلیون بشکه در روز را بپذیریم سوالی که پیش می‌آید این است که نفت را به چه قیمتی فروخته‌ایم که تنها ۱.۲ میلیارد دلار از آن به دست آورده‌‌ایم؟

رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌ زیست اتاق تهران در این باره می‌گوید: «در سه ماه اول سال ۹۹ میزان فروش نفت ما در روز تقریبا به طور میانگین حدود ۳۰۰ هزار بشکه نفت بوده است. این رقم در شش ماه اول به ۴۵۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرد و در زمستان حتی ۷۵۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت صادر کرده‌ایم.»

پدیدار ادامه می‌دهد: «طبق آمار و گزارش رسمی که اوپک داده است در حقیقت در ابتدای سال ۲۰۲۱ (یعنی ماه های پایانی سال ۹۹) میزان تولید نفت خام ۲ میلیون و ۳۵۴ هزار بشکه در بوده است. از این مقدار، یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در داخل مصرف شده است.»

او برای شفاف‌سازی بیشتر توضیح می‌دهد: «یعنی ما ۳۵۰ هزار بشکه در سه ماهه اول، حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در سه ماهه دوم، حدود ۵۵۰ هزار بشکه در سه ماهه سوم و سه ماهه چهارم حدود ۷۵۰ هزار بشکه نفت فروخته‌ایم. این‌ها گزارش‌هایی هستند که می‌توان به آن‌ها استناد و اعتماد کرد. منابع آن هم دبیرخانه اوپک و سازمان اطلاعات و انرژی آمریکاست اما سایر اطلاعات دیگر موثق نیست و من هم آن‌ها را تایید نمی‌کنم.»

رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌ زیست اتاق تهران اضافه می‌کند: «کل درآمد نفتی ما در سال گذشته با احتساب نفت و فراورده‌های نفتی حدود ۵ میلیارد دلار شده است. این ۵ میلیارد دلار شامل نفت خام و فرآورده‌های نفتی است.»

او خاطرنشان می‌کند: «بر اساس گزارش سازمان برنامه بودجه، میزان فروش نفت خام و فرآورده‌های هیدروکربنی در سال گذشته حدود ۵ میلیارد دلار بوده است.»

اما برخی رسانه‎‌ها امروز خبر داده‌اند که ایران در ماه میلادی گذشته ۲.۳۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است که این بالاترین تولید نفت ایران از ماه مه ۲۰۱۹ تاکنون است. پس این مقدار کجا رفته است؟

پدیدار درباره این خبر می‌گوید: «بالاترین میزان تولید نفت قبل از تحریم‌ها، در شش ماهه اول سال ۹۸ بوده است که الان مورد بررسی ما نیست. در سال ۹۹ ما تجربه تحریم شدید، کاهش تولید، کاهش صادرات و کاهش مصرف داخلی داشتیم. در سال ۹۹ میزان صادرات ما به شدت افت کرده و میزان درآمد آن هم عددی حدود ۵ میلیارد دلار بوده است.»

این کارشناس خاطرنشان می‌کند: «مراجع رسمی به طور مرتب برای ما گزارش می‌فرستند و این اطلاعات با آن مغایر است. ما در یک سال و نیم اخیر به بالاترین میزان تولید خود رسیده‌ایم اما کل تولید نفت خام ما ۲ میلیون و ۳۴۵ هزار بشکه در روز بوده که از این مقدار هم حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه مصرف پالایشگاه‌های داخلی و مابه تفاوت آن حدود ۷۵۰ هزار بشکه در روز تولید ما بوده است.»

آخرین اخبار حوزه «انرژی و کالا» را از صفحه اختصاصی «انرژی و کالا» تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند