درخواست ۳ بانک ایرانی برای افتتاح شعبه در هند

بانک مرکزی هند اعلام کرد در حال بررسی در خواست بانک‌های سامان، پاسارگاد و پارسیان برای افتتاح شعبه در این کشور هستند.

درخواست ۳ بانک ایرانی برای افتتاح شعبه در هند

رزرو بانک هند اعلام کرد که حداقل ۱۴ بانک خارجی در طول یکسال اخیر درخواست افتتاح شعبه در این کشور را داده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این بانک‌های درخواست‌دهنده شامل ۳ بانک ایرانی، ۴ بانک از کره جنوبی، ۲ بانک از چین، ۲ بانک از هلند، یک بانک از جمهوری چک، یک بانک از سریلانکا و یک بانک از مالزی هستند که خواهان تسیس شرکت‌های تابع هم هستند.

منابع دولتی اعلام کردند که رزرو بانک هند در حال بررسی این درخواست‌ها است. رزور بانک اعلام کرد که انتظار می‌رود در سال جاری میلادی شاهد افزایش افتتاح شعب بانک‌های خارجی در این کشور باشد؛ این در حالی است که در سال گذشته میلادی تعداد آنها به طرز قابل توجهی به یکباره کاهش پیدا کرد.

آمار بانک مرکزی هند نشان می‌دهد که تعداد شعب بانک‌های خارجی در هند در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به ۲۸۸ شعبه کاهش پیدا کرد؛ در حالی که این رقم برای سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی رقم ۳۱۷ بانک ثبت شده است.

همچین بانک‌های ایرانی درخواست دهنده افتتاح شعبه در هند شامل بانک پاسارگاد، پارسیان و بانک سامان است. البته هند مقدار قابل توجهی نفت از ایران وارد می‌کند و متعهد شده که سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه بندر چابهار انجام دهد.

بر پایه این گزارش، بعداز رفع تحریم‌ها از ایران، جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند تا با ایجاد کانال‌هایی از هند پرداخت‌ها را دریافت کند.

در زمان تحریم‌ها هند پرداخت‌ها را برای خرید نفت از طریق بانک دولتی «یو سی او» انجام می‌داد. البته انتظار می‌رود بعداز اینکه بانک‌های ایرانی در هند حاضر شوند، وضعیت تراکنش‌های مالی بین دو کشور تغییر پیدا کند.

 

منبع: بنکر


این مطلب را به اشتراک بگذارید