عضو کمیسیون تلفیق در گفتگو با تجارت‌نیوز:

دلار ۴۲۰۰ تومانی ماندگار شد؟

دلار ۴۲۰۰ تومانی ماندگار شد؟

تناقض‌گویی‌ها درباره ادامه پرداخت دلار ۴۲۰۰ تومانی ادامه دارد و هنوز مشخص نیست که مبنای محاسبه واردات کالاهای اساسی دلار ۴۲۰۰ تومان خواهد بود یا دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی؟

در روز تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس سخنگو ستاد بودجه ۱۴۰۰ سازمان برنامه‌وبودجه کشور، در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت که ارز ۴۲۰۰ تومانی دولتی از بودجه حذف شده است.

اما همان روز رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داد که دلار ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی در نظر گرفته شده، اما چنانچه شرایط طوری باشد که این ارز حذف شود، یارانه‌ها ۲ تا ۳ برابر می‌شود.

لایحه بودجه سال آینده در حال حاضر در کمیسیون تلفیق مجلس در حال بررسی است. رحیم زارع، سخنگوی این کمیسیون به تازگی اعلام کرده که دلار ۴۲۰۰ تومان حذف شده اما دیگر عضو این کمیسیون در گفتگو با تجارت‌نیوز از ماندگار شدن دلار ترجیحی در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گفته زارع، حقوق ورودی همه کالا‌ها برای سال آینده با نرخ ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه می‌شود.

حسین گودرزوند چگینی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس در خصوص تصمیمات این کمیسیون برای نرخ ارز سال آینده به تجارت‌نیوز گفت که تصمیمات کمیسیون هنوز قطعی نیست و در سال آینده کالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان وارد می‌شود.

او عنوان کرد: نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی و دارو باقی می‌ماند و در این باره نمایندگان هیچ گونه مخالفتی ندارند، اما برای واردات کالاهای لوکس قیمت دلار با نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه می‌شود.

گودرزوند در ادامه عنوان کرد: کمیسیون تلفیق دو هفته زمان دارد که لایحه بودجه را بررسی کند که الان در دومین هفته بررسی لایحه بودجه هستیم. احتمال دارد این مهلت تا دو هفته دیگر نیز تمدید شود و در ابتدای بهمن ماه گزارش کمیسیون از لایحه بودجه به صحن می‌رود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند