کاخ سفید: دیپلماسی در حال حاضر کارساز نیست

کاخ سفید+تجارت نیوز

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: ایالات متحده اجازه دسترسی جمهوری اسلامی ایران به سلاح اتمی را نمی دهد، به نظر می‌رسد دیپلماسی در حال حاضر کارساز نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، در شرایطی که واشنگتن ادعا کرده دیپلماسی در حال حاضر برای حل مناقشه هسته ای با ایران کارساز نبوده، نخست وزیر آلبانی از انصراف برای فعال سازی بند پنجم اساسنامه ناتو علیه تهران خبر داد.

به نقل از اکوایران، «تاکید بر حل و فصل دیپلماتیک پرونده هسته ای ایران» ، «هشدار تهران به اروپا»، «عدم فعال شدن بند پنجم اساسنامه ناتو علیه جمهوری اسلامی» و «خشم واشنگتن از توافق اوپک پلاس» سرخط رسانه های دنیا در نیم روز گذشته را تشکیل داده اند.

دیپلماسی فعلا کارساز نیست!

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در گفتگو با خبرنگاران بار دیگر ادعا کرد ایالات متحده اجازه دسترسی جمهوری اسلامی ایران به سلاح اتمی را نمی دهد. کربی مدعی شده که واشنگتن این کار را از مسیر دیپلماسی دنبال خواهد کرد، با این حال او متذکر شده به نظر می‌رسد دیپلماسی در حال حاضر کارساز نیست.

هشدار به اروپا

طی تماس تلفنی شب گذشته میان حسین امیرعبدالهیان، وزیر امورخارجه ایران و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه اخیرا توافقات خوبی در مورد همکاری‌های ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به عمل آمده، ضمن تشکر از تلاش سازنده جوزپ بورل و انریکه مورا نسبت به گفتگوهای رو به پیشرفت در نیویورک و وین پیرامون احیای برجام ابراز رضایت کرد.

همچنین امیرعبداللهیان با اشاره به حوادث اخیر خطاب به بورل گفت: «ما مطالبات مسالمت‌آمیز را حق مردم می‌دانیم و همواره به آن توجه می‌کنیم، اما صف آنها از اغتشاشگرانی که آمبولانس‌ها را به آتش می‌کشند، بانک و اماکن عمومی را تخریب می‌کنند و با سلاح سرد و گرم به مردم و پلیس حمله می‌کنند یا به اقدامات تروریستی مبادرت می‌ورزند، کاملا جداست و با آشوبگران و تروریست‌ها مطابق با قانون برخورد قاطعی خواهیم کرد».

امیرعبداللهیان هشدار داد: «اگر اتحادیه اروپا بر اساس اتهامات بی‌اساس و در جهت ترغیب آشوبگران و تروریست‌هایی که جان و مال مردم ایران را هدف قرار داده‌اند اقدام سیاسی شتابزده‌ای کند، به آن پاسخ متقابل می‌دهیم».

جوزپ بوررل نیز در پاسخ از پیشرفت های صورت گرفته در مذاکرات لغو تحریم‌ها ابراز خرسندی و بر اهمیت ادامه تلاش‌ها برای رسیدن به توافق تاکید کرد. او گفته اتحادیه اروپا آماده هر گونه همکاری برای نیل به توافق است و توافقات اخیر میان ایران و آژانس را امیدوار کننده و گام مهمی در مسیر توافق وین خواند. بنا بر روایت خبرگزاری ایرنا، بورل همچنین اظهار داشت، می پذیرم که آشوب و تروریسم موضوعی است که با اعتراضات مسالمت آمیز که باید پاسخ مناسبی به آن داده شود، تفاوت دارد. او افزود: «در صدد نیستیم روابط اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی ایران دچار مشکل شود».

  تصمیم به فعال کردن بند پنجم نداریم

«ادی راما»، نخست‌وزیر آلبانی گفته حملات سایبری منتسب به ایران به حدی فلج‌کننده بوده که دولت این کشور فعال کردن ماده ۵ ائتلاف ناتو را در نظر گرفت، اما تصمیم گرفت این کار را انجام ندهد. جمهوری اسلامی هر گونه مداخله در این زمینه را پیش از این رد کرده و حوادث در پی آن را -از جمله اخراج سفیر ایران از تیرانا- را توطئه ای سیاسی خوانده بود.

بنا بر نوشته پولیتیکو، چنانچه این کار انجام می‌شد، این نخستین بار بود که یک عضو ناتو به دلیل حملات سایبری ماده ۵ را فعال می‌کرد؛ اقدامی که تمامی اعضای آن ائتلاف را در تقابل با ایران قرار می‌داد.ادی راما گفته کشورش در نهایت تصمیم گرفته این ماده را فعال نکند. او به اینکه بررسی این ماده تا چه حد جدی بوده و تا چه مدت ادامه داشته اشاره‌ای نکرد. نخست‌وزیر آلبانی گفت: «من برای دوستان و متحدانمان بیشتر از آن ارزش قائل هستم که بگویم آنها باید چه کاری انجام بدهند. ما همیشه در تصمیم‌هایمان احتیاط می‌کنیم خیلی متواضع باشیم.»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند