راه‌اندازی سامانه معاملاتی بومی تا خرداد ۱۴۰۰

راه‌اندازی سامانه معاملاتی بومی تا خرداد ۱۴۰۰

مدیر فناوری بورس گفت: تا اواخر خرداد سال آینده سامانه معاملاتی داخلی، قابلیت اجرایی شدن دارد اما نیازمند بررسی‌های بیشتری است.

به گزارش تجارت‌نیوز، روح‌الله دهقان، مدیر فناوری بورس در رابطه با زیرساخت‌های معاملاتی، اظهار کرد: شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در سال ۷۳ تحت عنوان خدمات بورس تشکیل شد، وظیفه ذاتی این شرکت ارائه خدمات زیرساختی معاملات و پس از معاملات است.

او بیان کرد: مشتری‌های ما شرکت‌های کارگزاری هستند اما جایی که به عموم مردم متصل می‌شود مربوط به کارگزاری‌ها است.

دهقان تصریح کرد: درگاه آنلاین در خدمت کارگزاری‌ها است دروازه‌ای که ما در خدمت کارگزاری گذاشتیم مرز بین ما و کارگزاری‌ها است.

او بیان کرد: در ابتدای سال ما ۹ شرکت omc داشتیم اما تا کنون به ۱۱ عدد رسیده است و ۱۲ شرکت دیگر در دست بررسی است.

دهقان افزود: ما دو سامانه معاملاتی داریم که نخست می‌توان به بورس تهران و سپس فرابورس اشاره کرد.

این مقام مسئول گفت: ۲۵ و ۲۶ اسفند ۹۸ در سامانه معاملاتی فرابورس با مشکل مواجه شدیم به سبب آنکه سامانه ظرفیت گنجایش حجم وارده را در رابطه با سفارشات نداشت.

دهقان گفت: تا ۶ ماه نخست سال با کندی معاملات مواجه بودیم اما توقفی در نمادی رخ نداد ، اما در کنار این موارد به سبب افزایش حجم معاملات سامانه معاملات تا حدودی با کندی مواجه می‌شد.

او افزود: سامانه عرضه اولیه یک سامانه مجزا از سامانه معاملاتی است.

دهقان تصریح کرد: در مواردی که مرجع رسیدگی به این نتیجه برسد که مشکل از کارگزاری یا شرکت فناوری بوده برای آن‌ها جریمه‌هایی در نظر گرفته شده است.

او بیان کرد: مشکلی که در رابطه با امر مذکور پیش آمد و رسیدگی شد مربوط به سال ۹۸ بود که یک مبلغی به آن فرد سهامدار پرداخت شد.

دهقان گفت: فاز یک سامانه معاملاتی داخلی در سه ماه گذشته به پایان رسید و اکنون زیر بار تست است. تا اواخر خرداد سال آینده سامانه داخلی قابلیت اجرایی شدن دارد اما نیازمند بررسی‌های بیشتری است.

مدیر فناوری بورس گفت: سامانه تسویه یک سامانه مجزا است که اوایل سال سامانه تسویه بومی به بهره‌برداری رسید.

او بیان کرد: اکنون یک سامانه بومی را در اختیار دادیم که تاریخچه معاملات از سال ۷۳ را در درون خود دارد که تا کنون یک میلیارد معاملات را ثبت کرده است.

دهقان گفت: هیچ بورسی به سمت t+0 نمی‌رود به سبب آنکه ریسک‌هایی که دارد بسیار زیاد است.

او افزود: یک سری تغییراتی را داریم بر سامانه معاملاتی انجام می‌دهیم اما فعلا نمی‌توانیم صحبت چندانی را در این خصوص انجام دهیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: براساس فنی می‌توان گفت امکان دستکاری سامانه معاملات وجود ندارد، ما تمامی اطلاعات را در سامانه معاملات بورس قرار می‌دهیم.

او افزود: اختلالات در ثبت معاملات را رسیدگی می‌کنیم.

دهقان گفت: فاز اول هوش مصنوعی به یادگیری عمیق باز می‌گردد، اگر بشود این را به درستی مدیریت کرد می‌توان رفتارهای پر خطر سهامداران را شناسایی کرد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند