رایزنی عربستان با ونزوئلا و قزاقستان برای تمدید توافق کاهش

رایزنی عربستان با ونزوئلا و قزاقستان برای تمدید توافق کاهش

وزارت انرژی عربستان اعلام کرد وزیر انرژی این کشور در مورد تمدید احتمالی توافق کاهش تولید بعد از مارس ۲۰۱۸ با همتایان ونزوئلایی و قزاق خود رایزنی کرده است.

وزارت انرژی عربستان اعلام کرد، خالد الفالح، وزیر انرژی این کشور در مورد تمدید احتمالی توافق کاهش تولید بعد از مارس 2018 با همتایان ونزوئلایی و قزاق خود رایزنی کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از رویترز، اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت از جمله روسیه توافق کرده‌اند که میزان تولید خود را تا مارس سال آینده 1.8 میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا از این طریق ضمن کاهش میزان ذخایر جهانی نفت موجب افزایش قیمت نفت شوند.

تمدید مجدد حداقل 3ماهه توافق کاهش تولید بعد از مارس 2018 در آستانه نشست ماه نوامبر اوپک موضوع بحث کشورهای عضو است.

توافق کاهش تولید ابتدا در ماه ژانویه موجب رسیدن قیمت نفت به بالای 58 دلار در هر بشکه شد، اما بعد از آنکه تلاش‌ها برای کاهش میزان ذخایر جهانی نفت بیش از حد انتظار به طول انجامید، قیمت نفت به محدوده 50 تا 54 دلار کاهش یافت.

بر اساس اعلام وزارت انرژی عربستان، در دیدار الفالح با کانات بوزومبایف، وزیر انرژی قزاقستان: دو کشور توافق کرده‌اند که گزینه تمدید تلاش‌های داوطلبانه برای برقراری توازن مجدد در بازار بعد از سه‌ماهه نخست سال 2018، آن‌گونه که عوامل بنیادین بازار ممکن است ایجاب کند، در زمان مناسب خود بررسی خواهد شد.

فالح که در آستانه، پایتخت قزاقستان به سر می‌برد، همچنین با الوجیو دل‌پینو، وزیر نفت ونزوئلا نیز دیدار کرد و دو وزیر بر اهمیت باز گذاشتن تمام گزینه‌ها از جمله تمدید احتمالی توافق کاهش تولید بعد از سه‌ماهه نخست 2018 در صورت ضرورت تاکید کردند.

دل‌پینو گفته، میزان ذخایر جهانی نفت همچنان بسیار بالاست و از تولید کنندگان خواسته تا نگاهی به معافیت‌های اعطاشده به کشورهایی نظیر لیبی و نیجریه در زمینه توافق کاهش تولید و تاثیر این معافیت‌ها بر بازار بیندازند.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند