مجلس به وزیران پیشنهادی نیرو و علوم رای اعتماد داد

مجلس به وزیران پیشنهادی نیرو و علوم رای اعتماد داد

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه با حضور نمایندگان و به ریاست علی لاریجانی برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو در دو نوبت صبح و بعد از ظهر با نتیجه رای‌آوری هر دو فرد پیشنهادی برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور هفته گذشته در نامه‌ای منصور غلامی و رضا اردکانیان را برای تصدی وزارتخانه‌های علوم و نیرو به مجلس معرفی کرد و امروز در اولین دقایق برای دفاع از این دو وزیر پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این جلسه عباس گودرزی نماینده بروجرد و نبی هزارجریبی نماینده گرگان به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم و سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین و جهانبخش محبی‌نیا نماینده مردم میاندوآب به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی علوم سخنرانی خواهند کرد.

همچنین سیدرضی نوری نماینده شوش و همایون یوسفی نماینده اهواز به عنوان مخالفان وزیر پیشنهادی نیرو و عبدالله رضیان نماینده قائمشهر و عبدالرضا هاشم‌زایی نماینده تهران به عنوان موافق وزیر پیشنهادی نیرو در جلسه بررسی صلاحیت وی سخنرانی خواهند کرد.

برخی نمایندگان هم وقت خود را با بقیه نمایندگان تقسیم کرده‌اند.

روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم:

بی تردید «غلامی» فضای دانشگاه را در همان مسیر سال 93 و 94 قرار می‌دهد

پیش از سخنرانی مخالفان و موافقان، روحانی دفاع خود را از وزرای پیشنهادی با دفاع از وزیر پیشنهادی علوم آغاز کرد و خطاب به ملت و به ویژه دانشجویان و اساتید گفت: دولت از راه خود در زمینه احترام به علم و دانشگاه غیرامنیتی بودن دانشگاه، احترام به دانشجویان، احترام به آزادی اندیشه و بیان ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد.

حسن روحانی صبح امروز (یکشنبه) در صحن علنی مجلس در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم اظهار کرد: معرفی وزیر علوم کمی به تاخیر افتاد. البته شاید این تاخیر ، خواصی هم داشت. این تاخیر نشان داد فضای جامعه ما و به ویژه دانشگاهیان نسبت به سرنوشت دانشگاه و علم تا چه حد حساس است.

وی افزود: همه نکاتی که در روزهای اخیر راجع به دانشگاه و لزوم حساسیت دولت نسبت به استقلال دانشگاه، آینده دانشجویان و شیوه فعالیت تشکل‌های دانشجویی مطرح شد، نشان داد که دانشگاه زنده است. اساتید ما فعالند و به سرنوشت خود توجه دارند. مفهوم آن اهمیت علم و دانشگاه و سرزنده بودن نسل جوان و دانشگاه‌ها است. از همه آنهایی که در این زمینه سخن گفتند و نقد کردند، سپاسگزارم.

روحانی تاکید کرد: هر آنچه در انتخابات 92 و 96 راجع به محیط دانشگاه، امن بودن و نه امنیتی بودن دانشگاه‌ها، فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجو و اساتید مطرح کردیم، همچنان به این عهد خود وفادار خواهیم بود.

رئیس‌جمهور در ادامه بیان کرد: در این‌جا در محضر نمایندگان ملت ایران عرض می‌کنم، مبنای من در نحوه سلوک با وزرایی که تا امروز انتخاب شده‌اند و دو وزیری که ان‌شاءالله به کمک شما امروز انتخاب خواهند شد، پیوست حکم است.

وی تصریح کرد: تمام وزرای ما در دولت دوازدهم در کنار حکم وزیری، یک پیوست حکم هم دارند و در آن پیوست حکم دقیقا مشخص شده که قدم به قدم اولویت دولت دوازدهم در اجرای ماموریت آن‌ها چیست و به طور منظم دولت این پیوست را پایش خواهد کرد و سه ماه به سه ماه آن را ارزیابی می‌کند.

رئیس قوه مجریه، همچنین ادامه داد: مبنای من با وزرا برای ادامه کار یا توقف آن پیوست احکام آنهاست که آن پیوست هم استخراج شده از برنامه دولت است که ملت ایران به آن رای داده‌اند همچنین برگرفته از اسناد بالادستی قانونی است که نسبت به وزارتخانه‌ها و دولت وجود دارد و در اختیار همه ماست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دانشگاه و وزیر علوم از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، تصریح کرد: البته نیازی به گفتن ندارم و همه شما نمایندگان محترم می‌دانید که هماهنگ کردن برای معرفی وزیر به مجلس در برخی از موارد طولانی‌تر خواهد بود. هماهنگی برخی از وزارتخانه‌ها آسان‌تر و برخی طولانی‌تر انجام می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: ما صبر و حوصله و تعامل کردیم،‌ اما معامله نکردیم. من بر سر دانشگاه، آزادی آن، امنیت و آینده دانشجویان و خطی که دولت از ابتدا اعلام کرده با هیچ کس معامله نکردم و بدانید معامله نخواهم کرد؛ آنچه وعده من با ملت بوده و به حول و قوه الهی به شرط حیات تا روز آخر دولت ادامه خواهد یافت و شما نمایندگان و مردم به خوبی شاهد خواهید بود.

روحانی اضافه کرد: نیازی نیست با عجله راجع به افراد قضاوت کنیم. من از هیچ کدام از معیارهایی که برای انتخاب وزیر علوم بود، کوتاه نیامدم. ممکن است انتخاب‌ها و زمان طولانی شده و برای ایجاد هماهنگی این فرصت 60-70 روزه بود، اما من پای همه اصولم ایستاده‌ام.

وی با اشاره به صحبت‌هایی که با وزیر پیشنهادی علوم کرده یادآور شد: من به آقای دکتر غلامی که استادی با تجربه و دارای مراحل علمی طی شده در علم و پژوهش و از اساتید بنام و برجسته است و کار مدیریت را در ستاد دانشگاه مدیریت دانشکده و دانشگاه انجام داده صحبت کردم و همه شرایطم را با او در میان گذاشتم، کما اینکه با افراد دیگری هم برای وزارت علوم صحبت شد، ولی نشد به مجلس معرفی شوند اما با آنها هم این شرایط را هم مطرح کرده بودم.

رئیس دولت دوازدهم افزود: اولین شرط من با وزیر علوم این بود که محیط دانشگاه از آن همه دانشجویان، احزاب، جناح‌ها و تفکرهای مختلف است. این تاکید من به آقای غلامی بود که هیچ کس در دانشگاه و هیچ انجمن،‌ جمع و جناحی در داخل دانشگاه نباید احساس بی‌پشتوانگی کند. هیچ جمعی نباید احساس کند برای بقیه در امنیت هست و برای او نیست و نباید احساس کند که نظر وزارتخانه نسبت به جناح‌های مختلف متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه مبنای ما از اول مبنای اعتدال بوده است،‌ خاطرنشان کرد: مبنای ما این بوده که اکثریت باید حاکم باشد، ولی اقلیت باید به طور کامل از حقوق خود برخوردار باشد. نه اسلام،‌ نه قانون و نه شرایط امروز کشور به ما اجازه نمی‌دهد که در مسائل جزئی رو در روی هم بایستیم. اگر اختلافات جزئی دو سال پیش جایز و مکروه بود، ‌امروز باید بگوییم حرام و گناه کبیره است؛ چرا که امروز ما شرایط خاصی داریم.

روحانی اضافه کرد: امروز ما نیاز به وحدت بیشتری داریم. یک بار بزرگ مسئولیت در وحدت،‌ انسجام ملی و ایستادگی ملت در برابر دیگران دانشگاه است. آن روزی که در مسیر نهضت اسلامی بودیم بار اول بر دوش دانشگاهیان بود. دانشگاهیان در کنار حوزویان و اقشار مردم پرچم انقلاب را به دوش کشیدند و اساتید دانشگاه کنار عالمان و مدرسان حوزه نهضت را برای مردم تبیین کردند.

وی همچنین بیان کرد: روزی که وارد جنگ تحمیلی شدیم و دشمن به ما هجوم آورد،‌ باز دانشگاه نقش بزرگی ایفا کرد. در زمان جنگ برخی دستگاه‌های پیچیده نظامی داشتیم که فروشندگان آن حاضر به تعمیر نبودند یا دفترچه اوورهال آن را در اختیار ما نمی‌گذاشتند؛ این دانشگاه بود که در آن مقطع به ما کمک کرد و در بسیاری موارد دانشگاه‌های علمی و صنعتی از جمله شریف، به ما یاری رساندند. علاوه بر این دانشجویان،‌اساتید و پزشکان ما در جبهه‌های جنگ و بیمارستان‌های خط مقدم بودند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه هر جامشکلی برای کشور پیش آمده،‌ دانشگاه در صف مقدم بوده است، گفت: امروز هم برای اداره دولت دست نیاز ما به سوی فارغ‌التحصیلان دانشگاه است و عمدتا فردا هم برای اداره کشور دست ملت به سوی دانشجویانی که امروز در دانشگاه‌ها هستند،‌ دراز خواهد بود. ما اگر فکر اقتصاد مقاومتی هستیم، راهی جز اقتصاد دانش‌بنیان وجود ندارد و اگر به روابط سیاسی با عزت فکر می‌کنیم راهی جز دیپلمات‌های متخصص وجود ندارد.

روحانی ادامه داد: اگر می‌خواهیم از حقوق ملت در دادگاه‌ها و داوری‌های بین‌المللی دفاع کنیم راهی جز داشتن متخصصین برجسته حقوقی نداریم. برای مدیریت، اقتصاد و حقوق ملت نیازمند دانشگاهیم. دانشگاهی که بتواند آزاداندیش باشد و در آنجا کرسی آزاداندیشی به پا باشد و تفکرات مختلف سیاسی فضا را برای فعالیت سیاسی خود آماده و باز ببینند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: وزیر علوم باید شرایط را برای فعال‌تر شدن دانشگاه‌ها،‌ اساتید و دانشجویان و سیر مراحل علمی در سطح جهان و رقابت با کشورهای پیشرفته فراهم کند. من از نمایندگان، دانشجویان و ملت می‌پرسم آیا فضای دانشگاه امروز نسبت به سال 91 بهتر و آزادتر شده یا نه؟ آیا دانشجو در بیان نظرات خود آزادتر است یا نه؟ آیا در مسیر رشد علمی،‌دانشگاه‌ها نسبت به چهار-پنج سال پیش پیشرفت داشته اند یا نه؟ آیا رشد شرکت‌های دانش‌بنیان با سال‌های قبل قابل مقایسه است یا نه؟

روحانی با بیان اینکه از غلامی خواسته‌ام که دانشجو را صاحب علم و مهارت کند، گفت: صرف گرفتن مدرک برای دانشجو برای ما نمی‌تواند افتخار چندانی باشد. آن روز که دانشجو در کنار مدرک دانشگاهی یک مهارت را خوب یاد گرفته باشد، مراکز تولیدی او را جذب می‌کند. به وزیر آینده علوم گفته‌ام دانشگاه باید با صنعت،‌ کشاورزی و خدمات متصل باشد. دانشجو باید از سال دوم مهارت یاد بگیرد، از سال سوم فردی کاردان در صحنه عمل باشد و بعد از دوره کارشناسی باید بتواند یک شغل قابل قبول و متناسب با مهارتی که آموخته به عهده بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: شرایط کار در جامعه ایده‌آل نیست،‌ اما دولت افتخار دارد که در فصل دوم سال جاری به رشد کم نظیر یا حتی بی‌نظیر در زمینه اشتغال رسیده است. نزدیک به هشتصد هزار نفر تابستان امسال نسبت به سال پارسال، مشغول به کار شده‌اند. این رقم امیدوارکننده است اما تا رسیدن به رقم مطلوب فاصله داریم ولی مسیر ما، مسیر امید است.

رئیس دولت دوازدهم خطاب به وزیر علوم آینده گفت: اساس وزارت علوم باید بر مبنای امید باشد. وزارت علوم باید به گونه‌ای باشد که دانشجو امیدوار شود. وقتی که دانشجو ببیند به خاطر تفکر سیاسی‌اش فضای سخن گفتن ندارد، به شغل هم امیدی نخواهد داشت. کسانی که بین دانشجویان به خاطر تفکر سیاسی فرق می‌گذارند، به یکی امید می‌دهند و به دیگری ناامیدی، به یکی فضا می‌دهند و جا را برای دیگری تنگ می‌کنند. چنین دانشجویی که فضا برای سخن گفتن ندارد،‌ به عدالت نظام و دولتش متکی نمی‌شود. دانشگاه باید فضای امن و آزاد برای همه تفکرات و دانشجویان باشد.

روحانی با بیان اینکه این افتخار نیست که فارغ‌التحصیلان زیاد بوده، اما جویای کار باشند،‌ تصریح کرد: در گذشته دانشجویان پس از فارغ‌التحصیل شدن معمولا می‌توانستند یک شغل مناسب پیدا کنند. باید چنین شرایطی به وجود بیاید. من می‌دانم دانشگاه چه منت بزرگی بر ما دارد و ما چه دینی به دانشگاه داریم. دانشگاه در انقلاب، دفاع مقدس و امروز در ایستادگی در برابر قدرت‌های بزرگ همواره فعال و نقش آفرین بوده است.

رئیس‌جمهور در پایان گفت: غلامی یک شخصیت علمی،‌ مدیر،‌ متدین و انقلابی است که بی تردید فضای دانشگاه را در همان مسیر سال 93 و 94 قرار می‌دهد. دانشگاه 96 با 93 متفاوت نخواهد بود و من این وعده را به دانشجویان و اساتید می‌دهم و شخصا روند دانشگاه را پایش می‌کنم.

روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی نیرو:

«اردکانیان» مدیری باتجربه است

رئیس‌جمهور هم چنین با اشاره به این‌که باید در وزارت نیرو بیشتر از تدبیر سخن بگوییم، گفت: همه می‌دانیم که آب یکی از مسائل مهم امروز و فردای ما است.

حسن روحانی صبح امروز (یکشنبه) در صحن علنی مجلس در دفاع از وزیر پیشنهادی نیرو با بیان اینکه بعد از جنگ تحمیلی اقدامات فراوانی برای مهار آب انجام شد و تا امروز تقریبا بیشتر کارها انجام شده است، خاطرنشان کرد: در مقطعی در دنیا 46 هزار سد بزرگ ساخته شد که نصف آن در چین بود. بعد از جنگ تحمیلی نیز ما سدهای فراوانی برای مهار آب ساختیم.

وی افزود: در برخی سدهایی که ساخته‌ایم اکنون به اندازه کافی آب نداریم که در آنجا ذخیره کنیم. تا آنجایی که می‌شد ما سد ساخته‌ایم و اکنون دیگر دست ما خیلی باز نیست. زمانی مطرح بود که واردکننده آب باشیم که در این زمینه مذاکرات فراوانی صورت گرفت و امروز نیز صورت می‌گیرد و این مورد منتفی نیست، اما در عین حال خیلی نباید به این موضوع امیدوار بود زیرا برخی از کشورها که آب فراوان دارند همسایه ما نیستند و آب باید از کشور دیگر عبور کند که کشور صادرکننده آب با کشور واسطه مشکل آبی و به همین دلیل مشکل سیاسی هم دارد.

رئیس‌جمهور در ادامه دفاع خود از وزیر پیشنهادی نیرو، اظهار کرد: شما نمایندگان در اکثر استان‌ها مطرح کردید که آب استان ما از فلان دریا یا دریاچه و شمال یا جنوب باید تامین شود،‌ بله این هم یکی از راه‌هایی است که می‌شود به آن فکر و برایش برنامه‌ریزی کرد و در برخی موارد هم اقدامات عملی شروع شده، اما باید بدانیم آب به چه قیمتی به محل مصرف خواهد رسید. این هم از مواردی است که باید کار کنیم و نیاز به سرمایه‌گذاری و حضور بخش خصوصی و سرمایه خارجی داریم که باید تلاش را ادامه دهیم.

وی اضافه کرد: مسئله پسآب و تصفیه و فاضلاب و گردش آن جزء مواردی بوده که دولت به آن وارد شده و سرمایه‌گذاری کرده و خواهد کرد، چون این مسئله هم برای محیط زیست ضروری است و هم برخی مصارف از آب تصفیه‌شده استفاده می‌شود. بحث‌های دیگری مانند آب‌های ژرف مطرح است که مباحث خودش را دارد. در کل هیچ یک از اینها از لیست فعالیت‌های دولت خط نخورده و ما در همه موارد مشغول تلاشیم.

روحانی با بیان اینکه تردید نکنید که بیشترین سرمایه‌گذاری باید در سمت تقاضا انجام شود، یادآور شد: باید تلاش کنیم و ببینیم از آب موجود چگونه استفاده و بهره‌برداری کنیم. اسراف نکردن یکی از موارد بسیار ارزشمند است که چگونه باید انجام شود. دولت و مجلس باید با هم تلاش کنند، باید دست به دست هم بدهیم.

وی ادامه داد: بیشترین آب در کشاورزی مصرف می‌شود. باید ببینیم آیا محصولاتی که به آب زیاد نیاز دارند همه باید کشت شوند؟ آیا نباید از کشت فراسرزمینی استفاده کنیم؟ ما باید کشت محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارند را به کشور دیگری ببریم که این کار هم شروع شده است. بنابراین ما در زمینه تقاضا قدم‌های فراوانی را باید برداریم. تلاش دولت یازدهم بر این بود که بهره‌وری را در آب بالا ببریم و از شیوه‌های سنتی فاصله بگیریم و از شیوه‌های مدرن برای آبیاری استفاده کنیم که باید از وزارت نیرو و وزیر سابق نیرو و همچنین وزیر کشاورزی که در این زمینه تلاش بسیاری کردند تشکر کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه هدف و تلاش ما بر این است که با زمین کمتر، آب کمتر، محصول بیشتری برداشت کنیم،‌ خاطرنشان کرد: شما راه حل‌های عملی را می‌دانید که در بخش‌های مختلفی هم اجرا شده و دولت قدم‌های خوبی در این زمینه در خوزستان،‌ ایلام،‌ کرمانشاه و سایر استان‌ها برداشته و برخواهد داشت که این راه اصلی ما است. اگر در مصرف آب کشاورزی که 90 و 85 درصد است بتوانیم 10 تا 20 درصد صرفه‌جویی کنیم دست ما باز می‌شود و این امکانپذیر است که البته سرمایه‌گذاری‌ می‌خواهد.

وی در ادامه تاکید کرد: البته این کارها سرمایه‌گذاری می‌خواهد و دولت باید کمک کند. در هر مسیری اولین موضوع منبع مالی است که چقدر بیاوریم و چه مقدار بخش خصوصی و سرمایه خارجی جذب کنیم. معضل آب با تدبیر، هماهنگی و برنامه‌ریزی قابل حل است و بحث دولت دوازهم و این مجلس نیست، بلکه باید برای نسل آینده هم فکر کرد چرا که موضوع آب میان نسلی است.

روحانی با اشاره به اینکه وزارت نیرو، وزارت تدبیر است بیان کرد: وزارت نیرو باید برای اقلیم و حیات ایران در بلندمدت فکر کند. آمار،‌ ارقام و اطلاعات ما کاملا باید به‌روز باشد که چه مقدار آب با اضافه شدن جمعیت و نیاز به مواد غذایی، توسعه شهرها، صنعت و گردشگری که با آب ارتباط دارد باید تامین شود و البته همه این‌ها شدنی است.

وی همچنین عنوان کرد: من حقابه دریاچه‌ها و تالاب‌ها را هم فراموش نمی‌کنم. دیدیم که در برخی موارد در گذشته دقت لازم صورت نگرفته است. سدی ساخته‌ایم که کار خوبی بوده اما در برنامه‌ریزی سد حقابه دریاچه،‌ تالاب و هور زیر دست را مدنظر قرار نداده‌ایم. اگر حقابه این ها مراعات نشود محیط زیست ما دچار معضلات فراوان خواهد شد. اینجا ارتباط میان وزارت نیرو و کشاورزی است که به هم پیوسته‌اند و همه ما باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم از معضلات عبور کنیم. این کار سخت و مشکل بزرگی است،‌ اما حتما راه حل وجود دارد.

رئیس‌جمهور با اشاره به پیشنهادش به اردکانیان برای وزارت نیرو خاطرنشان کرد: علت دعوت من از آقای دکتر اردکانیان به خاطر مهارت، تخصص و دانش ایشان در زمینه مسئله آب بود. البته معنای این، غفلت از انرژی و برق نیست. آن‌ها هم مهم هستند اما امروز مشکل اول ما آب است. ما امروز بین شرق و غرب جمع کردیم و وزیر نیرو در کانادا و وزیر علوم در استرالیا تحصیل کرده‌اند. آقای اردکانیان شخصیت دانشگاهی، عالم و تحصیل‌کرده‌ای است که در سازمان‌ بین‌المللی کار کرده است و با طرح‌های منطقه‌ای آشنایی دارد و می‌داند کشورهایی که دچار خشکسالی شده‌اند چه طرح‌هایی دارند.

وی اضافه کرد: ایشان با تجربه است، از همکاری با شهید عباسپور گرفته تا حضور در وزارت کشور و نیرو. من در دورانی که در دبیرخانه بودم،‌ آشنایی بیشتری با ایشان پیدا کردم. در آن زمان دو مسئله در دهه هفتاد داشتیم یکی آب در غرب کشور بود که طرح‌هایی داشتیم و بررسی می‌کردیم که این طرح آماده و نهایی شد. تقریبا در اواخر دوره ریاست مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود که آن مرحوم این طرح را به طور مداوم پیگیری می‌کرد.

روحانی در ادامه یادآور شد: در دوران جناب آقای خاتمی هم مرتب پیگیری می‌کرد و حتی در دوره بعد هم که خیلی امیدوار نبود کارها پیش برود باز پیگیری می‌کرد و به من که در دبیرخانه مجمع بودم می‌گفت که چه شد. آقای اردکانیان می‌داند که مرحوم هاشمی برای آبادانی ایران مخصوصا برای آب، حفظ خاک، کشاورزی،‌ صنعت و ساخته شدن ایران شب و روزش را گذاشته بود. هاشمی بعد از نماز صبح،‌ همه فکر و ذکرش در طول روز و تا وقتی که به خواب می‌رفت آبادانی کشور بود.

رئیس‌جمهور همچنین گفت: کمتر کسی در تاریخ ایران دیدم که برای آبادانی کشور این همه دلسوز باشد. فکر کند و طرح داشته باشد. هر کشوری رفتیم و با هر رئیس دولتی که می‌نشست می‌پرسید چقدر آب دارند؟ چند سد دارند و آبیاری‌شان سنتی یا مدرن است. همه جا می‌خواست از تجربه دنیا برای آبادانی ایران استفاده کند. اگر بخواهیم لقبی به آقای هاشمی بدهیم شخصیتی بود که تمام ذهن،‌ فکر و تلاشش ایران آباد بود و همه توان خود را برای آبادانی ایران گذاشت.

روحانی در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس گفت: در بودجه سال‌های آینده یکی از برنامه‌های اصلی مسئله مهار تقاضا در بحث آب باشد تا آب کشور را به سامان برسانیم.

وی همچنین با بیان اینکه مشکلات برق ما کمتر است، ولی در این زمینه به سرمایه‌گذاری نیاز داریم خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ما از دست دادن آب و برق در مسیر انتقال است.

روحانی تاکید کرد: ما می‌توانیم هاب در منطقه و صادرکننده برق باشیم همسایه های شرقی و غربی از ما برق می خواهند. ما حتی می‌توانیم به کشور ثالث برق صادر کنیم، زیرا امکانات کافی را داریم نیروگاه می سازیم، دارای گاز و انرژی بوده و دانشمندان صاحب نام داریم البته نمی‌توانیم صادرکننده آب باشیم، بلکه باید به روش‌های صحیح نیازهای خود را تامین کرده و آب‌های زیرزمینی را پایدار کنیم.

رئیس‌جمهور با تشکر از نمایندگان به خاطر رای اعتماد به 16 وزیر پیشنهادی خود در مرحله تشکیل کابینه دوازدهم گفت: دو وزارت باقیمانده باید هر چه زودتر کار خود را شروع کنند، چون این به نفع کشور است هر دو وزیر معرفی شده افراد صاحب صلاحیتی هستند که دارای تخصص و تجربه لازم بوده و امیدواریم هرچه زودتر کابینه تکمیل شود تا ما سریع‌تر راه خود را طی کنیم.

حسن روحانی پس از دفاع یک ساعته خود از رضا اردکانیان و منصور غلامی با مشایعت جمعی از نمایندگان از جلسه علنی مجلس شورای اسلامی خارج شد و پس از نطق رئیس‌جمهور، نمایندگان مخالف و موافق درباره صلاحیت و برنامه وزرای پیشنهادی اظهار نظر خود را اغاز کردند.

/مخالف وزیر پیشنهادی علوم/

دائما از شرایط بحرانی سخن می‌گوییم اما انتخاب‌هایمان را دقیق انجام نمی‌دهیم

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که جایگاه واقعی وزارت علوم در ساختارهای جهانی کجاست، گفت: سوال می‌کنم اگر در مدیریت اجرایی کشور مسئول بودید غلامی را برای چه پستی انتخاب می‌کردید؟

عبدالکریم حسین‌زاده در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم گفت: شاید سوال پیش آید که علیرغم توصیه همه بزرگان و عقلای اصلاح‌طلب چرا بنده اقدام به مخالفت با آقای غلامی کردم، ما نمایندگان سوگند یاد کردیم که در راستای تامین منافع ملی و نظام رفتاری عاقلانه داشته باشیم.

وی افزود: هنوز یک ماه از زمانی که رئیس مجلس شرایط بحرانی کشور را مطرح کرد، نمی‌گذرد و ما براساس این باید نوعی از مدیریت را اعمال کنیم.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس همچنین بیان کرد: انتخاب‌ها بیشترین تاثیر در منافع ملی و نظام را باید داشته باشند. انتخاب فردی که کمترین سابقه مدیریتی را داشته آن‌هم برای وزارتخانه‌ای که با بزرگترین چالش‌ها روبروست چه تاثیری می‌تواند داشته باشد.

حسین‌زاده ادامه داد: نظر دانشجویان، اساتید و تشکل‌های دانشجویی را ببینید. با انتخاب وضع موجود مخالف هستند. عدم مشروعیت مدیریتی برای وزیری که بخواهد در این وزارتخانه کار کند چه مسائلی را پیش می‌آورد. شخصی که از او نمی‌توانند حرف‌شنوی داشته باشند.

نماینده مردم نقده و اشنویه خاطرنشان کرد: جایگاه واقعی وزارت علوم در ساختارهای جهانی کجاست؟ بنده سوال می‌کنم اگر در مدیریت اجرایی کشور مسئول بودید غلامی را برای چه پستی انتخاب می‌کردید. برخی از افراد می توانند فرمانداران خوبی باشند اما الزاما استانداران خوبی نخواهند بود.

وی ادامه داد: دائما از بحرانی بودن شرایط کشور و وضعیت نامطلوب خاورمیانه صحبت می‌کنیم اما در انتخاب‌هایمان انتخاب دقیقی انجام نمی‌دهیم و این موضوع نمی‌تواند خواسته‌های نظام را تامین کند.

حسین‌زاده در پایان اظهار داشت: بنده مخالفتم از سر دلسوزی برای نظام، کشور و دانشگاه است. شخصی که مدیریت دانشگاه همدان را بر عهده داشته و توان مدیریتی قابل توجه هم نداشته است و رضایت دانشجویان را هم نداشته چگونه می‌تواند نارضایتی‌های دانشجویان را برآورده کند؟

/موافق وزیر پیشنهادی علوم/

غلامی با ادبیات انقلاب عمل می‌کند

دبیر فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: سخنان حین دفاع رئیس‌جمهور از وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات به دشمنان نشان داد جایی که پای بیگانه در میان باشد بین مسئولان اتحاد و همدلی به وجود می‌آید.

عباس گودرزی در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، جهت‌گیری وزیر پیشنهادی را در رای اعتماد مجلس موثر دانست و افزود: در جلسات مشترک با ایشان، غلامی نشان دادند ادبیات انقلاب را دارند و رفتار می‌کنند. اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها از آرزوی انقلاب اسلامی است. برای مجلس گرایش یک وزیر به سمت توسعه غربی و یا گرایش به فرهنگ اسلامی مهم است. اولویت اول کشور اقتصاد مقاومتی است. تفکر انقلاب در هر جا ورود کرده مشکلات کشور را رفع و کشور را از وابستگی خارج کرده است.

نماینده بروجرد ادامه داد: باید از مونتاژ به سمت نوآوری حرکت کنیم. پیوند بین دانشگاه و صنعت باید عملیاتی شود. جلسات و کمیته‌ها برای اقتصاد مقاومتی فایده‌ای ندارد. اعتقاد و باور یک وزیر به این مسئله و فراهم کردن مسیر پیشرفت در بستر اقتصاد مقاومتی اهمیت دارد. از ویژگی‌های غلامی این است که فردی بی‌حاشیه، اهل استفاده از گرایش‌های سیاسی مختلف و نیروی جوان است. دانشگاه باید سیاسی باشد اما نباید سیاست‌زده باشد. نباید دعواهای سیاسی وارد محیط دانشگاه شود. دانشگاه باید گره‌های اقتصادی کشور را باز کند.

دبیر فراکسیون نمایندگان ولایی ادامه داد:‌ به نتیجه نرسیدن تلاش‌ها برای ایجاد اشتغال، عدم پیشرفت محسوس اصل 44 و ریشه‌یابی و چرایی در خدمت نبودن نقدینگی در خدمت تولید بسیار اهمیت دارد. امروز چپ، راست، اصولگرا و اصلاح‌طلب اگر دغدغه ملت و کشور را دارند باید دست در دست هم به وزیر مومن، با اخلاق، معتقد به مبانی انقلاب و کسی که به مطالعه و پژوهش توجه می‌کند رای دهند تا خلاءهای کشور و دانشگاه‌ها را برطرف کند.

این عضو کمیسیون اجتماعی تصریح کرد: اعتقاد ایشان به سپردن مسئولیت‌ها به جوانان ما را بر آن داشت تا زمینه رای‌آوری ایشان را به وجود بیاوریم و صد البته عملکرد گذشته ایشان در این مسئله بسیار اهمیت داشته است. در میان مسئولان ارشد کشور تنها کسی است که از نزدیک به موضوعات دانشگاه آگاه است و به اساتید و نخبگان دانشگاه توجه می‌کند و برای اسلامی‌شدن دانشگاه با مسئولان ذیربط تشکیل جلسه می‌دهد.

/مخالف وزیر پیشنهادی علوم/

برنامه‌های «غلامی» قادر به پاسخگویی نیست

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم که به مجلس ارائه شده است، خطاب به رئیس‌جمهور گفت: حرف و وعده‌های شما اجرایی نشد و اکنون نوبت به دانشگاه رسیده است.

سیده حمیده زرآبادی که در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم صحبت می‌کرد، خطاب به رئیس‌جمهور،‌ گفت: زمانی که شهر به شهر در مناظرات انتخاباتی صحبت‌هایی را مطرح می‌کردید،‌ این عهدها و برنامه‌ها را مردم به یاد دارند. مردمی که اگر نبودند امروز سرنوشت کشور به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.

وی تصریح کرد: آقای رئیس‌جمهور اگر همه فراموش کنند شما که حرف‌ها، قول‌ها و سخن‌هایتان را فراموش نمی‌کنید. استفاده از ظرفیت زنان و اقلیت‌ها در کابینه چه شد؟ ما نمایندگان مردم هستیم. زبانی برای بیان مطالبات مردم. آقای رئیس‌جمهور کابینه امیدتان اگر نگوییم همه را ناامید کرد اما حرف‌ها و وعده‌هایتان اجرایی نشد.

نماینده مردم قزوین در مجلس افزود: اکنون نوبت به آخرین سنگر یعنی دانشگاه رسیده است. صدای دانشجویان را در استان‌های مختلف شنیده‌اید؟ آیا دانشگاه امن نه امنیتی که وعده دادید اینگونه میسر می‌شود؟

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس افزود: بررسی برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم نشان‌دهنده نگرش و رویکردی است که قادر به پاسخگویی نیست و خلاء‌ دانشگاه‌های نسل چهارم در آن دیده می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه سوابق مدیریتی وزیر پیشنهادی علوم بیانگر این است که تلاش اندکی تنها در راستای اتصال دانشگاه به صنعت انجام شده است و عمده ایرادات وارد به برنامه‌های وی علاوه بر اشکالات فرمی و راهبردی عمدتا معطوف به دو محور کارایی‌سازی و پژوهشی است.

زرآبادی همچنین بیان کرد: در برنامه معرفی شده به مجلس به هیچ عنوان توصیفی از وضع موجود از نهاد آموزش عالی وجود ندارد و مشخص نیست که برنامه وی دقیقا چه مبنا و محوری دارد که بتوان با دنبال کردن آن برنامه‌ها را نظارت‌پذیر دانست. همچنین در برنامه‌های آقای غلامی مشخص نیست مرجعیت دانشگاه چگونه خواهد بود.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به بحث عدالت در آموزش عالی کشور گفت: آنچه ارائه شده آن هم در مباحث مربوط به نظام فناوری و نوآوری نشانی از نحوه مواجهه با تهدیدهای پیش رو نیست و همچنین رویه بومی گزینی نهادینه شده در دولت احمدی‌نژاد همچنان ادامه دارد و مغفول مانده است.

وی با تاکید بر اینکه نقش دانشگاه در محرومیت‌زدایی در مناطق هم مورد توجه قر ار نگرفته است، گفت: استفاده از تجربیات بین‌المللی و راهکارهای قانونی متاسفانه دیده نشده و بیشتر مباحث کلی در برنامه مطرح است.

زرآبادی در پایان اظهار داشت: در مسئله نگرش امنیتی و سیاسی به فضای دانشگاه که یکی از لازمه‌های اساسی آن تلاش برای نهادینه شدن استقلال آکادمیک در همه شئون دانشگاه است، حتی یک بار هم در برنامه وزیر پیشنهادی علوم از واژه استقلال استفاده نشده است.

/موافق وزیر پیشنهادی علوم/

«غلامی» به مشکلات شهرستان‌ها و استان‌ها اشرافیت دارند

نایب‌رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: آقای رئیس‌جمهور دغدغه شما علم و فناوری نیست اگر بود زودتر از اینها وزیر علوم را معرفی می‌کردید.

قاسم احمدی لاشکی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، گفت: حساسیت وزارت علوم بسیار بالاست. معتقدم این وزارتخانه در دولت قبلی و فعلی به دلیل بی‌وزیر ماندن، مظلوم واقع شده است. در دولت قبل سه وزیر به مجلس معرفی شدند ولی رای نیاوردند و با سرپرست اداره شد در این دولت نیز همین رویه ادامه یافت.

نماینده مردم نوشهر در مجلس با اشاره به ارزیابی‌های یک هفته‌ای خود در خصوص صلاحیت‌های عملی و اجرایی منصور غلامی، گفت: با بررسی‌هایی که از هیات علمی دانشگاه همدان و جهاد دانشگاهی اصفهان و شهرکرد و تمام مراکز علمی که غلامی در آنجا مسئولیت داشته، از ایشان دفاع می‌کنم. ۱۵ آذر در راه است و همه وزارتخانه‌ها خود را آماده کرده‌اند تا دولت با هماهنگی، بودجه سال آینده را به مجلس ارائه دهند اما وزارت علوم به دلیل اداره شدن با سرپرست نتوانسته برنامه‌ریزی درست، اصولی و با برنامه داشته باشد. با وجودی که برادر عزیزم سیدضیاء هاشمی این مسئولیت را بر عهده دارند اما ایشان به دلیل سرپرست بودن نمی‌توانستند تصمیم‌گیری نهایی کنند.

احمدی لاشکی یادآور شد: نظرات اعضای هیات علمی دانشگاه همدان را بارها جویا شدم آنان هیچگاه نگفتند غلامی نیرویی ضعیف در انجام مسئولیت‌ها بوده است. ایشان را که ترامپ به مجلس معرفی نکرده است بلکه دکتر روحانی ایشان را به ما معرفی کرده است.

نایب‌رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به حمایت برخی جریان های سیاسی و نمایندگان مجلس، گفت: فراکسیون مستقلین مجلس در جلسه صبح امروز به ایشان رای داد. شب گذشته هم مجمع اصلاح‌طلبان اصفهان نیز جلسه گذاشتند و تلویحا از وزارت ایشان حمایت کردند. مجمع نمایندگان استان همدان نیز که متشکل از اعتدالگرایان، اصلاح‌طلبان و اصولگرایان است نیز با ایشان موافق هستند.

وی افزود: وزارت علوم با چهار میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو منتظر تعیین تکلیف هستند. دکتر فرهادی از وزارتخانه دیگری به این وزارتخانه آمد اما دکتر غلامی از درون وزارتخانه معرفی شده است که سلسله مراتب سازمانی را در حوزه دانشگاهی طی کرده‌اند و به مشکلات شهرستان‌ها و استان‌ها اشرافیت دارند.

/موافق وزیر پیشنهادی علوم/

«غلامی» به بهره‌گیری از ظرفیت‌های تشکل‌های دانشجویی معتقد است

نماینده زابل توسعه تشکل‌های دانشجویی و صنفی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های آنان را از جمله برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم عنوان کرد.

حبیب‌الله دهمرده به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم در جلسه علنی امروز (یکشنبه) با اشاره به ویژگی‌های برنامه غلامی‌گفت: حمایت از کارآفرینی در دانشگاه‌ها با توجه به بیکاری دانشگاهیان، حمایت از زیرساخت مناطق محروم، ارتباط بین دانشگاه و صنعت، پذیرش دانشجو خارجی، تبدیل به علم به فناوری و تقویت پارک‌های علم و فناوری جهت تجاری سازی از جمله برنامه‌های علمی آقای غلامی است.

به گفته وی انتقال دانش فنی و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، ارتقای کیفی آموزش و تاکید بر افزایش مهارت‌های آموزشی دانش‌آموختگان، بازنگری در ساختارهای راهبردی وزارت علوم در حوزه تصدی‌گری و اهتمام ویژه برای سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت، التزام بخشی به سیاست‌گذاری علمی، به کارگیری افراد توانمند، شایسته و لایق در مدیریت کلان و عدم سیاسی‌کاری در تصمیم‌گیری‌ها از دیگر برنامه‌های آقای غلامی به شمار می‌آید.

دهمرده گفت که وزیر پیشنهادی علوم به دنبال راه‌اندازی کرسی‌های آزاداندیشی، تحول در علوم انسانی، توسعه تشکل‌های دانشجویی و صنفی و بهره‌گیری از ظرفیت های آنها است.

وی غلامی را فردی متدین، ولایی، با سابقه مدیریتی و دارای اعتدال در مشی دانست و گفت: آقای غلامی به اعتقاد و توجه به منویات رهبری به اقتصاد مقاومتی و استفاده از مدیران شایسته و شایسته‌سالاری معتقد است.

دهمرده، با اشاره به سابقه غلامی در دانشگاه‌های شهرستانی گفت: این سابقه نشان می‌دهد که ایشان می‌تواند مشکلات دانشگاه‌ها را به خوبی درک کند و از تمام نمایندگان می خواهم به آقای غلامی رای بسیار بالا دهند.

/موافق وزیر پیشنهادی علوم/

برنامه‌های «غلامی» کاربردی است

یک عضو فراکسیون امید برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم را کاربردی خواند و گفت که با معرفی آقای غلامی موضوعاتی همچون دلایل مشکلات جامعه علمی از ایشان پرسیده می‌شود. مشکلاتی که اکثرا به قبل از دوره آقای غلامی بر می‌گردد.

نبی هزارجریبی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) به عنوان موافق وزیر پیشنهادی علوم گفت: رئیس‌جمهور گزینه خوبی را برای وزارت علوم به مجلس معرفی کرده است. آقای غلامی عمر و جوانی خود را صرف ارتقای علمی کرده است.

وی توسعه علم و فناوری را از ارکان پیشرفت دولت‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: لازم است وزیر علوم از تشکل‌های دانشگاهی و دانشجویان ولایی حمایت و دفاع کند. چون آنها دغدغه پیشرفت نظام را دارند. البته وجود دانشگاهی با محیط آرام نیز لازم و ضروری است چون محیط آرام عاملی موثر در پرورش ایده‌ها است.

نماینده گرگان دانشگاه را مکانی مقدس و قابل اعتماد دانست که باید در آن ارزش دانشجو و استاد حفظ شود لذا اگر عقیده وزیری با ما هماهنگ نیست نباید از گردونه علم و دانش رانده شود. پیش از این کسانی بودند که به دلیل اختلافات سیاسی از جامعه دانشگاهی کنار گذاشته شدند که این باعث ضربه به این جامعه شد.

هزارجریبی غلامی را فردی تحصیلکرده و لایق دانست که مراتب علمی را پلکانی طی کرده است که لازم است به دلیل معرفی او از رئیس‌جمهور قدردانی نمود.

وی تاکید کرد: اگر فردی را برای مسندی قبول نداریم نباید او را تخریب کنیم که تخریب در احکام دینی مذموم واقع شده است.

هزار جریبی با تاکید بر اینکه برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم کاربردی است، گفت: قطعا همه ما کامل نیستیم. وزیر دارای معاون و مشاورانی است که از نظرات آنها برای اصلاح امور استفاده می‌کند. انتظار می‌رود که آقای وزیر بعد از رای اعتماد رویه‌ای را در پیش گیرد که دانشگاه‌ها را براساس نیاز دانشجو جذب کند و شاهد مدرک‌گرایی نباشیم. درست است که اساتید و دانشجویان زحمت می کشند اما بعضا فقط مدرک داده می‌شود و فرد از دانش لازم برخوردار نیست.

/مخالف وزیر پیشنهادی علوم/

برامه وزیر پیشنهادی علوم به استقلال مالی دانشگاه‌ها بی‌توجه است

نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی‌گفت که برنامه‌های ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی علوم، منجر به استقلال مالی دانشگاه‌ها نمی‌شود.

جهانبخش محبی‌نیا که به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی علوم در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس سخن می‌گفت، با طرح این سوال که آیا وضع حاکم بر دانشگاه‌ها رضایتبخش است یا خیر؟ گفت: من از آقای غلامی به خاطر پذیرش این مسئولیت گله‌مندم، اگر ایشان پیش‌نماز مجلس می‌شد پشت سرش نماز می خواندم اما برنامه‌اش، برنامه نیست و تنها یک سری اسناد بالادستی است که ذکر شده است. آیا امروز تمام تلاش ما برای این نیست که دانشگاه‌ها استقلال مالی داشته باشند؟ در اکثر کشورهای دنیا دانشگاه‌ها از محل استقلال مالی به توسعه و تولید علم رسیده‌اند اما در برنامه‌های آقای غلامی به استقلال مالی دانشگاه‌ها توجه نشده است.

وی افزود: ۴ سال است که دانشگاه‌ها در دست ماست. آیا این فرصت کافی نبوده است؟ من متاسفم به عنوان کسی که ۱۵ سال در دانشگاه آزاد هیئت علمی هستم، سرفصل دروس ریاست و جامعه‌شناسی را کسی تنظیم می‌کند که تخصص فلسفه دارد و ما از نظر سرفصل‌ها ۳۰ سال عقب هستیم.

محبی‌نیا با بیان اینکه در سطح جهان دانشگاه‌ها با دانش‌بنیان کردن جامعه و بخش‌های کلان پیوند تنگاتنگ دارند، گفت: متاسفانه موضوع مدرک‌گرایی دانشگاه‌ها را از حیز انتفاع ساقط کرده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه برنامه وزیر پیشنهادی علوم در زمینه توانمند سازی استادان سکوت کرده است، خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم با شعار مملکت را اداره کنیم. با این اوضاع چهار سال بعد خواهیم گفت که شاخص‌ها در بدترین شرایط هستند.

وی همچنین پیشنهاد کرد: آیین‌نامه مجلس اصلاح شود تا در دو مقطع به برنامه و صلاحیت فردی وزرای پیشنهادی رای داده شود.

محبی‌نیا با اشاره به اینکه ایران از نظر تعداد دانشگاه مقام دوم و از نظر جمعیت دانشگاه‌ها مقام اول را در جهان دارد، از نمایندگان خواست به منصور غلامی رای ندهند تا وی مجددا مسئولیت دانشگاه همدان را بر عهده بگیرد و برای اداره بیش از ۲ هزار دانشگاه نیروی دیگری معرفی شود.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به اظهارات برخی نمایندگان که از خاتمی و هاشمی یاد کرده بودند، گفت: عده‌ای با مخالفت با این افراد به نان می‌رسند و عده‌ای با موافقت با آنها به نوا و این شاه‌بیت صحبت‌های خارج از نطقی است که هیات‌رئیسه باید کنترل کند.

غلامی: هرگز از هیچ امتیاز ویژه‌ای برخوردار نبوده‌ام

وزیر پیشنهادی علوم سادگی،‌ صراحت و صداقت را سرمایه خود دانست و تاکید کرد: هرگز از هیچ امتیاز ویژه‌ای برخوردار نبوده‌ام.

منصور غلامی صبح امروز (یکشنبه) در دفاع از خود در جلسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر امروز با رای شما نمایندگان توفیق خدمت به نهاد علم را بیابم، در معرض آزمون دشواری قرار می‌گیرم که هدایت شما نمایندگان، حمایت دانشگاهیان و پشتیبانی همه نهادها می‌تواند عبور از آن را آسان کند.

وی ادامه داد: با آگاهی از سنگینی این بار و انتظاراتی که وجود دارد وظیفه دانستم که اعتبار و داشته‌های خود را در اختیار دولت تدبیر و امید و جامعه دانشگاهی قرار دهم. پیش از من بزرگانی بوده‌اند که میراث آنها رساندن جایگاه علمی کشور به جای فعلی است و حافظه دانشگاهیان نام نیک این عزیزان را بویژه آنها که در دولت یازدهم این مسئولیت سخت را بر عهده داشتند، به یاد دارند.

غلامی با بیان اینکه خود را متعهد به قانون، اتخاذ رویکردها و راهکارهای تحول‌آفرین به تناسب مسائل پیش روی دانشگاه می‌داند، تاکید کرد: سرمایه جز سادگی، صراحت و صداقت ندارم و هرگز از هیچ امتیاز ویژه‌ای برخوردار نبوده‌ام. من فرزند جهاد سازندگی،‌ جهاد دانشگاهی و نهادها و تشکل‌های علمی هستم و خدمت را از پایین‌ترین سطوح آغاز کرده‌ام و اکنون با ۱۲ سال مدیریت در یکی از دانشگاه‌های کشور در خدمت شما هستم.

وی در ادامه یادآور شد: از دل دانشگاهی برآمده‌ام که نخستین تجربه ایرانی را در مسئله بنیادی آموزش در نیازمحوری در نظام اسلامی را دارد که این کار با دانشگاه بوعلی آغاز شد و طرح دانشگاه کشورهای در حال توسعه جهان اسلام در همدان شکل گرفته است.

وزیر پیشنهادی علوم با اشاره به رویکرد اصلی خود در دانشگاه، عنوان کرد: رویکرد اصلی من دانشگاه محوری بر مبنای عمل است و قطعا این کار با تاکید بر استقلال دانشگاه‌ها بر انجام وظایفشان محقق خواهد شد. من فرزند انقلابم و برای پیشبرد آرمان‌های انقلاب یعنی استقلال،‌ ازادی و جمهوری اسلامی می‌کوشم و سعی می‌کنم در چارچوب قانون و رهنمودهای مقام معظم رهبری علاوه بر مسئولیت علمی نسبت به تحولات جامعه حساس باشم.

وی اضافه کرد: دانشگاه را عقل نقاد جامعه و محل اصلی تضارب اندیشه و مکان اصلی رشد می‌دانم. آزادی‌های علمی و اجتماعی،‌رعایت حقوق شهروندی، امنیت استاد و دانشجو،‌ فراهم آوردن محیط علمی با نشاط، لازمه حیات علمی دانشگاه است و دانشگاه را محل وحدت ملی تفاهم می داند که هر کس وارد آن می‌شود باید ارتقای اخلاقی یابد.

غلامی همچنین خاطرنشان کرد: با وجود آن‌که برآمده از جریان اصلاحات هستم معتقدم اصلاح‌طلبان و اصولگرایان می‌توانند دور یک میز با تکیه بر قانون، حق و مدارا بنشینند و برای ایران بکوشند. تلاش می‌کنم گوش شنوا برای نقدها و حرف‌ها باشم و چشم بر حقیقت نبندم. در این مدت جلسات فراوانی با فراکسیون‌ها، اساتید و دانشجویان داشتم و نقدها و نگرانی‌ها را در رسانه‌ها و تشکل‌ها دنبال کردم. با عمده این نقدها احساس همدلی می‌کنم. اگرچه براساس پیشینه‌ام خود را مصداق آن نمی‌دانم.

وی با تاکید بر این‌که «اصولگرایان،‌ اصلاح‌طلبان،‌ نمایندگان و مدیران حق دارند همه جا حساس باشند»، گفت: باید قدردان حساسیت و صراحتشان باشیم. راه درست پیش روی ما گفت‌وگو است و باید بیاموزیم و بیاموزانیم گفت‌وگو درمانگر هر گونه سوءتفاهم است و دیدگاه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.

وزیر پیشنهادی علوم در ادامه بیان کرد: آمده‌ام باری از دوش آموزش عالی بردارم. برادر عزیزم دکتر ضیاء هاشمی وزارت را در نخستین روزهای سال تحصیلی به خوبی سرپرستی کرده و در صورت رای اعتماد شما مسئولیت و خروج از بلاتکلیفی به عهده من خواهد بود. باید همه دست به دست بدهیم تا این وزارتخانه محور توسعه ملی شود.

وی افزود: من هم صرفا برای حفظ وضع موجود نیامده‌ام بلکه آمده‌ام با همکاری مدیران متعهد،‌ توانا، ‌اندیشمند و شایسته تحول ایجاد کنم. کیفیت آموزش و پژوهش را ارتقاء دهم، توان تحقیقاتی را برای حل مشکلات جامعه به کار گیرم و از ظرفیت آموزشی برای رفع چالش‌های ملی بویژه اشتغال،‌ اقتصاد و اقتصاد مقاومتی به دولت کمک کنم.

غلامی با اشاره به برنامه‌ای که تقدیم نمایندگان کرده اظهار کرد: این برنامه ماهیت عملیاتی داشته و بر بنیاد برنامه اجرایی و بر تحقق اهداف آموزشی و نظام پژوهشی استوار است. علاوه بر اخذ نظرات صائب اساتید در نشست حضوری با روسای 13 دانشگاه سطح اول کشور، از تجارب آنها بهره برده‌ام. رویکرد برنامه‌هایم بر مبنای اسناد فرادستی و مستخرج از مصوبات مجلس بوده و برای اجرا حتما راهکارهای عملی و کارگروه‌های تخصصی ساماندهی خواهد شد تا اجرایی شود.

وی مهم‌ترین رئوس برنامه‌های خود را اینگونه اعلام کرد: 1– ارتقای کیفی آموزش با تاکید بر افزایش مهارت‌آموزی دانش‌آموختگان، 2– حذف رشته‌های ناکارآمد و راه‌اندازی رشته‌های جدید بین رشته‌ای با توجه به ظرفیت استان‌ها،‌ 3– استفاده از توان دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در کمک به دستگاه‌ها برای رفع بحران‌هایی مثل اشتغال، آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی،‌ 4– ماموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها 5– سوق دادن تدریجی دانشگاه‌ها به سمت جامعه‌محوری،‌ کارآفرینی و خلاقیت که حل مشکلات جامعه را به دنبال داشته باشد.

وزیر پیشنهادی علوم اضافه کرد: 6– اهتمام ویژه به علوم انسانی به عنوان زیرساخت فکر و اندیشه و نهادینه کردن کرسی‌های آزاداندیشی 7– تقویت پارک‌های علم و فناوری برای تجاری کردن پژوهش‌ها 8– ارتقای مراکز دانش‌بنیان متناسب با هر استان 9– توسعه دیپلماسی علمی که از تاکیدات مقام معظم رهبری است 10– توسعه همکاری‌های بین‌المللی بویژه با کشورهای همسایه و منطقه 11– استفاده از ظرفیت علمی ایرانیان متخصص خارج از کشور و افزایش جذب دانشجوی خارجی 12– تداوم، تقویت و توسعه بنیادهای خیرین 13– توسعه مشارکت غیر دولتی در حوزه علم و فناوری با رعایت قانونمندی.

غلامی همچنین توسعه تشکل‌های دانشجویی، فرهنگی، سیاسی، صنفی و بهره‌گیری از ظرفیت آنها در کمک به دانشگاه‌ها به ویژه در جامعه دانشجویی را از مهم‌ترین رئوس برنامه‌های خود دانست و افزود: با توجه به رشد قابل توجه دانشجویان دختر فرصتی به جامعه داده شده تا زنان در توسعه نقش‌آفرینی کنند و این مسئله اهمیت بالایی دارد. از طرفی ایجاد فضای ضابطه‌مند،‌ امن‌سازی محیط دانشگاه برای رونق دادن به فعالیت‌های قانونمند فرهنگی،‌ اجتماعی و سیاسی و اجتناب از برخوردهای سیاسی با رویکرد امنیتی از دیگر برنامه‌های من است. هیچ تشکلی به شرط رعایت قانون نباید با محدودیت فعالیت روبرو باشد.

وی ادامه داد: تاکید بر محوریت قانون، تعامل و تفاهم همگانی و توسعه اجتماعی و کاستن از نگاه امنیتی به دانشگاه‌ها برنامه دیگری است که برای محیط آموزشی کشور دارم. بدیهی است که دغدغه‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه دانشگاه دارای جامعیت،‌ شفافیت و راهگشا است. من به پیوندهای هم سنگ اجتماعی،‌ اقتصادی،‌ فرهنگی و سیاسی برای نشاط علمی اعتقاد دارم.

وزیر پیشنهادی علوم همچنین یادآور شد: حضور چند روزه من در مجلس و گفت‌وشنود با نمایندگان و مشاهده توان کارشناسی و دلسوزی در کمیسیون‌های مختلف بویژه کمیسیون آموزش و تجربه همکاری در بیش از 12 سال مسئولیت احساس خوبی برای آینده در من ایجاد کرده است.

غلامی در پایان اظهار کرد: از نمایندگان محترمی که مخالف من صحبت کردند و در تذکر نکات خوبی داشتند تشکر می‌کنم. بسیاری از نکات در متن برنامه‌ها و آیین‌نامه‌های اجرایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و از نمایندگانی هم که موافق من صحبت کردند و برای تحقق اهداف آنها حرکت جدیدی را آغاز می‌کنم و امیدارم با عنایت به آنچه گفتم رای اعتماد شما پشتوانه‌ای برای دولت تدبیر و امید و جامعه دانشگاهی باشد.

/مخالف وزیر پیشنهادی نیرو/

تنها ۴۲ درصد برنامه «اردکانیان» با اسناد بالادستی مطابقت دارد

نماینده مردم شوش در مجلس با بیان اینکه وزیر پیشنهادی نیرو باید برنامه مشخصی برای بحران کم آبی در کشور داشته باشد، گفت: متاسفانه عدم برنامه‌ریزی برای بازگردانی و چرخش آب و نیز عدم شفافیت در انتقال آب بین حوزه‌ای در برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو دیده نشده است.

سیدرضی نوری در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو اظهار داشت: مهم‌ترین مسئله‌ای که کشور با آن مواجه است، آب و خشکسالی است و یکی از دلایل مخالفت بنده با وزیر پیشنهادی نیرو این است که علیرغم سوابق و تجربیات ۲۰ ساله وی در وزارت نیرو، برنامه مشخصی ندارد.

وی تصریح کرد: زمانی که اردکانیان در دو سال آخر دوران اصلاحات مسئولیت در وزارت نیرو داشت، مشکلاتی در مدیریت آب به ویژه در استان‌ها به وجود آمد. همچنین سدسازی‌های زیادی انجام شد. همچنین عدم کنترل بر برداشت غیرمجاز از سفره‌های آب زیرزمینی به وجود آمد.

نماینده مردم شوش در مجلس همچنین بیان کرد: اگر امروز تنش و بحران کم آبی در کشور وجود دارد، انتظار داریم که برنامه مشخص و قاطعانه‌ای ارائه شود. باید همراهی بین مجلس و دولت جوابگوی مشکلات زیست‌محیطی باشد. اگر فکری به حال ریزگردها و تالاب‌ها نکنیم، می‌تواند برای نسل آینده خطرآفرین باشد.

این نماینده مجلس در ادامه اظهار داشت: ۹۷ درصد کل آب جهان شور، دو درصد یخی و یک درصد شیرین است. سوال می‌کنم برای اینکه بتوانیم آب شیرین را در اختیار نسل‌های آینده قرار دهیم وزیر پیشنهادی نیرو چه برنامه‌ای دارد؟

نوری ادامه داد: در برنامه‌هایی که وزیر پیشنهادی نیرو ارائه کرده است تنها ۴۲ درصد با اسناد بالادستی مطابقت دارد. لذا معتقدم عدم برنامه‌ریزی برای تخصیص آب مطابق الگوی کشت و انجام تمهیدات لازم برای پروژه‌های آب‌شیرین‌کن می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورده و تنش آبی ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه آب‌شیرین‌کن‌ها باید در راس برنامه‌ها و در دستور کار قرار گیرد، گفت: این همان موضوعی است که در برنامه وزیر پیشنهادی نیرو دیده نمی‌شود.

نماینده مردم شوش در مجلس با اشاره به برنامه‌ریزی برای بازگردانی و چرخش آب گفت: در کشورهای پیشرفته که نزولات آسمانی‌شان بالا است، اقداماتی را برای بازگردانی آب انجام می‌دهند اما در برنامه‌های وزیر چنین موضوعی دیده نمی‌شود.

نوری در پایان بیان کرد: نباید امنیت غذایی را جدا از امنیت آب بدانیم و اگر می خواهیم رشد و توسعه پایدار داشته باشیم باید امنیت آبی را جدی بگیریم.

/مخالف وزیر پیشنهادی نیرو/

اصلاح الگوی مصرف نیاز به برنامه عملیاتی دارد

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس با بیان اینکه باید برنامه عملیاتی در حوزه نیرو و همچنین اصلاح الگوی مصرف وجود داشته باشد، گفت: رسیدن به توسعه پایدار با شعار و نوشتن ممکن نیست.

ولی ملکی در مخالفت با برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو گفت: آقای اردکانیان از نظر علمی، تخصصی و تجربی در مورد آب از توانمندی بالایی برخوردار است اما مخالفت به معنای این نیست که همه چیز را سیاه ببینیم بلکه باید عالمانه نقد کنیم.

وی افزود: در برنامه‌هایی که وزیر پیشنهادی نیرو به مجلس ارائه کرده است، ۴۲ درصد با اسناد بالادستی منطبق بوده، ۳۷ درصد همسو و در ۲۱ درصد هم اشاره ای به احکام بالادستی نشده است.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس با اشاره به برنامه‌ریزی برای تخصیص آب به کشاورزان گفت: در الگوی کشت بیشترین وام به کشاورزان داده می‌شود و ۱۵ درصد کشاورزان هم مشارکت می‌کنند اما تخصیص آب به کشاورزان در اسناد دیده نشده و باید حتما مورد توجه باشد.

وی ضمن انتقاد از اینکه مسئله آب‌شیرین‌کن در برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو لحاظ نشده است، گفت: باید برنامه جامعی برای مدیریت منابع آب، خاک و پسماندها داشته باشیم که اینها موضوعاتی اجتماعی، اقتصادی، محیط‌ زیستی و سیاسی است و بدون اجماع و تعامل سازنده نمی‌توانیم به توسعه پایدار دست یابیم. از وزیر پیشنهادی سوال می‌کنم با چه رویکردی می خواهید از نظر اقتصادی مدیریت کنید و یا با چه مکانیزمی همبستگی اجتماعی را انجام دهید. با شعار و نوشتن که نمی‌شود.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس با تاکید بر اینکه باید برنامه عملیاتی برای اصلاح الگوی مصرف وجود داشته باشد، گفت: از وزیر انتظار داریم در صورتی که از مجلس رای اعتماد گرفت برنامه‌های عملیاتی را اجرایی کند و رساندن سطح مصرف آب براساس مکانیزم و با حداکثر استفاده از منابع باید در دستور کار باشد در حالیکه در وزارت نیرو اراده‌ای برای این بخش وجود ندارد.

وی در پایان گفت: آب شرب باید در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد و اگر آب شرب نداشته باشیم، مردم در روستاها نمی‌مانند.

/موافق وزیر پیشنهادی نیرو/

اردکانیان اعتبار بین‌المللی خوبی برای جذب سرمایه‌گذار خارجی دارد

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس گفت: با توجه به اوضاع نامناسب اقتصادی کشور نیازمند مدیری هستیم که اعتبار بین‌المللی برای جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی را داشته باشد که خوشبختانه اردکانیان از این نظر وضعیت خوبی دارد.

عبدالله رضیان در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، گفت: آب و برق دو عامل مهم در توسعه اقتصادی کشور هستند که با افزایش جمعیت کشور، تامین این دو عنصر حیاتی با دشواری‌های زیادی روبروست.

وی ادامه داد: با بروز خشکسالی‌های پی در پی مسئله آب بیش از پیش اهمیت یافته است. چه در تامین آب شرب و کشاورزی و چه در زیرساخت‌های مربوط به آن با وضعیت نامناسبی روبرو هستیم. اینکه چه کسی و با چه اندیشه‌ای این وزارتخانه را اداره خواهد کرد، اهمیت بالایی دارد. اردکانیان با زیر و بم مسائل مربوط به آب کشور کاملا آشنا و سال‌ها در بالاترین سطح مسئولیتی در وزارت نیرو تجربه کاری دارد. تحصیلات دانشگاهی ایشان مرتبط با این حوزه است. داشتن سوابق علمی درخشان، تدریس در دانشکده محیط زیست دانشگاه سازمان ملل متحد و تالیف و چاپ ۱۰۰ مقاله علمی بین‌المللی از ایشان چهره‌ای عملی و بین‌المللی ساخته است.

این عضو کمیسیون صنایع و معان مجلس سابقه بین‌المللی اردکانیان در سازمان ملل را از دیگر ویژگی‌هایی برشمرد که مجلس در بررسی رای اعتماد باید به آن توجه داشته باشد.

وی برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو را جامع دانست و افزود: به یقین فردی که از شرایط گذشته و حال آب و برق کشور اطلاع داشته باشد می‌تواند چنین برنامه‌ای بنویسد.

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس صیانت از ذخائر آب کشور، جبران طراز آب‌های زیرزمینی، توجه به اقتصاد آب و برق، اصلاح فرهنگ مصرف آب و برق، بهینه‌سازی شبکه‌های انتقال آب و برق، افزایش ظرفیت برق تجدیدپذیر، اولویت‌بندی طرح‌ها و حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، افزایش سهم بخش خصوصی، انتقال فناوری ساخت تجهیزات داخلی و صادرات آنها را از جمله برنامه‌های اردکانیان برشمرد و افزود: نمک‌زدایی و انتقال آب به سایر نقاط کشور و تنوع‌بخشی به آب شرب و بهداشتی و بهره‌گیری از آب‌های غیرمتعارف در برنامه‌های ایشان آمده که در حقیقت استفاده از آب‌شیرین‌کن‌هاست که موجب رفع دغدغه نمایندگان مخالف می‌شود.

رضیان ادامه داد: قاطعیت تصمیم‌گیری در شرایط سخت از ویژگی‌های اردکانیان است. با توجه به بحران آب نیازمند فردی متخصص و صاحب نظر و متکی بر دانش روز هستیم. کارنامه اردکانیان در این زمینه هم مثبت است. ایشان حمایت بدنه کارشناسی و مدیریتی صنعت آب و برق کشور را دارد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: از اروند رود تا بندر گوادر پاکستان در ۶۳ نقطه دستگاه آب‌شیرین‌کن در حال کار است که سالانه ۲۷۳ میلیون مترمکعب آب تولید می‌کند. در شمال کشور حدود هفت میلیارد مترمکعب آب از نزولات جوی به هدر می‌رود که باید فکری اساسی برای آن کرد تا بحث آب‌شیرین‌کن‌ها در این مناطق توجیه اقتصادی پیدا کند. افزایش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی ظرفیت آبرسانی کشور در برنامه‌های ایشان درج شده است.

وی با بیان اینکه آب‌های زیرزمینی با کاهش فاحشی روبروست، ادامه داد: تامین آب شرب برای شهرهای بزرگ در مرحله شکننده‌ای قرار دارد. تامین اب شرب به عنوان حیاتی‌ترین نیاز شهروندان از اولویت‌های برنامه‌های اردکانیان است.

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس با اشاره به برنامه‌های اردکانیان در حوزه برق، بهره برداری از ۲۰ هزار مگاوات برق و ارتقای بهره‌وری نیروگاه‌های حرارتی به ۴۰ درصد را از اهم برنامه‌های اردکانیان برشمرد.

رضیان در پایان از نمایندگان خواست تا به دلیل وضعیت نامناسب صنعت و وضعیت آب و برق کشور با رای بالا به اردکانیان این مسئله را حل کنند.

/موافق وزیر پیشنهادی نیرو/

اردکانیان توان بهبود صنعت آب و برق را دارد

یک عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی‌گفت: به دکتر اردکانیان پیشنهاد می‌کنم اولین سفر کاری‌شان بعد از دریافت رای اعتماد مجلس را به استان خوزستان و رفع مشکلات این استان برنامه‌ریزی کند.

غلامرضا کاتب در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، گفت: بحران آب از بزرگترین نگرانی‌های غرب، جنوب، شرق و شمال کشور است. مردم در این مناطق از نحوه مدیریت منابع آبی نگران هستند.

نماینده مردم گرمسار در مجلس گفت: چه کسی می‌تواند مدیریت صحیح مدنظر برنامه ششم را انجام دهد، قطعا دکتر اردکانیان از افرادی است که در بخش آب اطلاعات جامعی دارد. در برنامه ایشان تنوع‌بخشی به سامانه‌های تولید و توزیع آب شرب و بهره‌گیری از آب‌های غیرمتعارف مورد تاکید قرار گرفته است. براساس برنامه ایشان ۲۰۰ میلیون مترمکعب از آب‌های غیرمتعارف از طریق آب‌شیرین‌کن‌ها به چرخه تولید آب کشور افزوده خواهد شد. در برنامه ایشان عملیاتی کردن اسناد بالادستی از جمله راهبرد بلندمدت توسعه منابع آب کشور و توسعه و مشارکت بخش خصوصی در طرح‌های آب و پسآب آمده و جای نگرانی برای مخالفان ایشان نیست.

وی اجماع مدیران بخش آب و برق را از دیگر ویژگی‌های اردکانیان دانست و افزود: همه مدیران حال و گذشته بخش آب و برق بر ویژگی‌های فردی و تخصصی ایشان در داخل و خارج کشور اذعان دارند.

این عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی افزایش قیمت آب و برق را از نگرانی‌های اساسی مردم عنوان کرد و اظهار داشت: بنده در مذاکره با اردکانیان به صورت مفصل در این باره با ایشان صحبت کردم و ایشان تاکید کردند افزایش قیمت حامل‌های انرژی حتما در راستای سیاست‌های اقتصاد کلان دولت خواهد بود.

در آستانه اذان ظهر مسعود پزشکیان نایب‌رئیس مجلس که اداره بخشی از جلسه علنی امروز (یکشنبه) را بر عهده داشت، اعلام تنفس کرد و گفت که مجلس مجددا در ساعت ۱۴ برای ادامه رسیدگی به صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو تشکیل جلسه خواهد داد.

جلسه نوبت عصر امروز (یکشنبه) نیز به ریاست علی لاریجانی ساعت 14 آغاز شد.

/مخالف وزیرپیشنهادی نیرو/

برنامه‌های «اردکانیان» شعاری است

یک عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با بیان اینکه مخالفتم با وزیر پیشنهادی نیرو مخالفت با یک تفکر و مدیریت ناصحیح در حوزه آب است، گفت که برنامه‌های آقای اردکانیان بیشتر شعاری بوده و جنبه اجرایی ندارد.

به گزارش ایسنا، همایون یوسفی در جلسه علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه) به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی نیرو گفت: در حال حاضر شاهد نوعی توجه افراط‌گونه و بدون بررسی‌های کارشناسی به حوزه آب هستیم، آن هم در شرایطی که طرح‌های توسعه‌ای اجرا می‌شود که به جای آنکه ما از این طرح‌ها استفاده کنیم، طرح‌های توسعه‌ای بر ما سوار شده‌اند.

وی امنیتی کردن موضوع آب را یک خطر دانست و گفت: باید بین ابعاد امنیتی آب و امنیتی کردن آب تفاوت قائل شد.

یوسفی ادامه داد: در حال حاضر موضوع آب تبدیل به چالش جهانی شده است، لذا باید دیپلماسی آب جزء برنامه‌های سیاست خارجی کشور باشد و در کنار آن جامعه و مردم درگیر این موضوع شده تا آب به یک موضوع ملی تبدیل شود.

نماینده اهواز رشد جمعیت، کشاورزی غیر موثر و ‌مدیریت نامناسب همچون انتقال آب را از علت‌های کمبود آب در کشور دانست و گفت: اکنون استان خوزستان درگیر مسائل زیست‌محیطی است که ریشه آن در کمبود آب است که حیات خوزستان را درگیر کرده است. ما درخواست تجدید نظر در سیاست‌های آبی داریم تا بیش از این حیات خوزستان به خطر نیفتد.

وی افزود: مسئله آب به حدی بحرانی شده که نیاز به تغییر نگرش جدی در این حوزه وجود دارد. باید عرصه آب از سیاست جدا شده و توجه بیشتری به مسائل زیست‌محیطی شود.

یوسفی ادامه داد: در حال حاضر شاهد کمبود آب در خوزستان و به دنبال آن فعال شدن کانون‌های ریزگرد در این استان هستیم که با وضعیت این چنینی کارون و خشک شدن دریاچه ارومیه و بی اثر بودن طرح‌های انتقال آب در کنار شرایط تغییر اقلیمی باید فکری به حال این وضعیت شود. تغییرات اقلیمی از جنوب غرب ایران یعنی خوزستان وارد کشور شده که اگر به آن توجه نشود به کل فلات ایران تسری پیدا می‌کند.

نماینده اهواز در توضیح دلیل مخالفتش گفت: مخالفتم نه با یک شخص بلکه با یک تفکر آن هم برای تامین دغدغه‌های محیط زیستی مردم است. باید مدیریت ناصحیح آب رفع شود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان گفت: برنامه‌های آقای اردکانیان بیشتر شعاری بوده و برنامه‌های اجرایی نداشته. یک سری سمینارها و همایش‌ها نیز ایشان برگزار کرده که درباره آب بین حوزه‌ای بوده و ایشان راهکار مدیریتی منابع و مصارف را ندارند و به نظر ما گزینه مناسبی محسوب نمی‌شوند.

/مخالف وزیر پیشنهادی نیرو/

آقای اردکانیان چه مدیریتی برای برنامه آب دارد؟

نماینده شوشتر گفت که در برنامه‌های آقای اردکانیان درباره مدیریت آب چیزی ذکر نشده است.

سهراب گیلانی در جلسه نوبت عصر امروز (یکشنبه) به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی نیرو گفت: به نظر بنده وزارت نیرو از وزارت نفت مهم‌تر است. متاسفانه مهم‌ترین ضعف در کشور در حوزه وزارت نیرو مربوط به آب است که وضعیتی به‌هم‌ریخته دارد.

وی افزود: ما در برنامه‌های وزیر چیز مشخصی به نام مدیریت آب ندیدیم که بخواهد این بهم ریختگی را اصلاح کند آن هم در شرایطی که در گذشته نحوه مدیریت در وزارت نیرو اثرات نامطلوبی را به جای گذاشت که مهم‌ترین آن احداث سد عظیم گتوند آن هم به عنوان یکی از افتخارات بود.

گیلانی توضیح داد: احداث سد گتوند باعث ایجاد شرایط بحرانی شده است. بیش از ۷ میلیون تن نمک پشت سد گتوند با آب حل شده که خطرات بسیار بزرگی را همچون بمب ساعتی برای محیط زیست به دنبال خواهد داشت. سوال ما این است که آقای اردکانیان می‌خواهد در این باره چه کاری انجام دهد و چطور وضعیت این نمک‌های حل شده در آب را تغییر دهد.

وی با طرح این پرسش که چطور قرار است دغدغه کارون‌نشینان حل شود؟ گفت: در گذشته شاهد نابرابری و بعضا رفتارهای ظالمانه با کشاورزان بودیم. آنها از بی‌مهری و بی‌توجهی در تامین آب کشاورزی رنج بردند. وزیر چه برنامه‌ای در این مورد دارد؟

گیلانی در پایان گفت: باید به صورت کار کارشناسی به حوزه آب نگاه شود نه اینکه از مدیرانی استفاده شود که ۱۰ یا ۱۴ سال در برنامه آبی مدیریت کرده و خود را مالک آن بدانند، مدیر باید توانمند و آینده‌نگر باشد.

/موافق وزیر پیشنهادی نیرو/

«اردکانیان» شخصیتی ملی و متخصص است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تخصص وزیر پیشنهادی نیرو وی را شخصیتی ملی توصیف کرد که محدود در جغرافیا نیست.

عبدالرضا هاشم‌زایی در جلسه علنی بعدازظهر امروز (یکشنبه) مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی نیرو اظهار داشت: از آقای روحانی تشکر می‌کنم که بالاخره کسی را معرفی کرد که بتوانیم از او حمایت کنیم. آقای اردکانیان یک شخصیت ملی است که محدود در جغرافیا نیست و تصمیماتش نیز تصمیمات ملی و بر مبنای علمی خواهد بود.

وی با بیان اینکه «مخالفان وزیر پیشنهادی نیرو با برنامه وی مخالفتی ندارند» گفت: ما در ۳۸ سال گذشته شخصیت ملی برای پذیرش مسئولیت‌ها کم داشتیم و به همین دلیل با چالش مواجه شدیم. بیشترین نیروی متخصص در وزارت نیرو وجود دارد اما گزینه های این وزارتخانه از درون انتخاب نمی‌شد در حالی که آقای اردکانیان ۳۵ سال سابقه دارد.

هاشم‌زایی با اشاره به مسئولیت وزارت نیرو در دو بخش آب و برق تصریح کرد: به خاطر چالش‌هایی که در حوزه آب وجود دارد این مسئله برای ما ملموس است. به ویژه اینکه در گذشته بی‌توجهی به موضوع آب موجب بروز مشکلاتی شده است. در حال حاضر اصلاح راندمان نیروگاه‌ها در برنامه آقای اردکانیان وجود دارد و ما امیدواریم ایشان برنامه خود را در خصوص استفاده از انرژی های تجدیدپذیر توسعه دهد.

/موافق وزیر پیشنهادی نیرو/

دولت لایحه تاسیس وزارتخانه انرژی را به مجلس بدهد

یک عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی خواستار ارائه لایحه تاسیس وزارتخانه انرژی از سوی دولت شد.

محمدعلی وکیلی در جلسه علنی بعدازظهر امروز (یکشنبه) مجلس و در دفاع از وزیر پیشنهادی نیرو اظهار داشت: موضوع آب مسئله مشترک مطالعات پیرامون چالش‌های کشور است و مخالفین هم این دغدغه مشترک را دارند. بحران آب آنچنان است که فقط استان‌های یزد و کرمان نگران آن نیستند بلکه استان‌های دیگر نیز دغدغه یکسانی دارند و همه ملت دل نگران این موضوع هستند.

وی با بیان اینکه «بیم تسری بحران آب به همه حوزه‌های انرژی وجود دارد» یادآور شد: این نگرانی هست که بحران آب به یک بحران امنیتی برای کشور تبدیل شود و این توصیف خوشایندی نیست که بگوییم که این بحران برآیند سوءمدیریتی است که ما را به اینجا رسانده است.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به سوابق بین‌المللی و تخصص رضا اردکانیان اظهار داشت: این سوابق و تجارب ما را امیدوار به حل چالش‌های حوزه آب و انرژی می‌کند چراکه این حوزه نیازمند شخصیتی با حداکثر مشروعیت است تا بتواند گامی در جهت بهبود بردارد. این مشروعیت زمینه را فراهم کرده که ایشان بتواند گام‌های اساسی در حوزه انرژی بردارد.

وکیلی ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور برای معرفی رضا اردکانیان خواستار ارائه سند دراز مدت پنجاه ساله آب از سوی وی شد و گفت: با توجه به ظرفیت تعاملی و شناخت آقای اردکانیان انتظار داریم برای مسئله آب، محیط‌ زیست و خاک به عنوان یک پکیج یکجا درمانگری شود و از دولت می خواهیم لایحه تاسیس وزارتخانه انرژی، آب و محیط‌ زیست را به مجلس بدهد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه «نگاه‌های بخشی در وزارت نیرو کارآمدی و پاسخگویی این وزارتخانه را به حداقل رسانده» یادآور شد: البته نوع ساختار این وزارتخانه در این امر بی تاثیر نبوده است. وزارت نیرو ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهکاری دارد که ۱۴ هزار میلیارد تومان آن مربوط به پیمانکاران بخش خصوصی برق است. امیدواریم همانطور که در برنامه آقای اردکانیان عنوان شده از پتانسیل انرژی برای حل مسئله آب استفاده شود و ایشان با اتکا به مشروعیت خود قدم‌های ملموسی در حوزه وزارت نیرو بردارند.

اردکانیان: سند جامع آب کشور را تدوین می‌کنیم

وزیر پیشنهادی نیرو با تاکید بر تدوین سند جامع آب کشور گفت: ساختار مدیریت آب باید متناسب با اصول و ظرفیت توامان عرضه و تقاضا طراحی شود.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان وزیر پیشنهادی نیرو در دفاع از برنامه‌های خود برای تصدی وزارت نیرو اظهار داشت: از رئیس‌جمهور به دلیل اعتمادشان به این جانب و معرفی به عنوان وزیر نیرو تشکر می‌کنم و امیدوارم با جلب اعتماد حداکثری شما نمایندگان که به تعبیری اعتماد ملت ایران است، بزرگترین افتخار و سنگین ترین مسئولیت زندگی خود را آغاز کنم.

وی افزود: پیش از این در نظر داشتم که راجع به اهمیت آب و برق به عنوان عرصه‌هایی که مستقیم با امنیت و آسایش مردم در ارتباط است و همچنین ضرورت اقدامات اصلاحی زیست‌محیطی و مدیریت مصرف و تقاضا صحبت کنم. واقعیت این است که در خلال سه هفته گذشته از بامداد تا پاسی از شب به صورت رسمی و غیررسمی در جلسات، کمیسیون‌ها و مجامع استانی با شما نمایندگان صحبت کرده‌ و برنامه‌هایم را اعلام کرده‌ام.

وزیر پیشنهادی نیرو همچنین بیان کرد: بنده به عنوان یک کارشناس بین‌المللی در یک دهه گذشته برنامه آب و محیط‌ زیست بیش از ۴۶ کشور دنیا چه در حال توسعه و چه برخی کشورهای در حال توسعه را بررسی و با مدیران و سیاستمداران آنها نشست و برخاست داشته و در جلسات پارلمانی آنها مسائل آب و محیط‌ زیست را به بحث گذاشته‌ام.

وزیر پیشنهادی نیرو همچنین بیان کرد: زمانی که در نظر داشتم برنامه‌های خود را برای تصدی وزارت نیرو تهیه کنم، ابتدا به لیست کردن چالش‌ها پرداختم. در بخش آب، پسآب، برق، انرژی های تجدیدپذیر، منابع انسانی و همچنین مدیریت منابع مالی لیست بلند بالایی تهیه شد که شما بهتر از من از آن آگاه هستید.

اردکانیان افزود: آنچه به عنوان فرصت‌ها و ظرفیت‌ها قابل ذکر است، ظرفیت عظیم منابع انسانی است. نه تنها به هیچ وجه ناامید نیستم بلکه کاملا امیدوار و خوش بین هستم. زیرا همانطور که پدران ما در سه هزار سال پیش در این اقلیم خشک و نیمه‌خشک با طبیعت به سازگاری رسیدند و پایدارترین شیوه استفاده از منابع آبی یعنی قنات را دریافته و مسائل را حل کردند قطعا ما نیز قادر هستیم با کمک یکدیگر چاره جویی کرده و در این منطقه نمونه باشیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این ظرفیت بزرگ امروز سطح بالایی از آگاهی و شناخت و آمادگی برای همکاری در بین نمایندگان یک نقطه امیدبخش دیگری است.

وزیر پیشنهادی نیرو با بیان اینکه «به طور خاص در برنامه‌های خود به مسئله آب پرداخته‌ام» گفت: در دنیا کم کم لفظ فاضلاب در حال ترک کردن ادبیات این بخش است. چراکه فاضلاب نیز به عنوان یک منبع شناخته می‌شود. اگرچه تا چندی پیش حتی در وزارت نیرو و شرح وظایف آن یکی از کارهای خود را دفع سالم فاضلاب می دانستیم امروز به این واقعیت باید بپردازیم که این مسئله یک منبع جدید برای ما است.

وی ادامه داد: در سر فصل آب و پسآب اصلی ترین نقطه کار ما تدوین طرح‌های سریع آمایش سرزمین در مقیاس های مختلف است و این موضوع نیازمند مفاهمه در قالب شورای عالی آب می باشد. هر چقدر سطح این مفاهمه افزایش یابد، آمادگی برای تدوین راهکارها بیشتر خواهد شد.

اردکانیان افزود: بحث توسعه شبکه تولید، جمع‌آوری و پردازش آمار و اطلاعات پایه به عنوان پیش نیاز یکی از سرفصل‌های برنامه‌هایم است. زیرا معتقدم باید ساختار مدیریت آب کشور را متناسب با اصول و توام با عرضه و تقاضا طراحی کنیم.

وزیر پیشنهادی نیرو یادآور شد: هیئت وزیران در سال ۸۳ استراتژی توسعه بلندمدت منابع آب ایران را تصویب کرد که در قالب برنامه چهارم توسعه نیز به تصویب مجلس رسید. اما به هر تقدیر با تغییر اولویت‌ها هنوز متاسفانه بخش‌های قابل توجهی از این راهکارها نیازمند اقدام و عملیات اجرایی است.

وی با تاکید بر اینکه سند جامع آب کشور را با مشارکت همه ذی نفعان تدوین و تصویب خواهیم کرد، گفت: در برنامه ‌هایم تدوین و ارائه گزارش ملی آب را مبتنی بر داده‌های قابل اعتماد و آسیب‌شناسی وضعیت فعلی و راهکارهای تعدیل مشکلات و حرکات اصلاحی ارائه کرده‌ام.

اردکانیان با بیان اینکه اصلاح ساختار اقتصادی آب کشور و افزایش سهم غیردولتی در اجرای طرح‌های تامین و توسعه تاسیسات فاضلاب جزو برنامه‌های اینجانب است، گفت: سدهای در حال طراحی و ساخت بر مبنای داده‌های معتبر هیدرولوژیک، تغییرات اقلیمی، توجیه اقتصادی، ارزیابی آثار زیست‌محیطی و افزایش ظرفیت آب مورد بازنگری قرار می‌گیرد. ضمن اینکه ساخت و تکمیل شبکه‌های آبرسانی و زهکشی را هم اولویت بندی می‌کنیم تا به میزان ۲۵۰ هزار هکتار عملیاتی شود.

وزیر پیشنهادی نیرو در بخش دیگری از سخنانش گفت: تامین پایدار آب شرب سالم و بهداشتی مورد نیاز آحاد جامعه به ویژه روستاها و جوامع عشایری در قالب ۱۲۰۰ میلیون مترمکعب با اولویت ساخت ۵۵۰ مجتمع آبرسانی روستایی شامل ۱۳ هزار روستا و شش میلیون نفر مورد توجه قرار می‌گیرد.

اردکانیان ادامه داد: این افتخار را داشته‌ام که در سطح دنیا در حالیکه بیش از ۲۰ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی با فاضلاب آبیاری می‌شود پروژه‌ای را با فائو، سازمان بهداشت جهانی، برنامه محیط‌ زیست و دانشگاه، سازمان ملل درارتباط با استفاده سالم از فاضلاب راه‌اندازی کنیم که اکنون در نقاط مختلف دنیا در حال اجرا است. البته از چندی قبل هم در ایران با همکاری کارشناسان شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نسبت به ظرفیت‌سازی و پیاده‌سازی این کار کرده‌ایم.

وزیر پیشنهادی نیرو با تاکید بر اینکه بحث آب‌شیرین‌کن‌ها جزو برنامه‌های وی است، اظهار کرد: قطعا ما در اولویت بخشی به کارها تدوین طرح جامع برای برنامه‌های ارائه شده را خواهیم داشت. ضمن اینکه امکانات و فرصت‌ها و هزینه‌های مربوط به استفاده از آب‌های متعارف را ارائه خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: مسئله آب‌شیرین‌کن‌ها، آب‌های ژرف و سایر منابعی که می‌تواند منبع جدید باشد، مورد توجه است. در دوره مدیریت تقاضا اعتقادم این است که با صرف انتقال آب از نقطه‌ای به نقطه دیگر و در مبدا مسائل خود را حل کرده‌ایم.

وزیر پیشنهادی نیرو با بیان اینکه مسائل متعددی در بحث تلفات آب داریم، گفت: از طرف دیگر کاهش آلاینده‌ها در ارتباط با منابع زیرزمینی هم باید مورد توجه باشد و بر اساس گزارش‌های موجود ناشی از پسآب‌های صنعتی و کودهای شیمایی غیراستاندارد و فاضلاب در ۱۰ سال گذشته ۱۱ درصد از منابع آبی کشور به دلیل نیتراته شدن از مدار خارج شده‌اند و پرداختن به این مسائل یک ضرورت است.

وی گفت: باید آب موجود را درست و صحیح مصرف کنیم و کم‌توجهی به نوع و الگوی مصرف نه انتقال آن و نه عدم انتقال چاره است و این امر مستلزم بررسی و مطالعه دقیق و در عین حال سریع است.

اردکانیان با تاکید بر اینکه مناطق مرزی ما باید جزو آبادترین مناطق کشور باشد، گفت: اگر وضعیت آب و منابع زیست‌محیطی در این مناطق و حتی در خوزستان همین باشد یعنی ما هیچ توفیقی نداشته‌ایم لذا معتقدم باید این مسائل سریع‌تر و به صورت جامع تصویربرداری شود. ما توان حل مسئله را داریم.

وی افزود: در اولویت بازدیدها از استان خوزستان حتما بازدید داشته و از نزدیک با مسائل روبرو خواهیم شد و سعی خواهیم کرد بهترین تصمیم ها را در عرصه‌های مختلف در تامین آب شرب و سامانه‌های جمع‌آوری فاضلاب اتخاذ کنیم.

وزیر پیشنهادی نیرو در ادامه بیان کرد: در مقطعی که می‌بایست در مورد طرح‌های تامین آب سریع‌ترین تصمیم‌ها را به نتیجه می‌رساندیم مرتکب اشتباهاتی شده‌ایم که قطعا به اینها پرداخته می‌شود و برخوردهای قانونی لازم با هر گونه قصوری نیز انجام خواهد شد.

وی افزود: پروژه سد گتوند از جمله پروژه‌هایی است که با اتکاء به ظرفیت‌های کارشناسی ذیصلاح در مورد آن پیگیری‌ها را انجام خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت نیرو و شخص وزیر تعامل با نمایندگان را به عنوان یک سیاست مد نظر دارد و فضایی که این روزها از گفت‌ و شنود و مفاهمه بر سر مسائل موجود است حفظ خواهد شد. بنده لیست تمام تذکرات کتبی، شفاهی و یا سوالات نمایندگان را در فاصله زمانی چهار سال گذشته بررسی کردم. ۷۵ درصد ۶۰ سوال مربوط به آب ۸۵ درصد از مجموع ۴۲۵ تذکر کتبی و شفاهی نیز مربوط به آب بوده و بقیه به برق ارتباط پیدا می‌کند و به طور جدی این موضوعات در دستور کار ما قرار خواهد داشت و مدیران کشور در سراسر کشور موظف هستند در این ارتباط کوچکترین کوتاهی نداشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت صنعت برق و انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: این بخش زیربناهای ما برای توسعه است و همانگونه که در برنامه ذکر شده سند برق ایران با ۷۷ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی در سطح جهانی رتبه ۱۴ و در منطقه دارای رتبه نخست است اما در حال حاضر در شرایط خوبی از نقطه نظر رشد مصرف برق برخوردار نیستیم و این مستلزم اقدامات وسیعی است.

وی با تاکید بر اینکه برنامه ششم توسعه به عنوان یکی از اصلی‌ترین اسناد بالادستی در دستور کار قرار دارد، گفت: در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر ۵۰۰۰ مگاوات افزایش ظرفیت پیش بینی شده که ۴۰۰۰ مگاوات آن در دولت دوازدهم اجرایی خواهد شد و این سند علاوه بر تولید انرژی پاک نقش مهمی در اشتغالزایی خواهد داشت و تا پایان برنامه ۵۰۰ هزار اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حاصل این مسئله است.

وی با تاکید بر اینکه انرژی‌های تجدیدپذیر نقش تعیین‌کننده‌ای در صنعت برق و انرژی تجدیدپذیر دارند، گفت: هشت میلیون تن دی‌اکسید کربن نتیجه استقرار این صنعت است که در کل بیش از ۲۵ درصد از تعهد غیرمشروط ما را در افق ۱۲ سال آینده قرار می‌دهد.

اردکانیان با بیان اینکه آب‌های مرزی و مشترک و همچنین تامین حق‌آبه‌ها جزو برنامه‌های اینجانب قرار دارد، گفت: در دوره‌ای که در وزارت نیرو مسئولیت داشتم بعد از ۳۰ سال موفق شدیم موافقتنامه هیرمند بین ایران و افغانستان را عملیاتی کرده، سد بزرگ دوستی در هلیل رود را بسازیم و همچنین سد بزرگ خداآفرین را در رودخانه مرزی ارس بنا کنیم که در حال حاضر طی ۲۰۰ سال گذشته بیش از ۲۵۰۰ معاهده بر سر آب‌های مرزی در سطح جهان به امضا رسیده است.

وزیر پیشنهادی نیرو ادامه داد: چنانچه این جانب توفیق یابم که رای اعتماد شما نمایندگان را به دست آورم در پیشگاه شما این تعهد را دارم که جز منافع ملی و در سطح ملی و اتکاء بر یافته‌ها و داشته‌های کارشناسی و به جز شایسته گزینی در به کارگیری نیروها در پهنه صنعت آب و برق اقدامی نکنم و تعامل به میزان وسیع و نه معامله‌گری سرلوحه کار من باشد.

وی در پایان گفت: افتخار است به گونه‌ای عمل کنیم که آنها که خارج از مرزها بر تشنگی ما چشم دوخته‌اند تا عاملی برای خدشه و خلل در وحدت ملی ایجاد کنند، بگوییم این آرزو برآورده نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، بعد از پایان اظهارات مخالفان و موافقان وزرای پیشنهادی نیرو و علوم، توضیحات برنامه‌های غلامی و اردکانیان، مجلس وارد رای‌گیری از نمایندگان شد. همراه با آغاز رای گیری، هیات دولت از جلسه مجلس خارج شده و کارت‌های اعلام رای بین نمایندگان توزیع شد.

با ۲۲۵ رای موافق

اردکانیان وزیر نیرو شد

رضا اردکانیان با ۲۲۵ رای موافق مجلس به عنوان وزیر نیرو در دولت دوازدهم انتخاب شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت بعدازظهر امروز (یکشنبه) پس از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو با ۲۲۵ رای موافق با تصدی وزارت نیرو توسط رضا اردکانیان موافقت کردند.

در جریان معرفی اعضای کابینه دولت دوازدهم، رئیس‌جمهور حبیب‌الله بیطرف را به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو به مجلس معرفی کرد اما مجلس به او رای اعتماد نداد و با گذشت کمتر از سه ماه رضا اردکانیان به عنوان گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت نیرو به مجلس معرفی شد که مجلس با آن موافقت کرد.

با ۱۸۰ رای

غلامی وزیر علوم شد

منصور غلامی با ۱۸۰ رای موافق نمایندگان توانست اعتماد مجلس را جلب کند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه) با ۱۸۰ رای موافق به غلامی برای حضور در وزارت علوم اعتماد کردند.

در جریان بررسی صلاحیت غلامی، عبدالکریم حسین‌زاده، حمیده زرآبادی و جهانبخش محبی‌نیا به عنوان مخالف و نبی هزارجریبی، حبیب‌الله دهمرده، عباس گودرزی و احمدی لاشکی به عنوان موافق به ایراد سخن پرداختند.

حاشیه‌نویسی از بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی نیرو و علوم

پازل ۱۸ نفره کابینه دوازدهم تکمیل شد

با رای اعتماد مجلس به دو گزینه پیشنهادی دولت برای وزارتخانه‌های علوم و نیرو، پازل ۱۸ نفره کابینه دوازدهم با گذشت حدود سه ماه از آغاز کار دولت تکمیل شد.

جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو ساعت ۸:۱۵ صبح به ریاست علی لاریجانی و با حضور ۲۰۰ نماینده آغاز شد و دقایقی بعد رئیس‌جمهور برای دفاع از وزرای پیشنهادی خود به همراه جمعی از اعضای کابینه وارد مجلس شد.

تریبون جلسه علنی در آغاز در اختیار حسن روحانی قرار گرفت تا او به دفاع از برنامه و صلاحیت گزینه‌های پیشنهادی خود بپردازد و رئیس‌جمهور تمام وقت یک ساعته خود را استفاده کرد تا جایی که پس از پایان مدت یک ساعت احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات‌رئیسه پایان مهلت سخنرانی‌اش را به وی تذکر داد.

در میانه سخنان رئیس‌جمهور و در جایی که او به بدعهدی‌های آمریکا در مسائل بین‌المللی اشاره می‌کرد، ابطحی نماینده خمینی شهر فریاد مرگ بر آمریکا سر داد و تعدادی دیگر از نمایندگان هم او را همراهی کردند.

رئیس‌جمهور پس از سخنرانی مورد استقبال نمایندگان قرار گرفت و با مشایعت آنها از جلسه علنی مجلس خارج شد. در این بین مذاکره اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان در مجلس با رئیس‌جمهور به چشم می خورد.

در این جلسه جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، وزرای دفاع، اطلاعات، نفت، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، معاون علمی و معاون پارلمانی ریاست جمهوری نیز حضور داشتند.

حضور نعمتی عضو فراکسیون مستقلین و نقوی حسینی سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی در کنار صندلی محل استقرار محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس برای مذاکره درباره وزرای پیشنهادی جلب توجه می‌کرد.

پیش از آغاز جلسه علنی مجلس هر سه فراکسیون سیاسی درباره وزرای پیشنهادی به نتیجه رسیدند، فراکسیون های ولایی و مستقلین از غلامی و اردکانیان اعلام حمایت کردند اما فراکسیون امید تنها از اردکانیان اعلام حمایت کرد و در مورد غلامی قرار شد اعضای فراکسیون امید به تشخیص خود عمل کنند.

رئیس مجلس در میانه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی و اظهارات نمایندگان مخالف و موافق چند بار به نمایندگان برای حفظ نظم جلسه و استقرار روی صندلی‌هایشان تذکر داد.

جهانبخش محبی‌نیا که در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم سخنرانی می‌کرد با انتقاد از برخی اظهارات در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی علوم و نیرو گفت: خدا را شکر که ما نعمت خاتمی و هاشمی را داریم که برخی با موافقت با آنها به نان و برخی با مخالفت با آنها به نوا برسند.

در جلسه نوبت صبح، رئیس مجلس برگزاری جلسه در نوبت عصر را به رای نمایندگان گذاشت که نمایندگان با آن موافقت کردند. بر همین اساس جلسه نوبت صبح پیش از ساعت ۱۲ و پس از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی علوم به پایان رسید و ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو به جلسه نوبت عصر موکول شد.

در جلسه نوبت بعداز ظهر نمایندگان موافق و مخالف وزیر پیشنهادی و همچنین رضا اردکانیان اظهارات خود را در فضایی آرامتر مطرح کردند. نهایتا رئیس مجلس آغاز رای‌گیری برای وزرای پیشنهادی علوم و نیرو را اعلا م کرد و در این حین وزرای پیشنهادی و همچنین سایر اعضای کابینه که در جلسه علنی حضور یافته بودند مجلس را ترک کردند.

نهایتا نمایندگان با ۲۲۵ رای موافق اردکانیان را به عنوان وزیر نیرو و با ۱۸۰ رای موافق غلامی را به عنوان وزیر علوم در دولت دوازدهم انتخاب کردند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند