اقتصاد ایران امسال رشد می‌کند

اقتصاد ایران

بانک جهانی در خصوص رشد اقتصادی ایران در سال جاری پیش‌بینی کرد اقتصاد ایران در این سال ۳.۷ درصد رشد می‌کند که این رشد بالاتر از متوسط رشد اقتصادی جهان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، چه عواملی منجر به رشد اقتصادی ایران در سال جدید شده است؟

به نقل از ایرنا، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به دورنمای اقتصادی جهان پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی را به ۲.۹ درصد کاهش داد.

این بانک نوشت: حمله روسیه به اوکراین به همراه تبعات ناشی از شیوع کرونا باعث شده است تا رشد اقتصادی جهان کند شود و وارد دوره‌ای از رشد ضعیف و تورم بالا در جهان شویم.

بانک جهانی در گزارش جدید خود در حالی رشد ۲.۹ درصدی را برای اقتصاد جهان طی امسال پیش‌بینی کرده است که در گزارش ماه ژانویه خود پیش‌بینی کرده بود اقتصاد جهان طی این سال ۴.۱ درصد رشد کند.

اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ با کاهش محدودیت‌های کرونایی توانسته بود به رشد قابل توجه ۵.۷ درصدی دست یابد.

همچنین پیش‌بینی شده است درآمد سرانه کشورهای درحال‌توسعه طی سال ۲۰۲۲ پنج درصد کمتر از دوران پیشا کرونا باشد.

کشورهای توسعه‌یافته که سال ۲۰۲۱ رشد اقتصادی ۵.۱ درصدی را تجربه کرده بودند در سال جاری میلادی تنها ۲.۶ درصد رشد را تجربه خواهند کرد. این رقم در سال ۲۰۲۳ نیز بیشتر از ۲.۲ درصد نخواهد بود.

وضعیت ایران چطور است؟

بانک جهانی در ادامه گزارش خود پیش‌بینی کرده است رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه از ۳.۴ درصد در سال قبل به ۵.۳ درصد در سال جاری میلادی برسد.

خاورمیانه برخلاف سایر مناطق جهان در سال ۲۰۲۲ با افزایش رشد اقتصادی نسبت به سال قبل مواجه خواهد شد که علت آن افزایش قابل توجه قیمت انرژی عنوان‌شده است.

این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۲ را اصلاح‌کرده و درحالی‌که پیش‌تر رشد اقتصادی ۲.۴ درصدی را برای اقتصاد ایران طی این سال پیش‌بینی کرده بود در گزارش جدید خود انتظار دارد رشد اقتصادی ایران طی سال جاری میلادی به ۳.۷ درصد برسد.

رشد ۱.۳ درصد بیشتر از رقم پیش‌بینی شده در گزارش ماه ژانویه است.

درعین‌حال رشد اقتصادی ۳.۷ درصدی ایران کمتر از رقم ۴.۱ درصدی است که به‌عنوان رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ برآورد شده است.

بانک جهانی در گزارش خود نوشته است: انتظار می‌رود اقتصاد ایران تحت تأثیر رنگ باختن کرونا و قیمت‌های بالای نفت به رشد ۳.۷ درصدی در سال ۲۰۲۲ برسد.

البته چالش‌های حل‌نشده ساختاری و سرمایه‌گذاری ضعیف پتانسیل رشد اقتصادی در ایران را محدود کرده‌اند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند