کد خبر: 157200

رشد اقتصادی بهار: ۶٫۵ درصد

خلاصه گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد رشد اقتصادی در بهار سال ۱۳۹۶ بدون احتساب نفت ۶٫۵ درصد بوده است.

رشد اقتصادی بهار
سرویس اقتصاد کلان -

خلاصه گزارش رشد اقتصادی بهار نشان می‌دهد محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۶ به رقم ۱۸۳۶۴۲۷ میلیارد ریال با نفت و ۱۴۵۶۶۹۳ میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالی که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت ۱۷۲۳۸۵۷ میلیارد ریال و بدون نفت ۱۳۶۱۰۰۵ میلیارد ریال بوده که نشان از رشد ۶٫۵ درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و ۷ درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در فصل بهار سال ۱۳۹۶ دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از درگاه ملی آمار، نتایج گزارش رشد اقتصادی بهار از آن است که در سه ماهه نخست سال جاری رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی ۳٫۱، گروه صنعت (شامل: استخراج نفت خام و گاز طبیعی، سایر معادن، صنعت، انرژی و ساختمان) ۴٫۹ و گروه خدمات ۸٫۳ درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل رشد داشته است.
محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب ۱۵ بخش اصلی متشکل از ۴۲ رشته فعالیت انجام می‌شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیربخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگل‌داری و ماهیگیری، گروه صنعت شامل زیربخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تامین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان است و گروه خدمات شامل زیربخش‌های عمده‌فروشی و خرده‌فروشی، هتل و رستوران، حمل‌ونقل و ارتباطات، واسطه‌گری‌های مالی، مستغلات، امور عمومی، آموزش، بهداشت و مددکاری و سایر خدمات است.

نام بخش نرخ رشد سه ماهه اول سال ۱۳۹۶ (درصد، سال پایه ۱۳۹۰)
گروه کشاورزی ۳/۱
گروه صنعت ۴/۹
گروه خدمات ۸/۳
محصول ناخالص داخلی (به قیمت بازار) ۶/۵
محصول ناخالص داخلی بدون نفت (به قیمت بازار) ۷

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.