موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

آنالیز بازدهی بازارها در خرداد ماه / بازدهی ماهانه دلار پس از 5 ماه منفی شد / رشد بیش از 9 درصدی شاخص بورس

آنالیز بازدهی بازارها در خرداد ماه / بازدهی ماهانه دلار پس از 5 ماه منفی شد / رشد بیش از 9 درصدی شاخص بورس

بورس با رشد بیش از 9 درصدی در خرداد ماه امسال توانست دیگر بازارها را پشت سر بگذارد و در صدر جدول بازدهی ماهانه قرار گیرد، اما دلار در این ماه چهار درصد از ارزش خود را از دست داد و پس از پنج ماه کم بازده‌ترین بازار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی که در خرداد ماه سال جاری بورس پشتاز بازدهی در بین دیگر بازارها بود، دلار با افت قیمت مواجه شد و پس از شش ماه رشد ماهانه، خرداد ماه را با بازدهی منفی به پایان رساند.

طبق نرخ‌های اعلامی صرافی ملی، قیمت بسته شده دلار آمریکا در اردیبهشت ماه امسال معادل 13 هزار و 750 تومان بود، اما این شاخص ارزی در روز 30 خرداد ماه به عنوان اخرین روز کاری در ماه مذکور روی نرخ 13 هزار و 200 تومان به کار خود پایان داد.

کاهش قیمت 550 تومانی دلار در پایان سومین ماه سال 98 موجب شد که ارزش این ارز افت چهار درصدی را تجریه کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد آخرین باری که بازدهی ماهانه این ارز منفی شده به آذر ماه سال 97 برمی‌گردد. دلار در پایان آذر ماه سال گذشته معادل 21.8 کاهش قیمت داشته است.

پس از دلار، سکه کمترین بازدهی را در خرداد ماه از آن خود کرد، قیمت هر عدد سکه طرح جدید در پایان اردیبهشت ماه چهار میلیون و 731 هزار تومان بود، اما در پایان خرداد ماه 28 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد.

قیمت این فلز گران‌بها در روز 30 خرداد ماه به افت 0.5 درصدی نسبت به قیمت آن روز 31 اردیبهشت ماه به رقم چهار میلیون و 703 هزار تومان رسید.

بر خلاف سکه و دلار، بورس تا خرداد ماه سال جاری طبق پیش‌بینی‌های پیش از شروع سال جاری پیش رفته است، به نحوی که این بازار در سومین ماه سال با رشد 9.1 درصدی نسبت به دیگر بازارها بیشترین بازدهی را از آن خود کرد و پیشتاز بازدهی بازارها شد.

شاخص کل بورس تهران در آخرین روز اردیبهشت ماه روی سطح 215 هزار واحدی به کار خود پایان داد، اما در این بازار در خرداد ماه بیش از 19 هزار واحد رشد کرد.

شاخص کل در پایان خرداد ماه را با قرار گرفتن روی سطح 234 هزار و 897 واحدی در روز 30 خرداد ماه، بیشترین بازدهی را برای سرمایه‌گذاران این بازار به ارمغان آورد.

در بین بازارها طلای در میانه روند بازدهی قرار گرفت، یعنی در حالی که از یک سو دلار و سکه امام با بازدهی منفی در قعر جدول بازدهی بازارها قرار گرفتند و از سوی دیگر بورس با بازدهی 9.1 درصدی در صدر جدول جای گرفت؛ طلای بازدهی 2.7 درصدی را به ثبت رساند.

قیمت هر گرم طلای 18 عیار در پایان اردیبهشت ماه بیش از 424 هزار تومان بود، اما در خرداد ماه تا نزدیکی کف کانال 400 هزار تومان نیز پایین آمد، اما در نهایت در هفته پایانی توانست بخشی از کاهش ارزش خود را جبران کند و در نهایت قیمت آن با حدود 11 هزار تومان افزایش روی نرخ 436 تومان بسته شود.

در خرداد ماه سال جاری پربازده‌ترین و کم‌بازده‌ترین بازار به ترتیب بورس و دلار شد.

 

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند