رشد تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار

رشد تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار

رئیس کل گمرک با اشاره به تجهیز تمام گمرکات مهم و حساس کشور به دستگاه کنترلی ایکس ری تا پایان۹۷ از تدوین طرح جامع مرز بازرگان به منظور افزایش تجارت ایران و ترکیه به ۳۰ میلیارد دلار خبر داد.

فرود عسگری در حاشیه بهره برداری از سامانه بومی اولین ایکس ری کامیونی پر سرعت تولید داخل در گمرک بازرگان اظهار داشت: این دستگاه می‌تواند کامیون‌ها را به صورت پیشرفته و با جزئیات کامل اسکن کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: تجهیز مرز بازرگان به دستگاه های کنترلی پیشرفته نقش مهمی در تسهیل تجارت در یکی از بزرگترین مرزهای زمینی کشور خواهد داشت و می‌تواند در سرعت بخشیدن به تجارت بین ایران و ترکیه و اروپا مفید باشد.

رییس کل گمرک ایران گفت: طرح جامعی برای مرز بازرگان تدوین شده است که اجرای آن نقش مهمی در توسعه مبادلات مرزی بین ایران و ترکیه و رسیدن به حجم ۳۰ میلیارد دلاری تجارت بین ۲ کشور خواهد داشت.

وی یکی از مهمترین ابزارهای کنترلی در گمرک را سامانه ها و سیستم‌های الکترونیکی موجود دانست و گفت: در سال ۹۰ و ۹۱ ، گمرک فاقد سیستم‌های پیشرفته کنونی بود اما در حاضر با کمک سامانه‌های الکترونیکی و با استفاده از تصاویر ایکس ری می‌توانیم دقت و کنترل بیشتری بر روی محموله‌های ورودی و خروجی داشته باشیم.

رئیس کل گمرک ایران در ادامه به پیشگامی گمرک در شفافیت و در دسترس قرار دادن اطلاعات اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به کمک سامانه‌های هوشمند در گمرک، جزئی‌ترین اطلاعات ترخیص انواع کالا در تمامی گمرکات به لحظه قابل رهگیری است و روشن و مشخص است که چه کالایی به نام چه افرادی به تفکیک نوع کالا، مجوزها، وزن و ارزش و از کدام گمرکات ترخیص و از طریق چه کامیونی به کدام انبار بارگیری و در آنجا تخلیه شده است.

تجهیز گمرکات مهم به دستگاه ایکس ری تا پایان ۹۷

عسگری ادامه داد: تا پایان سال ۹۷ گمرکات حساس و مهم کشور به دستگاه‌های کنترلی ایکس مجهز خواهد شد. ایکس ری گمرک بازرگان سومین دستگاه ایکس ری کامیونی است که در سال جاری در گمرکات کشور راه اندازی و به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته رئیس کل گمرک ایران ایکس‌ری‌های پیشرفته کانتینری از محل اعتبارات داخلی گمرک خریداری و در گمرکات به بهره‌برداری رسیده است.

بنابر اعلام گمرک، در پی تاکید رهبر نقلاب برای حمایت از تولید داخلی و تجهیز مبادی ورودی به تجهیزات پیشرفته کنترلی، سفارش ساخت پنج دستگاه ایکس ری کامیونی از سوی گمرک به تولیدکنندگان داخلی به تولیدکنندگان داخلی داده شده است.

 

منبع:‌مهر

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند