رشد ۱۳۰ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بندر خرمشهر

رشد ۱۳۰ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بندر خرمشهر

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر از تخلیه و بارگیری بیش از دو میلیون تن کالا در این بندر در طول سال جاری و رشد ۱۳۰ درصدی نسبت به سال گذشته خبر داد.

محمد محسنی در حاشیه پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ارگان‌های دریایی با اشاره به سابقه درخشان این بندر در صادرات و واردات کالا در پیش از جنگ تحمیلی که ۶۰ درصد تجارت دریایی کشور در این بندر انجام می شد، گفت: این بندر پس از حمله رژیم بعث زیرساخت‌های خود را از دست داد و نابسامانی‌ها و خرابی‌های زمان جنگ تحمیلی در بندر خرمشهر به حدی بالاست که علیرغم همه تلاش‌ها، احساس می‌شود هیچ کاری برای توسعه زیرساخت‌های این بندر در سال‌های پس از دفاع مقدس انجام نشده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به فاصله طولانی اروند تا خلیج فارس که ۶۲ مایل است و سبب شده تا این رود به عنوان یکی از رودهای دریانوردی منطقه محسوب شود، افزود: در دوران جنگ تحمیلی کشتی‌ها و شناورهای زیادی در این آبراه مغروقه شدند و از اوایل دهه هفتاد تا به امروز ۱۸۲ فروند شناور مغروقه از بستر اروندرود که مانع تردد کشتی‌های تجاری برای پهلوگیری از بندر خرمشهر بودند، از آب خارج شده اند.

به گفته این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی، شناورهای مغروقه در بستر اروند آبخور لازم برای تردد کشتی‌ها را کاهش داده و بعضا شناورهای تجاری مجبورند در زمان مد آب صبر کنند تا جزر کامل اتفاق افتاده و سپس وارد آبراه اروند شوند.

محسنی ادامه داد: از شهریور ماه سال گذشته قرارداد خارج سازی ۳۹ فروند شناور مغروقه از بستر رودخانه اروند با یک شرکت پیمانکار به امضا رسیده که ارزش اجرای این قرارداد ۶۲ میلیارد تومان بوده و تاکنون ۲۱ فروند مغروقه خارج‌سازی شده‌اند.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر تاکید کرد: از دیگر مشکلات افزایش آبخور بندر خرمشهر برای پهلوگیری کشتی‌های بزرگتر، لایروبی بخشی از بستر اروند است که با همکاری کشور عراق باید انجام شود.

وی افزود: در حال حاضر دفتر مشترک همکاری های ایران و عراق تشکیل شده و آخرین جلسه آن بهمن‌ماه سال گذشته برای رسیدن به توافق در خصوص اجرای این فرآیند بوده است.

محسنی بندر خرمشهر را بندری چندمنظوره عنوان و اظهار کرد: در این بندر فعالیت‌های تجاری کارگو (کشتی های فله بر)، مسافری، گردشگری و کانتینری است که ظرفیت اقتصادی مهمی در خوزستان ایجاد خواهد کرد، به عنوان نمونه امسال بیش از ۲ میلیون تن تخلیه و بارگیری در بندر خرمشهر به ثبت رسید که نسبت به سال گذشته ۱۳۰ درصد رشد نشان می‌دهد.

وی افزود: این میزان تخلیه و بارگیری شامل ۵۱۸ هزار و ۶۲۱ تن تخلیه و یک میلیون و ۵۵۷ هزار و ۹۲۲ تن بارگیری بوده است.

محسنی گفت: عمده صادرات این بندر نیز سیمان، کلینکر، مواد معدنی، مصالح ساختمانی، میوه و تره‌بار و خوراک دام به عراق و کویت و بیشترین واردات نیز خودرو از امارات بوده است که واردات خودرو از این بندر نسبت به سال گذشته رشد ۲۷ درصدی داشته است.

وی اظهار داشت: در بخش مسافری نیز در سال جاری ۲۲۷ هزار و ۱۳۱ سفر خارجی به کویت و بصره انجام شد که نسبت به سال گذشته رشد ۲۰ درصدی نشان می دهد.

محسنی افزود: همچنین در سال جاری بیش از ۸۱ هزار TEU تخلیه و بارگیری کانتینری انجام شد که نسبت به سال گذشته رشد ۲۳ درصدی داشته است. میزان تردد شناورهای تجاری نیز در این بندر ۷ درصد رشد نشان می دهد و در طول سال جاری هزار و ۸۷۶ فروند شناور به این بندر وارد و خارج شده اند.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری این بندر را ۵ میلیون تن اعلام کرد و گفت: در حال حاضر آبخور اسکله این بندر ۶ متر است که با انجام لایروبی به ۹ متر خواهد رسید و امکان ورود کشتی های بزرگ به بندر خرمشهر فراهم خواهد شد.

وی تصریح کرد: سال آینده ترمینال اختصاصی کانتینری بندر خرمشهر به ظرفیت ۳۵۰ هزار TEU در سال افتتاح خواهد شد که قرارداد ساخت این ترمینال با رقمی بالغ بر ۸۸ میلیارد تومان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به امضا رسیده و روز گذشته نیز این سرمایه گذار قرارداد خرید تجهیزات بندری را با شرکت سازنده خارجی به امضا رسانده است.

محسنی از دیگر اقدامات بندر خرمشهر را توسعه گردشگری دریایی به دلیل جذابیت‌های توریستی اروند و کارون معرفی کرد و گفت: به‌زودی تا پیش از پایان سال جاری جشنواره گردشگری دریایی اروند و کارون را برگزار کرده و در طول این جشنواره مرکز آموزش گردشگری دریایی را نیز افتتاح خواهیم کرد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند