رشد ۱۵.۵ درصدی درآمدهای ارزی غیر نفتی

رشد ۱۵.۵ درصدی درآمدهای ارزی غیر نفتی

تراز تجارت خارجی کشورمان در سه ماهه نخست با ۳۶۵ میلیون دلار مازاد تراز تجاری همراه شد و صادرات غیرنفتی کشورمان ۱۵ و ۵۸ درصد افزایش یافت.

سال گذشته در همین مدت ۱۰ میلیار د و ۵۲ میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شده بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، براساس این گزارش صادرات کالاهای غیرنفتی ایرانی به چین در سه ماهه نخست سال‌جاری نسبت به سال گذشته ۶ و ۸ صدم درصد افزایش یافته است.

صادرات غیرنفتی

همچنین صادرات غیرنفتی ایران به امارات متحده عربی و عراق به ترتیب با افزایش ۴۳ و ۵۷ صدم درصدی و ۱۰ و ۹ صدم درصدی همراه شد و شاهد افت ۱۵ و ۲۵ صدم درصدی صادرات کشورمان به کره جنوبی بوده‌ایم. همچنین طی این مدت میزان صادرات غیرنفتی به افغانستان ۲۱ و ۹۵ صدم درصد و سایر کشورها ۱۸ و ۷۷ صدم درصد افزایش داشته است.

بر این اساس در سه ماهه نخست سال‌جاری تشریفات گمرکی ۳۶ میلیون و ۲۵۴ هزار تن کالا در گمرکات کشور تماماً به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شده که از این مقدار ۸ میلیون و ۳۷۱ هزار تن سهم واردات و ۲۷ میلیون و ۸۸۳ هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود.

با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در حال حاضر اطلاعات تمامی کالاهای وارداتی و صادراتی در بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور به تفکیک جزیی‌ترین اطلاعات ثبت می‌شود.

واردات

این گزارش می‌افزاید؛ در سه ماهه نخست سال‌جاری به میزان ۱۱ میلیارد و ۲۵۳ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲و ۷۶ صدم درصد کاهش را نشان می‌دهد.

عمده‌ترین کالاهای صادراتی

اقلام عمده صادراتی کشورمان در سه ماهه نخست سال ۹۷ به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش یک میلیارد و ۵۵۸ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۵۳۴ میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها بجز بنزین ۴۰۹ میلیون دلار، پلی‌اتیلن گریدفیلم به ارزش ۳۰۶ میلیون دلار، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده به ارزش ۳۰۴ میلیون دلار بوده است.

اقلام عمده وارداتی

اقلام عمده وارداتی در سه ماهه نخست سال‌جاری نیز به ترتیب شامل قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری با ۵۴۱ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش ۴۳۶ میلیون دلار، برنج به ارزش ۳۷۵ میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش ۳۷۳ میلیون دلار و گوشی تلفن همراه به ارزش ۱۹۲ میلیون دلار بوده است.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در سه ماهه نخست سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش ۲ میلیارد و ۲۴۵ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار، عراق با یک میلیارد و ۷۶۹ میلیون دلار، افغانستان با ۷۸۸ میلیون دلار و جمهوری کره با ۷۴۸ میلیون دلار و سایر کشورها به ارزش ۳ میلیارد و ۹۴۴ میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین با ۲ میلیارد و ۹۳۶ میلیون دلار، امارات متحده عربی با یک میلیارد و ۶۹۲ میلیون دلار، جمهوری کره با ۷۱۲ میلیون دلار، آلمان ۵۷۳ میلیون دلار، ترکیه با ۵۵۱ میلیون دلار بوده است.

 

منبع: اکونومیست

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند