کد خبر: 165796

رقبای پسته ایرانی در میزان برداشت این محصول

با آن‌که ایران از نظر سطح زیرکشت پسته در دنیا مقام اول را دارد اما متوسط میزان برداشت محصول در واحد سطح در آمریکا ۲.۶ تن است درحالی‌که این رقم در ایران ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم است.

سرویس کسب‌وکار -

مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با آن‌که از نظر سطح زیرکشت پسته در دنیا مقام اول را داریم اما متوسط میزان برداشت محصول در واحد سطح در آمریکا ۲.۶ تن است درحالی‌که این رقم در ایران ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شکرالله حاجی‌وند ظهر امروز در بازدید از مزرعه نمونه پسته کشور به این نکته اشاره کرد که پسته به دلیل نیاز کم به آب‌ در اولویت کشت وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد و ما همیشه در برنامه‌های کشت جایگزین پسته را انتخاب کرده‌ایم.

وی با تاکید بر کمبود آب و قرار گرفتن کشور در منطقه خشک و نیمه‌خشک خاطرنشان کرد: میانگین بارندگی در کشور ما ۲۴۰ میلی‌متر است که ما توسعه کشاورزی را در اراضی شیب‌دار و با استفاده از آب سبز و آب باران دنبال می‌کنیم.

مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی به کارهای انجام شده برای توسعه کشت پسته در کشور اشاره کرد و افزود: برنامه‌ای برای توسعه کشت در مراکز کم‌‌آب نداریم و در کنار این مسئله کمیته‌ای فنی از کارشناسان دانشگاهی تشکیل شده تا آخرین دستاوردهای علمی که به عملکرد بهتر و افزایش تولید محصول کمک می‌کند را در اختیار باغ‌داران و کشاورزان قرار دهیم که به عنوان مثال زمان برداشت مناسب، نحوه تغذیه و آزمایشات خاک از جمله آن‌ها است.

وی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات را باغداری خرد در کشور برشمرد و افزود: با آن‌که ایران با ۳۵۷ هزار هکتار در دنیا مقام اول سطح زیرکشت را دارد اما متوسط برداشت در کشور رقمی بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلو در هکتار است. درحالی‌که آمریکا با سطح زیر کشت ۲۳۳ هزار هکتار ۲٫۶ تن در واحد سطح برداشت می‌کند.

حاجی‌وند پیش‌بینی کرد: تا پایان امسال ۳۰۴ هزار تن پسته از باغات پسته کشور برداشت شود که نسبت به سال گذشته کمی رشد داشته است.

وی به اهمیت صادرات پسته به عنوان محصولی غیرنقدی و ارزآوری آن برای کشور اشاره کرد و گفت: میانگین قیمت هر کیلوگرم پسته مرغوب ۹ دلار است که ما امسال تا پایان مردادماه ۱۹ هزار تن پسته به کشورهای آلمان، ویتنام، هنک‌کنگ و امارات به عنوان عمده مقاصد صادراتی ارسال کرده‌ایم.

مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی به رقابت نزدیک آمریکا و ترکیه برای تولید و گرفتن بازارهای صادراتی پسته هم اشاره‌ای کرد و اذعان داشت: ترکیه به دلیل بارندگی‌های فراوان طی ۲ تا ۳ سال اخیر سطح زیر کشت خود را چند برابر کرده است که اگر ما مسائل مدیریتی کف باغ را رعایت کنیم با افزایش عملکرد می‌توانیم همچنان مانند گذشته جایگاه‌مان را حفظ کنیم.

حاجی‌وند در مورد علت کم‌باروری میانگین مزارع ما برای تولید پسته در کشور گفت: در برخی استان‌ها مانند کرمان، فارس، خراسان رضوی و مرکزی بالای ۱۰ تن در هکتار پسته برداشت می‌شود اما از آنجایی‌که برخی از باغات ما در حد ۲ هکتار و خرده مالک هستند و افراد به آن برای تولید در حد مصرف خود نگاه می‌کنند حاضر نیستند وقت و هزینه اضافی برای بهبود محصول خود صرف کنند و در نتیجه میانگین تولید در کشور پایین می‌آید.

وی همچنین از احداث ۲۰ واحد فرآوری پسته طی ۲ ماه اخیر در استان کرمان خبر داد و گفت: ۲۰ درصد باغات پسته ما به صورت صنعتی فعالیت می‌کنند و ۸۰ درصد باقی سنتی هستند البته باید گفت که از مجموع ۳۰۰ هزار باغدار پسته در کشور ۲۵۰ هزار نفر آن در کرمان فعالیت می‌کنند و این در حالی است که در کشوری مانند آمریکا ۴۰ هزار هکتار زیر نظر یک فرد و ۴۰ هزار هکتار دیگر زیر نظر چند مالک است که همین امر قیمت تمام شده را پایین می‌آورد.

 

منبع: فارس

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.04)
1330.1
0.4
مثقال طلا (%0)
623200
سکه امامی (%0)
1479900
دلار (%0)
4500
یورو (%0)
5523
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.