موضوعات داغ:
استاندار خوزستان:

رهاسازی آب برای آبیاری نخیلات آبادان و خرمشهر انجام شد

رهاسازی آب برای آبیاری نخیلات آبادان و خرمشهر انجام شد

استاندار خوزستان از رهاسازی آب از پشت سدهای گتوند و دز با هدف آبیاری نخیلات شهرستان‌های آب و خرمشهر خبر داد.

غلامرضا شریعتی شب گذشته در جلسه‌ای که به منظور شنیدن صحبت‌ها و مطالبات مردم اروندکنار در محل بخشداری این شهر انجام شد، گفت: از مسائل بی‌اطلاع نیستم و حضور ما در این منطقه به جهت آگاهی از وضعیت منطقه است، حل مشکلات جزو تعهدات ما است.

به گزارش تجارت‌نیوز،شریعنی با بیان اینکه مردم نسبت به نظام و دولت حقوق و تکالیفی دارند، افزود: تامین آب، خواسته به حق مردم است و باید شرایط برای معیشت آنان مهیا شود و لذا معتقد به انجام آنها هستیم.

وی اظهار کرد: با تقویت ایستگاه و تلمبه خانه اروندکنار مشکل کمی آب را حل کردیم اما مشکل کیفیت هنوز وجود دارد ؛ بنابراین برای بهبود آن دو اقدام را در دستور کار خود داریم، یکی خط لوله غدیر است که دو شب پیش به جمشید آباد رسیده و تکمیل شد. کاری که ۱۰ سال بر روی زمین مانده بود را توانستیم با رفع موانع جدی کار به انجام برسانیم، البته در اجرای خط با مشکلاتی مواجه شدیم که سبب شد ۵۰۰ متر از لوله را از مدار خارج و برای آن جایگزین قرار دهیم تا خط تکمیل شود.

استاندار خوزستان تصریح کرد: شنبه مرحله بهره‌برداری آزمایشی از این خط را داشتیم و سه‌شنبه هفته جاری نیز از آن به طور رسمی بهره برداری می‌کنیم، تامین آب اروندکنار از تصفیه خانه جمشید و پمپاژ آب به اروندکنار دیگر اقدام در این باره است، قول می‌دهیم با انجام این دو کار تا پایان هفته جاری مشکل به حداقل برسد.

شریعتی یادآور شد: مشکل آب در شادگان و خرمشهر حل شده اما آبادان هنوز به طور کامل رفع نشده است، سعی داریم تا ۱۱۰ هزار متر مکعب آب غدیر فعلی که به آبادان می‌رسد را تا ۱۲۵ هزار متر مکعب و به تدریج تا ۱۵۰ هزار متر مکعب افزایش دهیم، سهم خرمشهر از آب غدیر ۹۵ هزار متر مکعب است و ما این موضوع را در دستور کار خود داریم.

وی گفت: اکنون در مرحله بهره برداری آزمایشی از خط غدیر هستیم و باید شیرآلات را به شکلی انجام دهیم که خط تنظیم شود به طور حتم سهم آب شرب اروندکنار از ۱۵۰ هزارمتر مکعب آب پیش بینی شده برای شهرستان آبادان از آب غدیر به شما اختصاص می یابد.

وی افزود: هر چقدر که بتوانیم آب غدیر بیشتری را به اینجا برسانیم وابستگی به بهمنشیر کمتر می شود و هدفمان آن است که برداشت از این رودخانه به صفر برسد، آبادان به دلیل نواری بودن و داشتن اشتراکات بیشتر، سختی کار بیشتری نیز دارد اما با پایان کار سهمیه اروندکنار به آنان داده می شود.

شریعتی با بیان اینکه سعی مان آن است که شوری ۱۰ هزار میکروموسی را به زیر پنج هزار میکروموس برسانیم، اظهار کرد: در ۱۵ مردادماه سال جاری مناقصه ای را برای دستگاه آب شیرین کن اروندکنار برگزار می کنیم و با مشخص شدن برنده این مناقصه آب شیرین کن نصب می شود که با این اقدام به طور روزانه سه هزار متر مکعب آب شیرین برای اروندکنار که با آب غدیر مخلوط شده به دست آنان می رسد البته کار ساخت و نصب این آب شیرین کن ها ۱۰ ماه زمان می برد.

وی تصریح کرد: امید است تا سال آینده کارها به اتمام برسد و آب شیرین وارد مدار شود تا تابستان آینده آب شیرین کن و آب غدیر تامین کننده آب شرب منطقه باشد.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه برای آب کشاورزی نیز یک اقدام جهادی را در سه روز گذشته به انجام رساندیم، گفت: شرایط آب در پشت سدها بحرانی است، خشکسالی در ۱۰۰ سال اخیر بی سابقه بوده و ما برای تامین آب در چند ماه پس از شهریور نیز نگرانیم اما چون آبیاری نخیلات جزو تعهدات ما و مطالبات به حق مردم است از چهارشنبه شب گذشته ۲۰۰ متر مکعب بر ثانیه آب را با هدف آبرسانی به نخیلات آبادان و خرمشهر از پشت سدها رها سازی کردیم.

 

منبع:مهر

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند