روند افزایشی قیمت انواع سکه در بازار / قیمت طلا و دلار امروز ۹۸/۸/۳۰

روند افزایشی قیمت انواع سکه در بازار / قیمت طلا و دلار امروز ۹۸/۸/۳۰

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به چهار میلیون و ۱۵۳ هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا در معاملات روز پنجشنبه بازار جهانی ثابت بود و از نگرانی‌ها نسبت به افزایش تنش‌ها میان آمریکا و چین و عدم توافق تجاری میان این دو کشور حمایت شد.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور تغییر چندانی نداشت و در ۱۴۷۱ دلار و دو سنت معامله شد.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۴۷۱ دلار و ۲۰ سنت رسید.

به گفته جان شارما، اقتصاددان بانک ملی استرالیا، عامل اصلی تاثیرگذار روی قیمت طلا در حال حاضر ابهام نسبت به توافق تجاری میان آمریکا و چین است. این احتمال وجود دارد که توافق مذکور امسال کامل نشود بنابراین چنین موضوعی یک عامل حمایت کننده از قیمت طلا بوده است.

کارشناسان بازرگانی و منابع نزدیک به کاخ سفید اظهار کرده‌اند که تکمیل فاز اول توافق تجاری با چین ممکن است به سال آینده موکول شود.

جنگ تجاری آمریکا و چین کمک کرده است قیمت طلا که در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی و سیاسی به پناهگاه مطمئن سرمایه تبدیل می‌شود از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱۴ درصد رشد کند.

با این حال پس از این که لیو هی، معاون نخست‌وزیر چین گفت: درباره رسیدن به فاز اول توافق تجاری، خوش بینی محتاطانه‌ای دارد، طلا رشد قیمتی که اوایل معاملات روز جاری داشت را از دست داد.

عاملی که تنش‌ها را بالا برده است، اقدام نمایندگان مجلس آمریکا در تصویب دو لایحه برای حمیات از معترضان در هنگ‌کنگ و هشدار به چین درباره حقوق بشر بوده است و انتظار می‌رود دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا این لوایح را برای تبدیل شدن به قانون امضا کند. چین مداخله واشنگتن در امور هنگ‌کنگ را محکوم و مقامات سفارت آمریکا را برای درخواست توقف این مداخله احضار کرده است.

به گفته شارما، لوایح هنگ‌کنگ چالشی را برای توافق تجاری به وجود می‌آورد با این حال ممکن است پیشرفت‌هایی صورت گیرد زیرا هر دو کشور از همکاری نفع می‌برند اما کیفیت و مدت این توافق معلوم نیست.

افت بازارهای سهام جهانی و ارزش دلار در معاملات روز پنج‌شنبه از قیمت طلا پشتیبانی کرد.

بر اساس گزارش رویترز، گزارش آخرین نشست سیاست‌گذاری بانک مرکزی آمریکا روز چهارشنبه منتشر شد اما اشاره چندانی به این که چه چیز باعث خواهد شد سیاست‌گذاران فکر خود را درباره دورنمای نرخ‌های بهره تغییر دهند، نداشت.

بانک مرکزی آمریکا امسال سه دور نرخ‌های بهره را به منظور حمایت از رشد اقتصادی کاهش داده است اما پس از نشست اکتبر، سیاست‌گذاران آمریکایی اعلام کردند تا زمانی که نشانه جدی از وخامت اوضاع اقتصادی مشاهده نکنند، نرخ‌های بهره را پایین‌تر نخواهند برد.

طلا به شدت به نرخ‌های بهره حساس است و نرخ‌های بهره پایین‌تر، هزینه نگهداری این فلز که بازدهی ندارد را کمتر کرده و جذابیت سرمایه‌گذاری در آن را بیشتر می‌کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۷ دلار و ۱۰ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، ۹۱۵ دلار و ۹ سنت بود. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۱۷۶۸ دلار و ۱۰ سنت رسید.

بر اساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز پنج‌شنبه ۳۰ آبان ساعت ۱۷ با ۹۸ تومان کاهش نسبت به روز گذشته، ۱۱,۷۹۴ تومان معامله شد.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز پنج‌شنبه ۳۰ آبان ساعت ۱۷ با ۷۵ تومان کاهش نسبت به روز قبل، ۱۲,۹۹۴ تومان معامله شد.

همچنین، قیمت یورو در بانک مرکزی ۴،۶۸۵ تومان تعیین شد.

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۱۷، قیمت سکه تمام طرح قدیم چهار میلیون و ۱۲۹ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید چهار میلیون و ۱۵۳ هزار تومان در بازار طلا و سکه است که قیمت انواع سکه تمام نسبت به دیروز افزایش یافته است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۴۲۳ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، ۲ میلیون و ۱۷۸ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب یک میلیون و ۳۷۹ هزار تومان و ۸۴۹ هزار تومان است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند