رویه برخی خودروسازان داخلی در حذف آپشن‌های خودرو

رویه برخی خودروسازان داخلی در حذف آپشن‌های خودرو

شركت‌های خودروسازی بزرگ جهان برای جلب رضایت مشتریان هر سال طراحی خودروهای خود را تغییر می‌دهند و به امكانات آن می‌افزایند اما متاسفانه در ایران شاهد حذف برخی امكانات خودرو هستیم كه آن را آپشن می‌نامند.

شركت‌های خودروسازی بزرگ جهان برای جلب رضایت مشتریان هر سال طراحی خودروهای خود را تغییر می‌دهند و به امكانات آن می‌افزایند اما متاسفانه در ایران شاهد حذف برخی امكانات خودرو هستیم كه آن را آپشن می‌نامند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این در حالی است كه امکاناتی كه خودروسازان داخلی برای خودروها در نظر می‌گیرند تفاوت زیادی با امکاناتی دارد كه خودروسازان دیگر روی خودروها قرار می‌دهند. حذف برخی امكانات خودرو در كشورمان مایه طنز هم شده و اخیرا یكی از شركت‌كنندگان برنامه تلویزیونی عصر جدید، یک گاری به وسط برنامه آورد كه تنها دوچرخ آن قالپاق داشت. زمانی كه احسان علیخانی مجری این برنامه سوال كرد چرا فقط دو چرخ آن قالپاق دارد شركت‌كننده پاسخ داد دو قالپاق دیگر آپشن حساب می‌شود و باید از نمایندگی جداگانه خریداری كنید!

پژو 206 ساده‌تر شد

پژو ۲۰۶ صندوقدار كه سال‌هاست تنها در تیپ V8 تولید می‌شود، چندی پیش سنسور پارك عقب خود را از دست داد و حالا می‌بینیم كه در كلاس ۲۷۴۳۴ نیز بدون ترمز دیسكی عقب و با ترمز كاسه‌ای تولید می‌شود. پژو 206 هاچ‌بك هم اخیرا بدون سنسور دنده‌عقب فروخته می‌شود. در كلاس‌های 26030 و 26034 هم رادیو و پخش سی‌دی‌خوان ندارد.

وقتی زه پراید آپشن می‌شود

شركت سایپا از چند سال قبل با حذف رادیو پخش از پراید، اعلام كرد اگر مشتریان بخواهند باید برای تحویل خودرو با رادیو پخش، پول جداگانه بپردازند. یك جعبه‌ابزار كوچک هم در صندوق‌عقب پراید شامل آچار چرخ و انبردست و یك پیچ‌گوشتی قرار داشت كه این موارد هم چند سالی است حذف ‌شده است. در سال گذشته سایپا زه در پراید را هم حذف كرد و مشتریان برای نصب آن باید شخصا اقدام كنند. ناگفته نماند شركت سایپا درگذشته خودروهای خود را همراه با یک قرآن كوچک و یك جعبه دستمال‌كاغذی با آرم سایپا تحویل می‌داد كه این دو مورد هم ظاهرا جزو آپشن محسوب شده و حذف شدند!

تیبا، آهوی بی‌زرق‌وبرق

آهو به زیبایی معروف است و در لغتنامه دهخدا تیبا به معنای آهو است اما واقعا شكل ظاهری و امكانات این خودرو هیچ شباهتی با آهو ندارد. زمانی كه تیبا در سال 87 با نام مینیاتور وارد بازار ایران شد قرار بود با آپشن‌های زیادی كه در خود جای می‌دهد با قیمت زیر ده میلیون تومان به دست مردم برسد اما باوجود حذف برخی از این آپشن‌ها با قیمت بالاتری روانه بازار شد. آینه‌های جانبی برقی، شیشه‌بالابر برقی عقب، سیستم تهویه هوای خودكار و رینگ آلومینیومی از جمله امكاناتی است كه جزو آپشن‌های این خودرو اعلام‌شده و برای هركدام از این موارد باید پول جداگانه‌ای پرداخت شود. این در حالی است كه مدل‌های چند سال قبل تیبا صندوقدار دارای آینه‌های جانبی برقی و شیشه‌بالابر برقی عقب بودند اما مدل‌های جدید آن فاقد این امكانات هستند. تیبا 2 یا تیبای هاچ‌بك هم تا سال قبل با رینگ آلومینیومی به مردم فروخته می‌شد اما امسال با رینگ فولادی عرضه می‌شود.

آپشن‌های حذف‌شده پژو 207

خودروی پژو 207 سال 1388 در ایران تولید شد اما به دلیل تحریم‌های شورای امنیت در سال 90، شركت پژو ایران را ترك كرد و این خودرو دیگر در كشور تولید نشد. با رفع تحریم‌ها در سال 94 شركت ایران‌خودرو زیر نظر پژو دوباره برنامه تولید این خودرو را در ایران آغاز كرد و در سال 96 اولین سری خودروی207 با آپشن‌های جدید روانه بازار شد. آپشن‌ها شامل چراغ روز، مانیتور 7‌اینچی، كروزكنترل، رینگ آلومینیومی و سیستم ترمز ضد قفل بود اما از سال 98، كروز كنترل و رینگ آلومینیومی در اكثر كلاس‌های پژو‌207 حذف شد. همچنین در برخی كلاس‌های 207 به جای ترمز عقب دیسكی، ترمز عقب كاسه‌ای نصب شده است. در خودروهای تحویلی 207 مدل 98 به‌جای دکمه کروز کنترل یک قطعه پلاستیک چسبانده شده است.

رانا بدون ترمز دیسكی

آن‌طور كه در وب‌سایت رسمی ایران‌خودرو اعلام‌شده است، از این پس رانا LX در كلاس ۶۱۰۱۳ تولید خواهد شد. این نمونه از رانا فاقد ترمز دیسكی عقب است و برای همین دیگر با ترمز كاسه‌ای ارائه می‌شود.

لازم به ذكر است ترمز دیسكی عقب دارای لنت ترمز معمولی مانند ترمز چرخ‌های جلو است و از همان روش چرخ‌های جلو بهره می‌برد و عملكرد بهتری نسبت به ترمز عقب كاسه‌ای دارد و معمولا برای مدل‌هایی از خودرو كه دارای شتاب و قدرت بیشتر هستند استفاده می‌شود. این ترمز از نظر قدرت، مزیتی بر ترمز كاسه‌ای ندارد و بیشترین مزیت آن خنك‌كاری سریع و زمان عكس‌العمل كوتاه‌تر است.

دنا با قالپاق

دنا كه پیش از این امكاناتی نظیر كروزكنترل و رینگ آلومینیومی خود را از دست داده بود، حال در كلاس‌های ۷۰۱۱۵، ۷۰۱۱۶، ۷۰۱۱۸ و ۷۰۱۱۹ بدون ترمز عقب دیسكی عرضه می‌شود و مانند سورن و سمند، با ترمز كاسه‌ای تولید خواهد شد. البته كلاس ۷۰۱۱۸ و ۷۰۱۱۹ دنا نسبت به نسخه ۷۰۱۱۵ و ۷۰۱۱۶ فول‌تر بوده و كروز كنترل نیز در آنها دیده می‌شود. همچنان كلاس‌های 70101-70112 ترمز عقب دیسكی خواهند داشت اما این كلاس‌ها فعلا تولید نمی‌شود. این خودرو اکنون با رینگ فولادی و قالپاق تحویل می‌شود.

غیرایمن شدن سمند ال‌ایكس

سمند ال‌ایكس كه مدل دارای آپشن اولین خودروی ملی محسوب می‌شود، اكنون نسبت به سال‌های قبل آپشن‌های مختلفی را ندارد. ابتدا از چند سال قبل رینگ‌های آلومینیومی و سیستم سخنگوی هوشمند سمند ال.ایكس حذف شد. در سال جاری هم در مدل‌هایی كه از سمند ال‌ایكس (كلاس 29110 و 29116) تحویل مشتریان داده می‌شود سیستم هشداردهنده هوشمند مركزی ورود غیرمجاز (آژیر) وجود ندارد.

سورن بدون رینگ اسپرت

یكی از ویژگی‌های سورن ای‌ال‌ایكس داشتن رینگ آلومینیومی 15 اینچ بود اما در ماه‌های اخیر این خودرو با رینگ فولادی عرضه‌شده است. دو نوع رینگ برای محصولات مختلف در نظر گرفته شده است: رینگ فولادی (به همراه قالپاق) و رینگ آلومینیومی (اسپرت). این دو نوع رینگ متناسب با تیپ و كلاس خودرو تعیین‌شده است و در صفحه معرفی محصولات شركت قابل تشخیص است.

دنا پلاس دوباره دنا شد

با حذف آپشن‌های اصلی دنا پلاس، این خودرو كه نسخه به‌روزتر دنا معمولی بود، تفاوتی با دنا معمولی ندارد. مهم‌ترین مزیت دنا پلاس نسبت به دنا معمولی، سانروف آن بود كه در سال جاری این آپشن حذف‌شده است. همچنین تا پیش از این دنا پلاس با چهار عدد كیسه هوا (راننده و سرنشین جلو و جانبی) تولید می‌شد كه اكنون كلاس‌های عرضه‌شده آن یعنی كلاس‌های 70309-70306 فقط دو عدد ایربگ (راننده و سرنشین جلو) دارند. آنتن سقفی كوسه‌ای (Shark fin) به همراه سیستم پشتیبانی از رهیاب و جا عینكی هم از دنا پلاس‌هایی كه اخیرا ایران‌خودرو می‌فروشد، حذف‌شده است.

عقب‌نشینی پژو پارس ال‌ایكس

پژو پارس ال‌ایكس در سال‌های اخیر همواره با ترمزهای جلو و عقب دیسكی عرضه می‌شد اما ماه‌ها است دیگر این خودرو با ترمز عقب دیسكی تحویل مشتریان نمی‌شود كلاس‌های 28513 و 28515 و 28516 و 28517 ترمز عقب دیسكی دارند اما فعلا تولید نمی‌شوند و كلاس‌های 28518 و 28519 و 28521 كه دارای ترمز عقب كاسه‌ای هستند، به مشتریان تحویل داده می‌شود. یكی دیگر از تفاوت‌های پژو پارس ال.ایكس با پژو پارس سال، در رینگ‌های آلومینیومی آن بود اما در ماه‌های گذشته این خودرو هم با رینگ فولادی به مردم تحویل داده شده است. طبق اعلام ایران‌خودرو رینگ آلومینیومی 15 اینچ در كلاس‌های 28516 و 28517 و 28518 و 28519 پژو پارس و رینگ فولادی در كلاس 28521 عرضه می‌شود.

 

منبع: جام جم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند