اکسکوینو
بازار سهام در هفته‌ای که گذشت:

ریزش 30 هزار واحدی شاخص بورس در یک هفته

بورس تهران

در هفته اخیر، شاخص کل بورس در واکنش به افزایش تنش‌های سیاسی ایران و ایالات متحده آمریکا، بیش از 30 هزار واحد افت کرد و بازدهی منفی 7.8 درصدی را به ثبت رساند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، نفس‌های بازار سهام در هفته‌ پرالتهابی که گذشت، به شماره افتاد؛ شاخص کل بورس در واکنش به افزایش تنش‌های سیاسی ایران و آمریکا،  بیش از 30 هزار واحد افت کرد و بازدهی منفی 7.8 درصدی را به ثبت رساند.

در این هفته که یک روز از آن تعطیل و آخرین روز کاری هفته نیز با کاهش دامنه نوسان به دو درصد مواجه شد، سهام‌داران تازه وارد دچار بیش واکنشی شده و صف‌های متعدد فروش را تشکیل دادند، به طوری که حقوقی‌ها و صندوق تثبیت بازار نیز قادر به متعادل کردن شرایط نشدند.

نمای هفته

بازار سهام در روز شنبه

بازار سهام در اولین روز هفته و در واکنش به شهادت سپهبد سلیمانی افتی بی سابقه را تجربه کرد؛ شاخص کل بورس با افتی ۴٫۳۶ درصدی، بیش از ۱۶ هزار واحد سقوط کرد و در کانال ۳۶۷ هزار ایستاد. شاخص کل هم وزن نیز نزدیک به چهار هزار و ۸۰۰ واحد کاهش یافت.

در روز سرخ پوش بورس، تنها چهار نماد کبافق، سدشت، فولاد و غنوش در بازه مثبت معامله شدند، همچنین پرمعامله‌ترین گروه امروز، فلزات اساسی بود و پس از آن صنایع شیمیایی و بانک‌ها قرار دارند.

بازار سهام در روز یکشنبه

بازار سهام در دومین روز هفته و پس از سقوط تاریخی بورس در روز شنبه، نسبتا به شرایط تعادلی نزدیک شد؛ شاخص کل بورس با افتی ۱۵۱۸ پله‌ای در کانال ۳۶۵ هزار واحد قرار گرفت. اما شاخص کل هم وزن که نشان دهنده وضعیت نمادهای کوجک بازار است، افتی بیش از ۳ درصد را تجربه کرد و با کاهشی ۳۵۳۸ واحدی در کانال ۱۱۳ هزار قرار گرفت.

در این روز گروه خودرو، فلزات اساسی و بانک‌ها برترین صنایع بودند.

بازار سهام در روز سه‌شنبه

بازار سهام همچنان تحت تاثیر ریسک‌های سیاسی و نظامی به کار خود ادامه می‌دهد؛ شاخص کل بورس که در دقایق ابتدایی امروز روندی مثبت به خود گرفته بود، پس از یک ساعت روندی نزولی به خود گرفت و با افتی نزدیک به هفت هزار واحد، در کانال ۳۵۸ هزار متوقف شد. شاخص کل هم وزن نیز ۳٫۱۴ درصد سقوط کرد و با کاهشی بیش از ۳۵۰۰ واحد، در کانال ۱۰۹ هزار ایستاد.

در این روز رمپنا، وبملت و شپنا بیشترین تاثیر را بر شاخص کل گذاشتند. همچنین صنایع خودرویی، شیمیایی و فلزات اساسی پرحجم‌ترین گروه‌های بازار بودند.

بازار سهام در روز چهارشنبه

بازار سهام در آخرین روز کاری این هفته پرتلاطم، در واکنش به حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکایی عین الاسد در استان الانبار عراق، کار خود را در محدوده منفی معاملاتی به پایان رساند.

در همین راستا سازمان بورس و اوراق بهادار طی ابتکار عملی، دامنه نوسان سهام بورس و فرابورس را به دو درصد تقلیل دادند تا مانعی را برای رفتار هیجانی بازار ایجاد کرده باشند. این اقدام که با واکنش عموم فعالان بازار روبرو شد، سبب شد که شاخص کل بورس تنها افتی پنج هزار واحدی را تجربه و در کانال ۳۵۳ هزار قرار گیرد. شاخص کل هم وزن نیز ۱۴۲۷ واحد افت کرد تا کار خود را در محدوده ۱۰۸ هزار متوقف کند.

حقوقی‌ها در این روز بیشترین کاهش مالکیت را در صندوق‌ها و بیشترین افزایش مالکیت را در صنایع خودرو و بانک داشته‌اند. همچنین بیشترین حجم تقاضا در نمادهای وبهمن، وبیمه، خساپا، نبروج و صندوق با درآمد ثابت تصمیم صورت گرفت.

پربازده‌‌ترین صنایع امروز بورس را گروه‌های حمل و نقل، اداره بازارهای مالی و رایانه تشکیل داده و پرحجم‌ترین معاملات هم در گروه‌های خودرو، بانک و شیمیایی صورت گرفته است.

همچنین علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران نیز در گفت‌گویی، خبر از ادامه‌دار بودن کاهش دامنه نوسان بازار تا اطلاع ثانویه داد و گفت: «با توجه به اتفاقاتی که طی روزهای اخیر در بازار سرمایه رخ داد تا اطلاع ثانوی دامنه نوسان معاملات سهام به دو درصد تغییر پیدا کرده است. این روند همانطور که در اطلاعیه اشاره شده، ادامه دار خواهد بود و در مورد تغییرات آن در آینده و بازگشت به وضعیت قبلی متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.»

در عین حال در جلسه هیئت دولت نیز طرح افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی نیز به تصویب رسید که می‌تواند محرکی مثبت برای بازار سرمایه باشد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند