زراعت و باغداری چقدر گران شده است؟

زراعت و باغداری چقدر گران شده است؟
تورم کشت سبزیجات در سال 1395 با کاهش 4.5 درصدی مواجه بوده، اما در سال 1396 تورمی 27.4 درصدی را داشته که بیشترین میزان رشد شاخص قیمت تولیدکننده را در میان زیرگروه‌های بخش زراعت به خود اختصاص داده است.

فریبا تاجدینی: مرکز آمار گزارشی مبنی بر تورم ۱۵٫۵ درصدی زراعت، باغداری و دامداری در سال ۱۳۹۶ منتشر کرده است. تورم زراعت و باغداری در چهار فصل سال ۱۳۹۶ چقدر بوده است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس تازه‌ترین آمارهای مرکز آمار زراعت و باغداری در سال ۱۳۹۶ با تورم ۱۷٫۲ درصدی همراه بوده است. بر این اساس شاخص قیمت تولید کننده زراعت و باغداری (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۰) در سال ۱۳۹۶ برابر است با ۲۶۴ که نسبت به سال قبل (نرخ تورم سالانه) ۱۷٫۲ درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم سالانه  در سال ۱۳۹۵ منفی ۰٫۲ درصد بود که بسیار کمتر از تورم سالانه ۱۳۹۶ است.

بررسی مرکز آمار نشان می‌دهد در زیرگروه‌های زراعت و باغداری، شاخص گروه غلات با ۳٫۲ درصد تورم از ۲۴۱٫۵ واحد در سال ۱۳۹۵ به ۲۴۹٫۳ درصد در سال ۱۳۹۶ رسیده است.

میزان تورم تولید سالانه گروه میوه و میوه‌های آجیلی در سال ۱۳۹۶ معادل ۲۷٫۲ درصد بوده است.

تولید سبزیجات در سال ۱۳۹۶ تورمی ۲۷٫۴ درصدی را داشته که بیشترین میزان رشد شاخص قیمت تولیدکننده را در میان زیرگروه‌های بخش زراعت به خود اختصاص داده است. شاخص قیمت تولیدکننده سبزیجات از ۲۰۶٫۴ واحد در سال ۱۳۹۵ به ۲۶۲٫۸ واحد در سال ۱۳۹۶ رسید.

تغییرات شاخص قیمت تولید سبزیجات در سال ۱۳۹۵ کاهش ۴٫۵ درصدی داشته است.

تورم زراعت و باغداری در زمستان سال ۱۳۹۶ (تورم نقطه‌ای) به بالاترین مقدار خود رسیده، به طوری که در فصل‌های بهار، تابستان، پاییز و زمستان تورم به ترتیب ۱۴٫۶ درصد، ۴٫۲ درصد، ۵ درصد و ۵۰٫۷ درصد بوده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند