تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

کدام بانک‌ها بیشتر وقت مردم را تلف می‌کنند؟

کدام بانک‌ها بیشتر وقت مردم را تلف می‌کنند؟

بین زمان عملکرد دستگاه‌های خودپرداز بانک‌های مختلف اختلاف معنی‌داری وجود دارد. برخی از بانک‌ها برای دادن وجه نقد سه برابر بانک‌های دیگر وقت مشتریان خود را می‌گیرند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نظر می‌رسد زندگی در دنیای مدرن کارها را آسان کرده است، اما در دل خود خلأهایی دارد.

روزنامه همشهری چند وقت پیش بود که نوشت به طور متوسط ترافیک هر روز ۳۱ دقیقه از شهروندان تهرانی را می‌بلعد؛ با حساب‌وکتابی سرانگشتی و ساده مشخص می‌شود که هر شهروند تهرانی سالانه ۱۸۸ ساعت از عمرش را در ترافیک سپری می‌کند.

اما ترافیک شهری تنها غول بی‌شاخ و دمی که عمر ما را از بین می‌برد، نیست و در زندگی روزمره بی‌شمارند مسائلی که با بی‌توجهی برخی از نهادها وقت شهروندان را بی‌دلیل تلف می‌کنند.

تفاوت دو و نیم برابری زمان تحویل پول

در دنیای حاضر، اعتبار بانکی تا حدودی جای پول نقد را گرفته و شهروندان ترجیح می‌دهند پول خود را در قالب یک کارت بانکی یا کیف پول الکترونیکی خود داشته باشند. اما همچنان برای بسیاری از پرداخت‌ها به پول نقد نیاز است. از زمانی که یک شخص دکمه درخواست وجه نقد را در دستگاه خودپرداز بانکی می‌فشرد تا زمانی که این پول را تحوی می‌گیرد، چقدر طول می‌کشد؟

بررسی‌ها از زمان برداشت پول از خودپردازهای بانکی نشان می‌دهد که برخی از آنها وقت بیشتری از مشتریان را می‌گیرند.

در واقع خودپرداز برخی از بانک‌ها زمان بیشتری از مشتری را برای تحویل پول می‌گیرد. پاسخ این تاخیر را باید در خود بانک جست‌وجو کرد. در واقع مشاهدات میدانی تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که بین زمان پرداخت پول توسط دستگاه‌های خودپرداز بانک‌های مختلف تفاوت معنی داری وجود دارد.

در حالی که بانک‌های کشاورزی و ملی تنها ۹ ثانیه از وقت مشتری را می‌گیرد تا او پول نقد تحویل دهد، مابقی بانک‌ها زمان بیشتری را تلف می‌کنند.

بانک‌هایی مثل ایران زمین با ۲۵ ثانیه، گردشگری با ۲۶ ثانیه و شهر با ۲۵ ثانبه تقریبا بیشترین زمان را از مشتری می‌گیرند و حدود سه برابر بانک‌های کشاورزی و ملی است.

ماهانه چند دقیقه وقت مشتریان گرفته می‌شود؟

با محاسبه‌ای سرانگشتی مشخص می‌شود اگر یک شهروند در طول یک ماه به طور متوسط ۳۰ بار به دستگاه خودپرداز بانک گردشگری مراجعه کند، ۱۳ دقیقه از وقت خود را تنها برای شمارش وجه و بررسی اطلاعات حساب توسط دستگاه خودپرداز از دست می‌دهد. این در حالی است که اگر بانک ملی یا کشاورزی را برای این کار انتخاب کند، ماهانه برای این کار ۴.۵ دقیقه وقت صرف می‌کند.

این اعداد در حالی عنوان می‌شوند که در این محاسبات سرانگشتی، متوسط زمان منتظر شدن افراد در صف عابر بانک، خطاهای دستگاهی و … خبری نیست و این تاخیرها ارتباطی با نو یا قدیمی بودن دستگاه‌ها ندارد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند