زود شروع کردیم اما عقب افتادیم

زود شروع کردیم اما عقب افتادیم

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: باید واکاوی کنیم چرا با وجود اینکه برنامه‌های توسعه صنعتی را بسیار زودتر از بسیاری کشورها آغاز کرده‌ایم، اما در این زمینه عقب افتاده‌ایم و برنامه‌های آینده صنعت را برپایه تجربیات گذشته طرح‌ریزی کنیم تا دچار دور باطل نشویم.

غلامحسین شافعی در مراسم روز ملی صنعت و معدن در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با اشاره به رانت‌های موجود در اقتصاد کشور، اظهار داشت: قبح فساد در حال فروریختن است.

وی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به بخش صنعت، افزود: تاکنون 10 برنامه توسعه‌ای در کشور اجرا شده، اما با وجود بندهای مختلف توسعه‌ای، اما همچنان در بخش صنعت در رده پایینی قرار داریم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: باید واکاوی کنیم چرا با وجود اینکه برنامه‌های توسعه صنعتی را بسیار زودتر از بسیاری کشورها آغاز کرده‌ایم، اما در این زمینه عقب ‌افتاده‌ایم و برنامه‌های آینده صنعت را بر پایه تجربیات گذشته طرح‌ریزی کنیم تا دچار دور باطل نشویم.

شافعی با اشاره به برنامه توسعه صنعتی که زمان وزارت آقای جهانگیری در وزارت صنعت تهیه شده بود، تاکید کرد: اگر آن برنامه اجرایی می‌شد، امروز وضعیت صنعت کشور این گونه نبود.

وی اظهار داشت: هرچند در برنامه‌های توسعه‌ای کشور نقش توسعه صنعتی بی‌بدیل است، اما نتوانسته خود را همگام با توسعه فناوری جهانی خود را حرکت دهد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تصریح کرد: امروز مهم‌ترین مسئله بخش صنعت کشور، شکاف تکنولوژیک آن با صنعت روز جهان است و این شکاف باید به عنوان یک اولویت برطرف شود. در غیر این صورت در مسائل قیمت تمام شده و رقابت با سایر کشورها، از صحنه خارج خواهیم شد.

شافعی متذکر شد، بین سال‌های 85 تا 95 بیشترین کاهش اشتغال در بخش‌های صنعتی و تولیدی کشور را شاهد بودیم که بالاترین صدمه و لطمه و زیان به این بخش‌ها بود.

وی تصریح کرد: آثار تحریم‌ها، هزینه‌های تحمیلی قانون هدفمندی یارانه‌ها، افزایش نرخ ارز، افزایش نرخ سود تسهیلات بخش‌های تولیدی و صنعتی کشور که همگی خارج از کنترل صنعتگران کشور بود، منجر به نا اطمینانی در این بخش‌ها شد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بازگشت اطمینان به بخش تولید و صنعت کشور، راه آینده را برای حرکت‌های توسعه‌ای هموار خواهد کرد، افزود: در زمینه تولید، مهم‌ترین مسئله بازگشت اعتماد به جامعه صنعتی و تولیدی کشور است.

 

 

منبع: خبرآنلاین

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند