روایت مخاطبان تجارت‌نیوز از تجربه سپرده کردن پول در شرایط فعلی اقتصاد

زیان سپرده بانکی چقدر است؟

زیان سپرده بانکی چقدر است؟

با این که سود سپرده اخیرا اندکی افزایش یافته اما همچنان به اندازه‌ای نیست که بتواند مردم را ترغیب به سپرده‌گذاری کند، آن هم زمانی که رقبای بزرگی مثل بازار سهام و دلار در برابر آن قد برافراشتند. مردم در واکنش به گزارش تجارت‌نیوز در این باره از عقب‌ماندگی بانک در برابر بازارهای رقیبش می‌گویند.


به گزارش تجارت‌نیوز، رشد افسارگسیخته نقدینگی در ماه‌های اخیر منجر به تورم قابل توجه شده است.

نقدینگی در ابتدا وارد بازارهای سوددهی مانند سهام، ارز، طلا، مسکن و سپس کالاهای بادوامی مثل خودرو و لوازم خانگی می‌شود. دست آخر هم اگر برای مهار آن کاری نکنند، منجر به رشد تورم می‌شود.

یکی از اقداماتی که سیاستگذار قادر است برای هدایت انتظارات تورمی انجام دهد، استفاده از ابزارهای پولی است. به همین دلیل هم بانک مرکزی اخیرا سعی داشته نرخ سود سپرده بانکی را اندکی افزایش دهد.

اگرچه ظاهرا سیاستگذار تلاش خود را کرده اما همچنان درصد سود سپرده به اندازه‌ای نیست که بتواند مردم را ترغیب به سپرده‌گذاری کند. آن هم زمانی که رقبای بزرگی مثل بازار سهام و دلار در برابر او قد برافراشتند.

مردم نیز در گفته‌هایشان بر این که سود سپرده‌ قابلیت ترغیب کننده نیست، صحه می‌گذارند و از بازدهی سایر بازارها در قیاس با بانک می‌گویند:

«به نظر و تجربه من و با عنایت به نرخ تورم در کشور ما که قابل کنترل نیست و دلیل آن هم اقتصاد بیماره حفظ ارزش پول لازم است، بنابراین پیشنهاد میشود چنانچه ریسک پذیر نیستید، پول خود رو بجای سپرده گذاری در بانک به خرید سکه اختصاص دهید،چون علاوه بر ارزش ذاتی ،حداقل در بدترین شرایط، اندازه سود بانکی یعنی ۲۰درصد سود برایتان متصور است»

«خود مسئولین بهتر از هر کسی می‌دانند اگر سود بانکی را به اندازه‌ای بالا ببرند که سپرده گذار در پایان سال (سود نه) لااقل ضرر نکنه، خیلی از پولهای سرگردان راهی بانکها میشه و بی جهت دلار، مسکن، ماشین و… سر به فلک نمیکشه. سود پیشکش.. لااقل سپرده گذار ضرر نکنه»

« حتی اگه بانک سود ۳۰ درصد بده ارزش نداره. فقط برید طلا زمین ملک بخرید پول از بانک بیارید بیرون بهتره»

«بانک ۱۸% از پول خودم را بابت پرداخت سالانه برمیدارد. بقیه را در بورس بوسیله کارگزارش سهم میخرد. بورس هم که کلا مال بانک و صاحبان بانک است پس برای انها ضرری وجود ندارد. نتیجه: بانک بعد از یکسال ۲۴۵% از پول ما سود برداشت نموده. کل پول من ۲۴۵% ارزشش را از دست داده؛ یعنی توی جیب سرمایه داران و بانک رفته؛ پولتان را به هرچیزی بدهید بهتر از بانک است، پراید ۳تومانی چنده؟ حالا تو خود دانی …»

«من درست ده سال قران قران دربانک سرمایه گذاری کردم . همه اش را تورم پودر کرد»
« الان پول گذاشتن توی بانک عین دیوانگی هست. طرف اگه این چهار ماه ارز یا طلا خریده، ارزش پولش رو حفظ کرده بود نه اینکه بزاره بانک بعد یکسال ارزش پولش یک سوم بشه»

«بر فرض که سپرده یکساله رو بانک ها ۱۸ درصد بدن، چی کم میشه ازشون؟ دولت با ۱۰۰میلیون من ماهانه بالای۵میلیون تومان درمیاره، حالا ۱۸ درصد بازپرداخت سودش چیز زیادی نیست. فاصله بین تصمیم گیری به سپرده گذاری در بانک و یا بازار طلا و یا خرید و فروش تنها کمی تجربه هستش، پس بانک ها باید از مردم هم ممنون باشن»
«صد میلیون پولی که میگین از برج ۱۱ تا حالا اگر تو بورس گذاشته بودین الان بین هفتصد میلیون تا یک میلیارد و پانصد داشتین بورس تمام دنیا امده پایین اینجا اینجوریه خیلی وحشتناکه شما حالا فکر چندر غاز درصدین»

«واقعا که پول گذاشتن تو بانک نهایت حماقته»

« پول مردم یه سرمایه اصلی براشون که سالها پس انداز کردن حالا واسه صد میلیون یک میلیون و سیصد سود بدن با این تورم از یه بیسواد هم بپرسی تو این جامعه میگه عقل نداری بزاری بانک زحمات چند سالت هرماه بشه نصف»

« سلام دوستان حیف ادم که پول بگذارد تو بانک بروید تو بورس درامدش هم بهتره هروقت هم پول لازم داشتی می‌تونی برداری»

«من موقعی که سکه یک تومن بود چهارده تومن گذاشتم بانک ملی یعنی میتونستم چهارده تا سکه بخرم حالا بعد سه سال یک سکه میشه»

«متاسفانه بانک‌ها توانایی بهره‌برداری ازپول مردم را ندارند به همین جهت نمی‌توانند سوددهی داشته باشند اگردنبال سود بیشتر هستید پول خود را در جاهای دیگرسرمایه گذاری بکنید. مسکن طلا دلار خودرو سهام زمین شرکتهای سرمایه پذیر و …»

«کل سرمایه‌ام، یکصد میلیون، تو بانک به صورت سپرده گذاشتم و مخارج خود و خانواده را بصورت ناقص روزگار سپری کردم آن روز با این مبلغ میتوانستم بیست ماشین پراید بخرم. ولی پول همان متاسفانه امروز یک عدد میتوانم پراید بخرم .شما را بخدا مردم را آلوده بانک نکنید»

پیشنهادها برای نرخ سود

بعضی دیگر نیز پیشنهادهایی برای سود سپرده بانکی دارند تا سپرده‌های بانکی بتواند با سایر بازارها رقابت کنند:

«با این تورم و گرانی ها ، سود بانکی کوتاه مدت باید بالای سی درصد باشه و یکساله خیلی بیشتر ، تامردم پولهاشون را به بانک بیارن»

«با سرمایه گذاری که من طی یکسالش بالای ۱۰۰درصد سود کردم فهمیدم حداقل درصد سود بانکی باید ۶۰ درصد باشه نه ۱۵ یا ۲۰ درصد»

«اگه سودبانکی رو بین ۲۰ تا ۲۵درصد بالا ببرن قیمت بازارهای موازی مثل ارز و سکه کنترل خواهد شد»

برای مطالعه بیشتر در این‌باره به گزارش زیر مراجعه کنید:

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند