سردرگمی معتادان صنعتی و متکدیان فاقد شناسنامه در سطح چابهار

سردرگمی معتادان صنعتی و متکدیان فاقد شناسنامه در سطح چابهار

شهرستان چابهار با بیش از ۱۰ هزار معتاد صنعتی به تورم در نرخ اعتیاد رسیده است به طوری که نیازمند رسیدگی کارگروه ویژه دولتی برای حل این بحران می‌باشد تا از وقوع مشکلات اجتماعی بیشتر جلوگیری شود.

متکدیان و معتادان باید با روش‌هایی هدفمند و دوره‌های کوتاه تا بلند مدت سالم سازی و به جامعه پاک خود برگردند ولی به نوعی غفلت و یا شاید مشکلات سیاسی و اقتصادی توسط دشمن فضایی را ایجاد کرده تا برخی از مردم ناتوان و بعضا ناآگاه در جامعه ضربه بخورند.

به گزارش تجارت‌نیوز، شهرستان چابهار به عنوان پیشانی توسعه اقتصاد کشور شناخته می‌شود بنابراین وجود فاکتورهایی چون منطقه آزاد، بنادر و کشتیرانی و صیادی و شیلات دارای ظرفیت‌های زیادی برای اشتغالزایی می‌باشند که تاکنون یا نادیده گرفته شده‌اند و یا شرایط کارآفرینی و اشتغال زایی پایدار فراهم نشده است.

یکی از متکدیان چابهار در گفتگو با چهاربهاران اظهار کرد: در روستای پیچند کوههای اطراف قصرقند زندگی می‌کردم و به دلیل خشکسالی مجبور به مهاجرت به چابهار شدم، فاقد فرزند و شناسنامه‌ام در حالی که پیر و از کارافتاده‌ام هیچ منبعی برای معیشت زندگی ندارم.

ابراهیم وارسته افزود: اگر شناسنامه دریافت می‌کردم مطمئنا بسیاری از مشکلات زندگی‌ام حل می‌شد به طوری که تحت پوشش کمیته امداد از تسهیلات و کمک‌های دولتی برخوردار می‌شدم ولی دستم از آسمان و زمین کوتاه شده است.

رئیس بهزیستی چابهار در گفتگو با چهاربهاران اظهار کرد: افراد هر شهری می‌بایست تحت پوشش ادارت همان شهر قرار گرفته و به زندگی باز گردند و برای مهاجرت به شهری دیگر به صورت مکاتبه و بعضا سیستمی انتقال می‌شوند.

حسن تاوانه افزود: ما بر این عقیده هستیم که معتاد بیمار است و در طرح اجرای جمع آوری معتادان متجاهر، این افراد را با چوب قانون، راهی مراکز درمانی می‌کنیم همچنین رها شدن افراد بهبود یافته پس از سپری شدن دوره درمانی مشخص شده، از دلایل اصلی بازگشت به معضل اعتیاد و لغزش آن‌ها است.

وی با اشاره به افراد تحت پوشش بهزیستی ادامه داد: در حال حاضر بیش از چهار هزار نفر از افراد واجد شرایط در بخش امور اجتماعی در این شهرستان زیر پوشش اداره بهزیستی می‌باشند که خدمات دهی بهینه به این افراد نیز نیازمند نگاه مثبت و جهادی مسئولان کشوری است تا آنهایی که فاقد شناسنامه‌اند با تصمیم گیری هدفمند به زندگی بازگردند.

یکی از معتادان صنعتی سطح شهر چابهار به چهاربهاران گفت: از نیکشهر به چابهار آمده‌ام و دارای خانواده و فرزند می‌باشم ولی به شیشه و کریستال معتاد شده‌ام و اکنون با جمع کردن کارتن از زباله دانی های چابهار خرج عملم را درمی آورم.

ر.ت با اشاره به ندامت خویش از این بلای خانمان سوز افزود: تا زمانی که اعتیاد نداشتم از زندگی لذت می‌بردم ولی با اعتیاد علاوه بر از دست دادن خانواده و سلامتی خویش بلکه خودم را از دست داده‌ام و به گونه‌ای مرده متحرک می‌باشم.

 

منبع: جهانپ‌نیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند