کد خبر: 170494

سرعت رشد نقدینگی کند شد

گرچه روند رو به رشد نقدینگی همچنان ادامه داشته و تا مرز ۱۳۹۰ هزار تریلیون پیش رفته اما از سرعت رشد آن تا پنج درصد کاسته شده است.

سرعت رشد نقدینگی کند شد
سرویس اقتصاد کلان -

تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از فعالیت مالی در شبکه بانکی منتشر کرده نشان می‌دهد که حجم نقدینگی در پایان شهریور ماه به بیش از ۱۳۸۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مقایسه میزان رشد نقدینگی طی دو سال گذشته بیانگر آن است که حجم نقدینگی در شهریور ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۳.۸ درصد افزایش دارد. در حالی که در شهریور ۱۳۹۵ نسبت به ماه مشابه در سال ۱۳۹۴ این رشد حدود ۲۸.۶ درصد گزارش شده بود. بر این اساس از سرعت رشد نقدینگی تا پنج درصد کاسته شده است.

اما مقایسه دوره شش‌ماهه در حجم نقدینگی نشان داد که سرعت رشد اندکی افزایش دارد. به گونه‌ای که در شهریور ماه سال جاری نسبت به اسفند ۱۳۹۵ تا ۱۰.۹ درصد رشد داشته ولی در شهریور سال گذشته نسبت به اسفند ۱۳۹۴ این رشد ۱۰.۴ درصد گزارش شده بود.

نقدینگی ۱۳۹۰ هزار میلیارد تومانی در پایان نیمه نخست امسال در مقایسه با شهریور ماه ۱۳۹۴ که ۸۷۲ هزار میلیارد تومان بود، بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش دارد. حجم نقدینگی در شهریور سال گذشته ۱۲۵۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده بود.

حجم نقدینگی را شبه پول که عمده آن را سپرده‌های بانکی تشکیل می‌دهد و همچنین پول در دست مردم شامل می‌شود. از این رقم حدود ۱۲۲۱ هزار میلیارد تومان متعلق به شبه پول است که در شهریور ماه تا ۱۲ درصد نسبت به پایان سال قبل افزایش دارد و همچنین حدود ۱۶۸ هزار میلیارد تومان متعلق به پول بوده که رشدی نزدیک به ۳.۲ درصد دارد.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.