سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری در حوزه توسعه صنعت مس

سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری در حوزه توسعه صنعت مس

مدیرعامل شرکت صنایع ملی مس ایران با اعلام سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری در حوزه توسعه صنعت مس کشور گفت: جریان توسعه در صنعت مس ایران متناسب با تغییر و تحولات در حوزه انرژی و افزایش سهم فلز استراتژیک مس در انرژی و صنایع پاک دنیا است.

به گزارش تجارت‌نیوز، از وزارت صنعت، معدن و تجارت، اردشیر سعدمحمدی در مراسم امضای تفاهم‌نامه توسعه سرمایه‌گذاری با اشاره به رشد ۲ برابری تولید کنستانتره مس طی چهار سال آینده گفت: در چهار سال آینده ۳۰۰ هزار تن به ظرفیت مس کاتدی کشور افزوده خواهد شد.

وی با بیان این‌که تا ۳۰ سال آینده میزان ارزش هزینه‌های ناشی از انرژی در دنیا تغییر خواهد کرد، افزود: هم‌اکنون ۳۹ درصد انرژی امروز از نفت تأمین می‌شود و تا سال ۲۰۵۰ به ۱۳ درصد کاهش خواهد یافت؛ همچنین سهم انرژی الکتریسیته که ۱۹ درصد انرژی دنیا در حال حاضر از آن تامین می‌شود در سال ۲۰۵۰ به ۴۹ درصد خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت مس تاکید کرد: بدون شک در جریان این تغییر و تحولات مربوط به انرژی، مس به دلیل خواص ذاتی و بدون رقیب آن نقش ویژه‌ای بازی می‌کند به‌طوری‌که ظرف ۱۰ سال آینده ۳۵ درصد از خودروهای جهان برقی خواهند شد و این در حالی ست که به ازای هر خودرو برقی ۸۹ کیلوگرم مس مصرف می‌شود.

افزایش ۲ کیلوگرمی مصرف سرانه مس طی دو دهه آینده

وی در ادامه با اشاره به این که جمعیت جهان ظرف ۱۷ سال آینده به حدود ۹ میلیارد نفر افزایش خواهد یافت، این امر را در افزایش مصرف سرانه مس موثر دانست و گفت: هم‌اکنون مصرف سرانه فعلی مس به ازای هر نفر ۳.۲ کیلوگرم است ولی با در نظر گرفتن رشد جمعیت درآینده بیش از ۴ میلیون تن به تقاضای مس و در حدود ۲ کیلوگرم به سرانه مصرف هر نفر افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مس اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود مراحل استخراج ۴ معدن بزرگ دنیا ظرف ۴ سال آینده به پایان برسد بنابراین به نظر می‌رسد میزان ارزش فلز مس نیز روند صعودی را طی کند.

سعدمحمدی با اشاره به پیش‌بینی موسسات اقتصادی مبنی بر کنترل بیماری کرونا و بهبود روند واکسیناسیون و در نتیجه آن روند چشمگیر رشد اقتصادی کشورها در سال ۲۰۲۲، افزود: این امر می‌تواند به روند صعودی تقاضای جهانی در بازار مس منجر شود.

افزایش ۷ درصدی سهم شرکت ملی مس ایران در بازار ۲۰۳۱

وی افزود: با توجه به رشد تقاضای بازار مس در سال ۲۰۳۱ به میزان ۳۵ میلیون تن شرکت مس نسبت به شرایط فعلی در تلاش است سهم خود را به بیش از ۷ میلیون تن در بازار جدید افزایش دهد.

مدیرعامل شرکت مس در ادامه به وضعیت سرمایه‌گذاری برخی کشورها در زمینه تولید مس اشاره کرد و توضیح داد: به طور نمونه کشور شیلی ۲۷ میلیارد دلار، کشور پرو ۱۴ میلیارد دلار و کشور کنگو و آمریکا هر کدام ۱۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده‌اند.

وی این حجم از سرمایه‌گذاری را بیانگر پیش‌بینی قیمت ۱۲ تا ۱۵ هزار دلاری برای فلز مس دانست و افزود: میزان سرمایه گذاری در صنعت مس دنیا به طور متوسط بالای ۱۰ هزار دلار به ازای هر تن است.

اضافه شدن ۳۰۰ هزار تن به ظرفیت مس کاتدی

سعدمحمدی گفت: در ایران بر خلاف دنیا هزینه سرمایه‌گذاری برای هر تن فلز مس ۸ هزار دلار است و ظرف ۴ سال آینده ۳۰۰ هزار تن به ظرفیت مس کاتدی کشور افزوده خواهد شد.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از طرح‌های توسعه معادن جدید و احداث کارخانجات تغلیظ تولید کنسانتره از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزارتن به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت.

سعدمحمدی با اعلام اینکه درآمد شرکت مس با بهره برداری از طرح‌های توسعه از ۲ میلیارد دلار به ۴/۵ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت، بیان کرد: به این ترتیب شرکت مس جزو ۱۰ شرکت برتر دنیا قرار خواهد گرفت.

وی این امر را افتخار بزرگی برای کشور دانست و افزود: با توجه به کیفیت عیار مس ایران، شرایطی فراهم شده است که بتوانیم برای کشور ارزآوری و اشتغال‌زایی داشته باشیم.

ایران، رتبه هفتم جهانی در ذخایر مس

سعدمحمدی ضمن اشاره به رقم ذخیره جدید اکتشاف شد ۱/۵ میلیارد تنی در ۲ سال گذشته، اظهار کرد: خوشبختانه به لحاظ ذخایر جهانی در رتبه هفتم قرار گرفتیم.

مدیرعامل شرکت مس ضمن ابراز امیدواری از روش های جدید اتخاذ شده در زمینه ذوب مس تصریح کرد: با تغییر تکنولوژی و با استفاده از روش ها و تکنیک های به روز دنیا در زمینه ذوب مس، سودآوری و بهره وری بیشتری را شاهد خواهیم بود.

سعدمحمدی همچنین با اشاره به تهیه ۱۵ دستگاه جدید حفاری و ماشین آلات و تجهیزات مهم این امر را گام موثری در امر اکتشافات و استخراج دانست و بیان کرد: به دنبال آن هستیم تا بتوانیم وظیفه ای را که بر عهده گرفتیم به نحو احسن انجام دهیم.

وی ضمن ابراز خرسندی از سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری در قالب ۲۹ طرح تعریف شده، گفت: ظرف ۴ سال آینده این پروژه ها به تولید خواهند رسید.

سعدمحمدی برای نمونه از پروژه‌های معدن و کارخانه کنسانتره درآلو و دره‌زار و فلوتاسیون سرباره ذوب سرچشمه یاد کرد و اظهار کرد: در تلاش هستم این طرح‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰به مرحله تولید و بهره‌برداری برسند.

منبع: ایرنا

آخرین اخبار اقتصادی را در کانال تلگرامی تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند