تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

از سهام تا سیم کارت وثیقه وام می‌شوند/ رونمایی از «ستاره‌» در سازمان بورس

از سهام تا سیم کارت وثیقه وام می‌شوند/ رونمایی از «ستاره‌» در سازمان بورس

امروز طرح توثیق الکترونیک هوشمند دارایی‌ها یا همان ضمانت وام با عنوان «ستاره» در سازمان بورس برگزار شد. قرار است سهام و در آینده سیم‌کارت وثیقه وام شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز چهارشنبه پنجم مرداد ماه طرح رونمایی از توثیق الکترونیک هوشمند دارایی‌ها با حضور دادستان کل کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون راهبردی قوه قضائیه و مدیران بانک‌های ملی، رسالت، مهر ایران در سازمان بورس برگزار شد. قرار است سهام و در آینده سیم‌کارت وثیقه وام شوند.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و دارایی در مراسم رونمایی از سامانه ستاره و برداشتن نخستین گام برای راه اندازی سیستم توثیق سهام اظهار کرد: هر چند که در حال حاضر تنها سه بانک توانایی ارائه تسهیلات از طریق توثیق سهام را دارند، اما در ماه‌های آینده کل شبکه بانکی کشور از طریق این سامانه می‌توانند خدمات پرداخت تسهیلات را به مردم ارائه دهند.

وی ادامه داد: سیم‌کارت، طلا، خودرو و دیگر دارایی‌ها در آینده نزدیک می‌توانند با اضافه شدن به این سامانه، اعتبار شخص را برای وثیقه‌گذاری و همچنین اعتبار سنجی بالا ببرند. در این صورت به شکل واقعی از کار مردم گره‌گشایی می‌شود.

ملی، رسالت و مهر ایران؛ بانک هایی هستند که در سامانه توثیق سهام حضور دارند. متقاضیان حقیقی و حقوقی می‌توانند برای دریافت تسهیلات از این طریق اقدام کنند.

ضمانت وام با سهام بورس

مجید عشقی، رئیس سازمان در این رونمایی گفت: یکی از برنامه‌های مهم سازمان بورس این است تا جایی که ممکن است با بهره‌گیری از بستر الکترونیک، خدمات در بازار سرمایه را در اختیار سرمایه‌گذاران به ویژه سرمایه‌گذاران خرد قرار دهد.

رئیس سازمان بورس با اشاره به گام‌هایی که در این راستا توسط سازمان بورس با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و مدیریت فناوری برداشته شده، گفت: پرداخت سود نقدی از طریق سجام به صورت متمرکز که بار سنگینی را از دوش سهامداران خرد برداشته است، از جمله این موارد است.

وی در ادامه توضیح داد: با این اقدام، سود نقدی سهامداران به صورت الکترونیک و متمرکز به حساب انها واریز می شود.

عشقی، توثیق الکترونیک و هوشمند انواع دارایی‌های مالی را اقدام دیگر برشمرد که از سال گذشته آغاز شده است و عنوان کرد: از امروز به صورت رسمی افراد می‌توانند از این سامانه استفاده کنند. «ستاره» در سیستم بانکی نیز از امروز عملیاتی می‌شود.

طلا و خودرو ضمانت وام می‌شود

در بخش دیگری از آیین رونمایی از فاز نخست سامانه ستاره، حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور گفت: از سازمان بورس و اوراق بهادار درخواست می‌کنیم تا این سامانه را به قوه قضاییه متصل کند تا رصد و دسترسی به اطلاعات متقاضیان توثیق سرمایه و سهام فراهم شود و قوه قضاییه در راستای توسعه این سامانه از هیچ همکاری‌ای کوتاهی نخواهد کرد.

دادستان کل کشور ادامه داد: سهامداران حقیقی یا حقوقی که قصد وثیقه‌گذاری نزد شخص دیگری را داشته باشد، می‌توانند طی مراحلی و تحت نظارت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، سهام خود را به‌عنوان وجه‌الضمان نزد شخص دیگری که می‌تواند حقیقی یا حقوقی باشد، توثیق کند.

او تصریح کرد: این موضوع درباره دریافت وام از بانک‌های ملی، رسالت، مهر ایران هم امکان‌پذیر است. سهامداران با توجه به مراحل تعریف شده در این بانک‌ها هم می‌توانند با توثیق از دریافت تسهیلات بهره ببرند.

منتظری خاطرنشان کرد: در مساله توقیق سهام نیاز به وجود سند نیست. می‌توان از خودرو و طلا می‌توان استفاده کرد، هر آنچه که مالکیت داشته باشد و قاضی بتواند حق طرف را تامین کند قابل استفاده خواهند بود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند