سهم اندک ایران از بار ترانزیتی کریدور شمال-جنوب

تجارت نیوز

عباس آخوندی اظهار کرد: در بررسی میزان سهم ایران به عنوان کریدور شمال-جنوب از بازار هند دریافتیم که سهم ایران بسیار اندک است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در بررسی میزان سهم ایران به عنوان کریدور شمال-جنوب از بازار هند دریافتیم که سهم ایران بسیار اندک است.

به گزارش تجارت‌نیوز، عباس آخوندی در مراسم گرامی‌داشت هفته حمل‌ونقل در سالن همایش‌های رازی گفت: راه‌ها از فراگیرترین حوزه‌های کشور است که چه از مرحله ساخت که با کارخانه‌جات، صنعت، ماشین‌آلات و دیگر تولیدکننده‌ها در ارتباط است و چه در مرحله بهره‌برداری و نگهداری جاده‌ها و راهداری و حمل کالا و مسائل لجستیکی از دامنه گسترده‌ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه حمل‌ونقل هم در جی‌دی‌پی و هم در آبادانی کشور اثرگذار است افزود: زیرساخت‌های کشور در بخش حمل‌و‌نقلی در همه گونه‌های آن بسیار مهم هستند و در سال‌های اخیر این صنعت دچار تحولات گسترده‌ای شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در ابتدای انقلاب، ۵۰ هزار کیلومتر جاده آسفالته داشتیم اما الان به ۲۰۷ هزار کیلومتر یعنی ۴ برابر رسیده است.

همچنین تعداد وسایل نقلیه نیز در آن‌زمان کمتر ۲ میلیون دستگاه بود که درحال حاضر به ۲۰ میلیون خودرو رسیده و سالی ۱.۲ میلیون خودرو به آن اضافه می‌شود.

آخوندی تصریح کرد: در وزارت راه و شهرسازی به دو موضوع در بخش حمل‌ونقل تمرکز کرده‌ایم. یکی ایمنی تردد و دیگری حمل‌ونقل هوشمند. در بخش ایمنی باید گفت که نمی‌شود آن را با هیچ چیزی دیگر جایگزین کرد و همواره باید موضوع اول حمل‌ونقل باقی بماند. ایمنی در طرف عرضه (سازنده) یک فرهنگ مهندسی است و در طرف تقاضا و بهره‌برداری، یک فرهنگ رفتاری است. ضمن اینکه ایمنی باید از طراحی جاده شروع شود و در مرحله بهره‌برداری نیز مورد تاکید قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در ایمنی ۵ پایه اصلی شامل بهبود جاده، ارتقا وسایل نقلیه، ارتقا پلیس راه، بهبود کیفیت امدادرسانی و اعتلای فرهنگ بهره‌برداران و رانندگان همواره مورد تاکید وزارت راه و شهرسازی است.

این مقام مسئول درباره بحث حمل‌ونقل هوشمند اظهار کرد: مدیریت این حجم تردد بدون حمل‌ونقل هوشمند دشوار است. در ۴ سال گذشته به هوشمندسازی حمل‌ونقل توجه داشته ایم که در این راستا ۲۷۰ دوربین نصب شده و تعداد زیاد دیگری نیز در دست اجرا است. همچنین سیستم‌های توزین هوشمند، سیستم سپهتن و سایر سیستم‌هایی که بتواند ایمنی را به صورت آنلاین کنترل کند نیز در دیگر اقدامات این وزارت‌خانه است. همچنین در کنار هوشمندسازی حمل‌ونقل باید بحث توسعه بازار حمل‌ونقل به‌صورت الکترونیکی را نیز پیگیری کنیم.

آخوندی افزود: یکی دیگر از وجوه هوشمندسازی حمل‌ونقل این است که ارائه اطلاعات چه در بخش موضوعات ایجابی مانند میزان ترددها و چه در بخش خبرهای منفی مثل سوانح باید به صورت آزادانه در اختیار مردم قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پیش از این رانندگان خودروهای باری سنگین می‌گفتند برای دریافت بار در بندرعباس ۱۵ روز توقف می‌کردند اما الان به ۲ روز رسیده است که نشان می‌دهد با هوشمندکردن حمل‌ونقل، نرخ بهره‌وری را افزایش داده‌ایم. درحال حاضر حاشیه سود در بخش حمل‌ونقل در دنیا یک تا دو درصد است. بنابراین با یک تغییر کوچک در بخش بهره‌وری می‌توانیم کشوری را از رقابت حذف کنیم.

وی یکی دیگر از اقدامات وزارت راه و شهرسازی را بحث پیگیری زنجیره لجستیک از مبدا تا مقصد عنوان و اظهار کرد: این زنجیره از مرحله بارگیری در یک کشور دیگر تا تخلیه در بنادر ایران و ترخیص بار و سپس تردد آن در جاده‌ها و ریل ایران و سپس خروج بار از کشور را شامل می‌شود. ما در صورتی موفق می‌شویم تا از موقعیت استراتژیک جغرافیایی خود بهره ببریم که بتوانیم این زنجیره را بهبود بخشیم. برای دستیابی به این هدف باید از جهت زمان، ایمنی و کیفیت کار با سایر کشورها رقابت کنیم.

آخوندی افزود: ایران یک کریدور بین‌المللی است و کالا در موقعیت فراملی در ایران جابه‌جا می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به حمایت وزارت راه و شهرسازی از استارتاپ‌ها و بازارگاه‌های الکترونیکی و تلاش برای حذف بارنامه کاغذی در جهت افزایش نرخ بهره‌وری حمل‌ونقل تصریح کرد: ما از یک طرف با یک بخش صددرصد سنتی مواجه هستیم و از طرف دیگر فناوری اطلاعات در حال تحولات گوناگون است که باید این دو را با هم هماهنگ کنیم. این وظیفه استارتاپ‌ها است.

وی درباره حمل‌ونقل ترکیبی تاکید کرد: یک نمونه جالب که پیگیری می‌کردم کریدور شمال-جنوب است. بررسی کردیم که چند تن بار از هند به روسیه می‌رود و چه میزان آن سهم جابه‌جایی از ایران است. دریافتیم که میزان باری که از این کریدور عبور می‌کند بسیار اندک است. یک دلیل این است که ما نمی‌توانیم قیمت را قطعی کنیم چون یک بخش آن در دریا، یک بخش آن در ریل و بخشی هم از طریق جاده جابه‌جا می‌شود. یک دلیل دیگر این است که زمان آن را نیز نمی‌توانیم معین کنیم چون هر کدام از این گونه‌های حمل‌ونقل به‌صورت مستقل عمل می‌کنند.

آخوندی ادامه داد: ما در بخش فورواردهی کالا کسی که به مشتری بتواند زمان قابل تعهد بدهد، نداریم. شاید بتوانیم هرکدام از این گونه‌های حمل‌ونقل را از نظر زمان و قیمت به صورت تک‌تک تعیین کنیم اما در مجموع قابل اعلام نیست. این درحالی است که در بسیاری از کشورها کسانی که درحمل‌ونقل دریایی هستند در کنار خود ناوگان جاده‌ای و ریلی هم دارند تا بار را سریعا ارسال کنند.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اینکه گفته می‌شود زمانی حمل‌ونقل ترکیبی جاری می‌شود که کل راه‌آهن قزوین به آستارا ساخته شودیک حرف غلط است. شاید ۱۰ سال آینده هم این راه‌آهن وصل نشود. باید از حمل‌ونقل ترکیبی در این مدت استفاده کرد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند