تجارت‌نیوز بررسی می‌کند:

سیگنال‌های مثبت برای بورس امروز / حمایت حقوقی‌ها به ریزش بورس پایان می‌دهد؟

سیگنال‌های مثبت برای بورس امروز / حمایت حقوقی‌ها به ریزش بورس پایان می‌دهد؟

روز گذشته مقامات بورس جلسه‌ای را با حقوقی‌های بزرگ بازار سرمایه برگزار کردند که بر اساس آن قرار است امروز صف‌های فروش نمادهای بزرگ بورس جمع‌آوری شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، روز گذشته و در آخرین دقایق معاملات بازار سهام شاهد جمع شدن صف‌های فروش برخی از نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز از سوی حقوقی‌ها بودیم. خریدهایی که با حجم بسیار بالایی انجام شد تا در پایان معاملات روز گذشته کدهای حقوقی حدود 50 درصد از کل ارزش معاملات را به خود اختصاص دهند که این درصد بیشترین میزان در سال 99 بوده است.

اما از نظر اکثر کارشناسان بازار سهام این حمایت‌های لحظه‌ای چندان در توقف روند نزولی بورس کارساز نخواهد بود و در صورت تداوم چنین حمایت‌هایی است که ترس و بی‌اعتمادی سهامداران ریخته خواهد شد و سهامداران حقیقی از صف‌های فروش خارج می‌شوند. در غیر اینصورت همانند روز شنبه، سهامداران از بین رفتن‌ صف‌های فروش و روند مثبت را به عنوان فرصتی برای خروج قلمداد کرده و صف‌های خرید را طی چند دقیقه به صف‌های فروش تبدیل خواهند کرد.

روز گذشته جلسه‌ای میان مقامات بورسی و حقوقی‌های بزرگ بازار سهام شکل گرفت که در آن در خصوص جمع‌آوری صف‌های فروش در صنایع مختلف برنامه‌ریزی شد. بر اساس شنیده‌ها قرار است صف فروش چند نماد بزرگ و شاخص‌ساز بازار سهام نظیر فارس، فولاد، فملی، وغدیر، حکشتی، وتجارت، پارسان، تاپیکو، رمپنا، فخوز، وبصادر، شپنا، اخابر، صبا، ومعادن، وامید، کچاد، وسپه، کچاد و شستا جمع‌آوری شده و حمایت‌های لازم از آنها انجام بگیرد. از سوی دیگر بانک‌ها نیز موظف شدند تا مسوول جمع‌آوری سهام عدالت عرضه شده در بازار باشند.

یکی دیگر از سیگنال‌های مثبت جلسه دیروز افزایش سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در اوراق تا 15 درصد بود. همچنین محقق شد تا صندوق‌ها نیز بتوانند برای سهام‌عدالت اعتبار دریافت کنند. در جلسه روز گذشته همچنین مقرر شد که صندوق ها مجاز باشند از صندوق با درآمد ثابت خود در صندوق های سهامی خود صدور بزنند. موضوعی که می‌تواند به فشار فروش صندوق‌های سهامی پایان دهد.

افزایش سقف اعتبار کارگزاری‌ها تا 50 درصد نیز دیگر خبر خوش برای بازار سهام بود تا بدین ترتیب طرف تقاضا در بازار سهام به شدت تقویت شود. این در حالی بود که در 10 روز معاملاتی اخیر تنها 3 روز شاهد ورود پول حقیقی به بازار سهام بودیم. خروج نقدینگی حقیقی از بورس در صورت تداوم می‌تواند به چالشی جدی برای سهامداران تبدیل شده و مانع رشد مجدد شاخص کل شود. همچنین تغییر مبنای قیمت‌گذاری دارا دوم به قیمت پایانی روز قبل از پذیره‌نویسی نیز خبر خوش دیگری بود که شاید موجب کاهش بی‌اعتمادی سهامداران به مقامات بورسی شود.

به نظر می‌رسد پس از چند روز که فشار عرضه به شدت از تقاضا بیشتر بود، امروز شاهد برقراری تعادل نسبی میان خریداران و فروشنده‌ها باشیم. روزی که می‌تواند با نقش مثبت حقوقی‌ها در بازار سهام همراه باشد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند