نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی شبهاتی دارد

نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی شبهاتی دارد

یک عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در مورد نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی شبهاتی وجود دارد، نسبت به روند نظارت سازمان حفاظت محیط زیست بر تولید خودروهای دیزلی‌ انتقاد کرد.

در سال گذشته مطالعات شناسایی منابع آلاینده هوای کلانشهرها نشان داد که ذرات ریز آلاینده ناشی از احتراق خودروهای دیزلی‌ سهم بالایی در آلودگی هوا دارند. این ذرات ریزبه دلیل قطر کم به راحتی می‌توانند به ریه و جریان خون وارد شوند. با توجه به خطرات این ذرات برای انسان‌ها در قالب مصوبه «نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی» به این موضوع توجه شد اما محمدعلی احترام اظهار کرد: با وجود گذشت یک سال از تصویب این قانون، نظارت منسجمی روی عملکرد سیستم‌های پس‌پالایش خودروها مثل فیلتر دوده خودروهای دیزلی در کشور وجود ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به اینکه که نظارت منسجمی روی عملکرد سیستم‌های پس پالایش خودروها مثل فیلتر دوده خودروهای دیزلی در کشور وجود ندارد، تصریح کرد: اینکه عملکرد فیلتر دوده چگونه است و از چه نوع فناوری در آن بهره برده شده و آیا فناوری‌ها استفاده شده در فیلتر دوده با شرایط ایران تناسب دارد یا نه، موضوعاتی است که باید محور نظارت سازمان حفاظت محیط زیست در بحث فیلتر دوده قرار گیرد.

آزمایشگاه مرجع مورد اعتماد برای خودروهای دیزلی‌ نداریم

احترام با تاکید بر اینکه فیلتر دوده انواع مختلفی دارد و بعضی از انواع آن مناسب شرایط ایران نیست، اظهار کرد: این وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست است که در آزمایشگاه مرجع موارد مربوط به فیلتر دوده را تست کند. راه دیگر نیز این است که خودروهای تولیدی را به طور رندوم (تصادفی) از خط تولید بردارد و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه بهشتی تاکید کرد: متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست هنوز آزمایشگاه مرجع برای خودروهای دیزل که مورد اعتماد باشد؛ ندارد، برای همین اکثر خودروسازان از شرکت‌های خارجی تاییدیه تولید می‌گیرند ولی هیچ تضمینی برای اینکه بعدا در تولید انبوه، کلیه موارد را رعایت کنند، وجود ندارد. برای مثال ممکن است، خودروساز برای اخذ تاییدیه روی نمونه اولیه محصول، فیلتر دوده با فناوری مناسب نصب کند ولی بعد در تولید انبوه فیلتر دوده دیگری نصب کند یا اصلا هیچ فیلتر دوده‌ای نصب نکند.

غفلت سازمان حفاظت محیط زیست از هسته مطالعاتی فیلتر دوده

احترام در ادامه با تاکید بر اینکه نظارت بر روند تولید خودروهای دیزلی نامنسجم است، گفت: استفاده از هسته‌های مطالعاتی با محوریت تجهیزات پس‌پالایش مانند فیلتر دوده راهکار برون رفت از این شرایط است. سازمان حفاظت محیط زیست باید تا آخر کار از هسته مطالعاتی که برای فیلتر دوده تشکیل شده بود، استفاده می‌کرد و در شرایط حاضر نیز لازم است این سازمان و سازمان استاندارد نهایت دقت را در زمینه نظارت بر نصب فیلتر دوده داشته باشند.

وی با بیان اینکه نظارت ناقص محدود به خودروهای دیزلی نیست، اظهار کرد: نبود نظارت دقیق در صنعت خودرو موضوع فراگیری است؛ به‌طوری که بر کیفیت تجهیزات پس ‌پالایش مانند کاتالیست درسواری‌ها نیز نظارت کافی وجود ندارد بنابراین سازمان حفاظست محیط زیست باید یک هسته پژوهشی برای نظارت بر تولید کلیه وسایل نقلیه با حضور محققان و متخصصانی که سال‌ها سابقه فعالیت در صنعت خودروی کشور را دارند، تشکیل دهد. این افراد از حقه‌ها و تقلب‌های احتمالی در صنعت خودرو اطلاع دارند و راه‌های دررو را به خوبی می‌دانند.

سرطان‌زا بودن دوده اثبات شده است

این عضو هیات علمی دانشکده انرژی و مکانیک دانشگاه بهشتی در پایان تاکید کرد: از آنجا که سرطان‌زا بودن دوده دیزل اثبات شده است، نظارت کافی بر کیفیت مناسب خودورهای دیزلی و نوع فناوری به کارگرفته شده برای کاهش آلاینده‌ها در خودروهای دیزلی، نقش حیاتی در سلامت شهروندان دارد. نباید فراموش کنیم که ذرات ریز آلاینده بیشترین آسیب را برای سرنشینان آن دارد.

محمد علی احترام پیش از این نیز در گفت‌وگو با ایسنا بر ضرورت «هماهنگی فیلتر دوده با شرایط کشور» تاکید کرده و گفته بود: فیلتر دوده باید با نوع سوخت، میزان گوگرد موجود در سوخت، استاندارد خودرو و حتی مسیر حرکت خودرو هماهنگی داشته باشد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند