تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

شرایط خرید یوروی سهمیه‌ ای چیست؟/ چه کسانی نمی‌توانند یورو بخرند؟

شرایط خرید یوروی سهمیه ای

پس از دلار دولتی حالا متقاضیان می‌توانند از صرافی‌های مجاز تا سقف 5000 یورو با نرخ پایین‌تر ارز بخرند. اما شرایط خرید یوروی سهمیه ای چیست و برای آن چه مدارکی باید همراه داشت؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بانک مرکزی علاوه بر دلار دولتی حالا آغاز به فروش یورو سهمیه ای در صرافی‌ها کرده است. متقاضیان می‌توانند تا سقف پنج هزار یورو از صرافی‌های مجاز ارز خریداری کنند.

این سهمیه سالانه یک بار است و به متقاضیانی که از سهمیه 2000 دلاری خود استفاده کرده‌اند تعلق نمی گیرد.

همچنین بر اساس بخشنامه بانک مرکزی و گفته‌های رئیس کل این نهاد سقف تعیین شده برای خرید ارز از سوی صرافی‌ها ۳۰ هزار یورو در روز است و اگر صرافی بالاتر از این سقف را خریداری کند، حداکثر تا پایان روز کاری بعد از آن باید مازاد آن را بفروشند.

شرایط خرید یوروی سهمیه ای

خریداران این سهمیه باید اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال و مقیم ایران باشند. همچنین برای تهیه یورو سهمیه ای نیاز به حضور شخص، ارائه کارت ملی و سیم‌کارتی به نام شخص خریدار است.

از سویی با توجه به اینکه سقف برداشت از هر کارت بانکی 100 میلیون تومان تعیین شده هر فرد باید سه کارت کارت بانکی با مشخصات خود، همراه داشته باشد.

افرادی که توانایی و تمایل خرید سهمیه خود به طور کامل را ندارند می‌توانند این مقدار را در چند مرحله خریداری کنند.

سود یوروی دولتی چند؟

امروز چهارم بهمن‌ماه قیمت یورو در بازار آزاد 48 هزار و 137 تومان قیمت دارد. اما نرخ یوروی دولتی یا به عبارتی قیمت یورو در بازار متشکل ارزی 42 هزار 672 تومان اعلام شده است. بنابراین هر فرد با خرید پنج هزار یورو سهمیه خود 29 میلیون و 640 هزار تومان سود می‌کند.

پیش از این خریداران یورو را از صرافی‌ها و دلالان تهیه می‌کردند و سهمیه دولتی تنها برای خرید ارز مسافرتی وجود داشت. سقف خرید یورو مسافرتی برای کشورهای دارای ویزا 500 یورو و برای کشوری‌هایی که مسافرت به آنها نیازی به ویزا ندارد 300 یورو است.

اما حالا رئیس کل جدید بانک مرکزی از سیاست توزیع یوروی سهمیه ای رونمایی کرده تا احتمالا با این شیوه تقاضا برای دلار را کاهش دهد و بتواند قیمت دلار را مهار کند.

اخبار مربوط به حوزه ارز را در صفحه اخبار ارز و طلا تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند