شرایط سفر زوار به عتبات عالیات تسهیل شد

شرایط سفر زوار به عتبات عالیات تسهیل شد

با افتتاح چند طرح راهسازی با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و چهار خطه شدن بخش‌های دیگری از راه‌های دسترسی به مرز مهران به عنوان قدمگاه زائران عتبات عالیات عراق، شرایط برای سفر زوار عتبات عالیات به خصوص در ایام اربعین تسهیل شد.

معاون اول رئیس جمهوری در هشتمین روز از ایام گرامی داشت فجر انقلاب اسلامی، در سفری یک روزه به ایلام آمد و افزون بر افتتاح چندین پروژه اقتصادی وجاده ای، از طرح بهسازی بزرگراه ایلام- مهران بازدید هوایی کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، برای احداث طرح‌های جاده‌ای افتتاح شده شامل بهسازی و احداث بزرگراه ایلام-مهران به طول ۵۱ کیلومتر، بزرگراه دهلران – اندیمشک به طول ۶ کیلومتر بیش از یک هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص گفت:‌ با چهارخطه کردن بخش‌های دیگری از بزرگراه ایلام-مهران، به عنوان اصلی‌ترین مسیر ارتباطی عراق، شرایط سفر زوار عتبات عالیات به خصوص در ایام اربعین تسهیل شده است.

خیراله خادمی یاد اوری کرد: با چهارخطه کردن این مسیر علاوه بر کاهش ترافیک، ایمنی مسیر نیز افزایش می‌یابد و از میزان تصادف نیز تا حد چشمگیری کاسته خواهد شد.

وی افزود: بزرگراه ایلام- مهران-پایانه مرزی به طول ۱۲۰ کیلومتر است که از ایلام- مهدی‌آباد- سه راهی جندالله کنجانچم به طول ۳۵ کیلومتر به بزرگراه تبدیل شد که به دلیل پیچ‌های تند در گذشته موجب بروز حوادث رانندگی فراوانی بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی از بهره‌برداری ۱۶ کیلومتر دیگر این محور از سد شهید آل اسحاق تا ورودی شهر مهران خبر داد و خاطرنشان کرد: عملیات چهارخطه کردن بخش‌های باقیمانده نیز به سرعت در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه از بهره‌برداری ۶ کیلومتر از مسیر دهلران- اندیمشک خبر داد و افزود:‌ این محور ۳۰ کیلومتر است و عملیات چهار خطه کردن ۱۲ کیلومتر آن در دست اقدام است که امروز شاهد بهره‌برداری از ۶ کیلومتر از آن هستیم.

وی در خصوص عملیات اجرایی باقیمانده مسیر اظهار داشت: عملیات اجرایی ۶ کیلومتر دیگر نیز با پیشرفت فیزیکی ۷۷ درصد در حال انجام است و مناقصه باقیمانده قطعات نیز تا پایان سال برگزار می‌شود.

وی گفت: بهره‌برداری از تقاطع غیرهمسطح ارغوان در ورودی شهر ایلام از دیگر دستاوردهای این سفر بود؛ این تقاطع به منظور توزیع ترافیک در محورهای دیگر، ارتقا ایمنی، تقسیم ترافیک درون شهر و برون شهری احداث شده است و با توجه به قرار گرفتن در مسیر اصلی سفر زوار موجب هدایت ترافیک به خارج از شهر ایلام می‌شود.

خادمی یادآور شد: این تقاطع به طول ۳ کیلومتر و دارای دو پل بزرگ به طول‌های ۱۴۰ و ۷۵ متر است که اولی دارای دو دهانه ۲۰ متری و پنج دهانه ۲۵ متری است و دیگری دارای سه دهانه ۲۵ متری است.

معاون وزیر راه وشهرسازی با ذکر اینکه در حال حاضر ۹۸ درصد از راه‌های روستایی استان ایلام بهسازی و آسفالت شده است گفت: در سال جاری اجرای ۱۳ پروژه روستایی به طول ۵۶ کیلومتر با ۹۰ میلیارد ریال هزینه در این استان به بهره‌برداری رسید.

مرز بین المللی مهران به عنوان قدمگاه زائران عتبات عالیات همه ساله در آستانه اربعین حسینی میزبان و پذیرای خیل عظیمی از زائران عزادار است.

بیش از ۵۰ درصد زائران مرز بین المللی مهران را برای زیارت عتبات عالیات و حضور در راهپیمایی بزرگ اربعین انتخاب کرده و از این مرز به کشور عراق تردد کرده‌اند و امسال حدود ۲ میلیون نفر در مسیر رفت و برگشت از مهران تردد داشتند.

 

منبع: ایرنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند