دیپلماسی ایران در وین و منطقه به خوبی پیش می‌رود

دیپلماسی ایران در وین و منطقه به خوبی پیش می‌رود

سخنگوی دولت گفت: دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران در وین، در عرصه رفع تحریم‌ها و در سطح دوستی‌های منطقه‌ای و همسایگان برای حل مسائل جعلی و گسترش مناسبات به خوبی به پیش می‌رود.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود که به صورت آنلاین برگزار شد، افزود: کاهش سطح تنش و افزایش امید به اعاده وحدت امت اسلامی اولویت سیاست خارجی ما است، مسائلی نظیر موضوع حقوق فلسطینی‌ها و تلاش مشترک برای بازسازی منطقه را در دستور کار همسایگان قرار خواهیم داد.

دولت معتقد به مشارکت حداکثری در انتخابات است

سخنگوی دولت در ارتباط با آغاز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نیز گفت: از امروز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز می‌شود. درباره جایگاه انتخابات، توصیف دقیق و حکمیانه مقام معظم رهبری، راهنمایِ عملی دولت جمهوری اسلامی است که فرمودند «هیچ چیز دیگری جای انتخابات را برای کشور و استحکام پایه‌های اقتدار کشور،‌ نمی‌گیرد.»

وی ادامه داد: در همین راستا،‌ دولت معتقد به مشارکت حداکثری و حضور همه‌جانبه و تمام عیار مردم در انتخابات است و همه توان خود را برای انجامِ چنین رسالتی مستند به قانون اساسی، به کار خواهد گرفت. آن چه که رهبری به نقش انتخابات در استحکام پایه‌های اقتدار کشور، تعبیر کردند ، هنگامی جنبه اجرایی به خود خواهد گرفت که منتخب ملت، برخاسته از یک مشارکت وسیع و حداکثری با تکیه بر آرای بالا باشد تا بتواند به حل مسائل و چالش‌های گوناگون داخلی بپردازد و در همان حال، مواجهه پرقدرت بین‌المللی داشته باشد.

وی افزود: اکنون که در راه مقابله با چالش تحریم و کرونا، روزهای سخت را سپری کرده‌ایم و زمان بهره‌مندی از فرصت‌های آن رسیده، همه ما باید تلاش کنیم که با انتخاباتی پرشور، دولتی با رای حداکثری را انتخاب کنیم که با پشتوانه مردمی هدایت اداره کشور را در شرایط دشوار بدست بگیرد.

ادامه مذاکره بین ایران و عربستان

سخنگوی دولت همچنین در واکنش به اخبار اعلام شده درباره گفتگوهای ایران و عربستان گفت: مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه در دولت انجام شده است و این مذاکرات تا حصول نتیجه ادامه دارد.

وی با مثبت خواندن روند مذاکرات گفت: در طول سال‌های گذشته از گفتگو میان همسایگان از جمله عربستان سعودی حمایت و استقبال کرده‌ایم و امروز روزنه‌های امیدواری به رفع اختلافات گشوده شده است. در سال‌های اخیر و مداخله‌های غیرسازنده که ناامنی‌های گسترده‌ای را از یمن تا سوریه موجب شده، به کدورت و سوء‌تفاهم میان کشورهای منطقه منجر شده است.

وی ادامه داد: به منظور رفع این سوءتفاهم‌ها و اختلافات، تاکنون دو دور مذاکره بین دو کشور انجام شده است. علاوه بر مسائل دو جانبه، درباره مسائل منطقه‌ای هم گفتگو شد، اما فعلا تا زمانی که مذاکرات به نتیجه نرسیده، امکان ورود به جزئیاتش را نداریم.

ربیعی تصریح کرد که مصمم هستیم به همه این مسائل که ملت‌های منطقه را آزار می دهد، رسیدگی کنیم.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند