اکسکوینو

شفاف‌سازی ۶ ناشر بورسی در سامانه کدال

پایان بورس امروز 20 دی 1401

شرکت‌های بورسی و فرابورسی متعددی به منظور رعایت اصل شفافیت در بازار سهام، سهامداران را از رویدادهای بااهمیت، جزئیات مالی و عملکردی خود مطلع و اطلاعیه‌‌‌هایی در سامانه کدال منتشر کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، طی چند روز گذشته، اطلاعیه‌‌‌های متعددی در خصوص افشای اطلاعات بااهمیت شرکت‌ها در سامانه کدال منتشر شد و شرکت‌های بورسی و فرابورسی متعددی به منظور رعایت اصل شفافیت در بازار سهام، سهامداران را از رویدادهای بااهمیت، جزئیات مالی و عملکردی خود مطلع کردند.

این اطلاعیه‌‌‌ها در دو گروه «الف» و «ب» دسته‌‌‌بندی می‌‌‌شوند، از این رو برای سهامداران اهمیت دارد که به بهای سهام شرکت‌ها سمت و سو می‌دهند. به همین منظور در ادامه به تشریح چندی از آنها پرداخته‌‌‌ایم.

فروی

شرکت ذوب روی اصفهان از افزایش دارایی‌‌‌های ثابت خود خبر داد. بر این اساس، این شرکت اعلام کرد که ۶دیزل ژنراتور برای تامین ۱۰مگاوات برق موردنیاز خود خریداری کرده است.

قطران

شرکت پالایش قطران زغال‌سنگ از افزایش نرخ خرید مواد اولیه خبر داد. این شرکت اعلام کرد که روغن CSO پالایش نفت شازند، با توجه به خرید از طریق بورس انرژی و کالا از ۱۸دی‌ماه ۱۴٠٠، ۲٠‌درصد افزایش نرخ داشته است.

وتوسم

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی اعلام کرد که تعداد یک‌میلیارد و ۲۰۳میلیون و ۴۸۴‌هزار سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ملی معادل ۷۴/ ۲۶‌درصد متعلق به بانک ملی و به قیمت پایانی تابلوی بورس روز قبل از تاریخ عرضه یا تاریخ انتشار آگهی مزایده -هر یک بالاتر باشد- به اضافه ۳٠‌درصد قیمت مذکور به عنوان صرف سهام مدیریتی و با شرایط یکجا و نقد، روز ۱۷ بهمن ۱۴٠٠ از سوی بانک ملی عرضه خواهد شد.

نوری

روز گذشته شرکت پتروشیمی نوری از شروع مجدد فعالیت‌‌‌های متوقف‌شده خود خبر داد. بر این اساس شرکت اعلام کرده است که مطابق برنامه‌‌‌ریزی انجام‌شده، تعمیرات اضطراری شرکت انجام شده و از تاریخ ۱۹دی‌ماه ۱۴۰۰ تمامی واحدها راه‌‌‌اندازی و در سرویس قرار گرفته‌اند.

قتربت

قتربت نتیجه نهایی دعوی علیه شرکت در خصوص گران‌فروشی شکر از سوی اداره صنعت و معدن شهرستان تربت‌حیدریه را در سامانه کدال منتشر کرد.

در اطلاعیه شرکت آمده است که بر اساس گزارش اداره صنعت و معدن تجارت شهرستان تربت‌حیدریه مبنی بر گران‌فروشی مقدار هزار و ۶۴۲تن شکر از تاریخ ۱۲/ ۰۸/ ۱۳۹۹ تا ۲۲/ ۰۸/ ۱۳۹۹ ادعا بر این بوده است که شرکت بخشنامه ابلاغی از سوی انجمن صنفی کارخانه‌‌‌های قند و شکر ایران در خصوص تعیین قیمت فروش شکر (۷۳هزار ریال) را اجرا کرده است، در صورتی که باید قیمت فروش از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام شود و مبنای فروش قرار گرفته باشد.

این در حالی است که این شرکت فقط برابر بخشنامه‌‌‌های ابلاغی از سوی انجمن صنفی کارخانه‌‌‌های قند و شکر ایران که عضو کارگروه قیمت‌گذاری محصولات بوده، در بازه زمانی مورد ادعا اقدام به فروش شکر به نرخ (۷۳هزار ریال) کرده و هیچ‌گونه گران‌فروشی و تخلفی در بازه زمانی فوق نداشته است.

کیمیا

شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران از دریافت دو فقره پروانه اکتشاف (مقدماتی) برای محدوده‌‌‌های معدنی خراسان‌جنوبی خبر داد.

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند