شهرستان زیبای ماسال در گیلان را بیشتر بشناسیم

شهرستان ماسال در شمال غربی استان گیلان و در جنوب شرقی تالش قرار گرفته است .فاصلهٔ ماسال از شهر هشتپر ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعه‌سرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد… تجارت نیوز-سرویس گردشگری: شهرستان ماسال در شمال غربی استان گیلان و در جنوب شرقی تالش قرار گرفته است .فاصلهٔ ماسال از شهر

شهرستان ماسال در شمال غربی استان گیلان و در جنوب شرقی تالش قرار گرفته است .فاصلهٔ ماسال از شهر هشتپر ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعه‌سرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد…

تجارت نیوز-سرویس گردشگری: شهرستان ماسال در شمال غربی استان گیلان و در جنوب شرقی تالش قرار گرفته است .فاصلهٔ ماسال از شهر هشتپر ۶۰ کیلومتر است و با رشت از راه صومعه‌سرا ۵۵ کیلومتر فاصله دارد. مساحت این شهرستان حدود 480 کیلومتر مربع است .


ماسال از شمال به گسکر و شاندرمن ، از غرب و جنوب غربی به خلخال ، از شرق به فومن و صومعه سرا محدود می باشد . شهرستان ماسال دارای دو بخش مرکزی و شاندرمن می باشد ، وجه تسمیه ماسال از ترکیب ( مازال ) یا ( مزال ) یا ( مس ال ) به معنای کوه وار یا مانند کوه است . مردم ماسال به میهمان نوازی مشهور می باشند و دارای طبیعتی سخت چون صخره های کوهستانی و ملایم چون شبنم بهاری می باشند . مردم ماسال به زبان تالشی تکلم می کنند و پیرو مذهب شیعه می باشند . طبیعت مناسب سبب رونق کشاورزی و دامداری گردیده از محصولات عمده ماسال می توان برنج ، فرآورده های دامی از قبیل شیر – پنیر – کره – کشک – پشم ، عسل و … را نام برد که همین امر موجب گرمی شنبه بازار ماسال گردیده است. در این شهر زیبا ورزشکاران نام‏آوری همچون فردین معصومی کشتی گیر تیم ملی ایران که قهرمان جهان و آسیا گردیده پرورش یافته ‏اند. و همچنین خوانندگان تالش زبان زیادی در این شهر مشغول به خوانندگی می‏ باشند که از جمله آنان می‏توان به جهانگیر حاجی پور و هادی حمیدی اشاره نمود.
شهر ماسال در کنار رودخانه خالکایی واقع، که این رودخانه از قله مرتفع شاه‌معلم سرچشمه می‌گیرد پس از طی ۴۰ کیلومتر از درون شهر ماسال گذر می‌نماید.

 

بخش‌ها

شهرستان ماسال دو بخش مركزي و شاندرمن دارد كه هر دو آنها بهشتي دست نخورده در طبيعت به شمار مي آيند.

بخش مرکزی شهرستان ماسال
دهستان حومه (ماسال)
دهستان ماسال

شهر: ماسال زیبا ترین فضای طبیعی که با طبیعت اروپا برابری میکند ییلاق ماسال با نام (اوول سر بلنگا)است که در فصل گرما دمای انجا زیر 8درجه میباشد

بخش شاندرمن
دهستان شاندرمن
دهستان شیخ نشین

مختصات جغرافیائی ماسال=۳۷ درجه و ۲۱ دقیقه ۵۱٫۸۹ ثانیه شمالی و ۴۹ درجه و ۶ دقیقه و ۱۳٫۰۳ ثانیه شرقیجمعیت

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت ماسال (۲٬۹۸۶خانوار) برابر با ۱۰٬۹۹۲ نفر بوده‌است.اقتصاد در ماسال؛

اين شهرستان بر پايه كشاورزي ودامداري استوار است ، فعاليتهايي از قبيل برنج كاري ، پرورش طيور ، پرورش پيله ابريشم و گاو وگوسفند رايج است . توليد شال وصنايع چوبي از صنايع دستي منطقه محسوب مي شود دراين شهرستان مانند ساير نقاط گيلان بازار هفتگي در روز شنبه هر هفته تشكيل مي شود ونقش مهمي در اقتصاد منطقه دارد. این شهر حالتی بن‌بست دارد. ماسال در قدیم رودکنار نامیده می‌شد و محل تشکیل شنبه‌بازار کنونی بوده‌است. وجود همین شنبه‌بازار باعث رشد آبادی کوچک رودکنار شد و نهادهای اداری بخش ماسال و شاندرمن نخست از بی‌تم به شاندرمن و سپس از آن‌جا به ماسال انتقال یافتند.


آب و هوای ماسال؛

اين منطقه به دليل كوهستاني بودن داراي زمستانهاي گرم وبا درصد رطوبت بيشتر از 75درصد مي باشد . بيشترين رطوبت در شهريور ماه مشاهده مي شود .

شهرستان ماسال كه سابقا جزئي ازمنطقه وسيع تالش بود درسال 76 مستقل وبه شهرستان تبديل شد كه شامل دو بخش : مركزي وشاندرمن ، چهار دهستان : شاندرمن ، شيخ نشين ، حومه و ماسال ونيز 98 آباديست كه از اين تعداد 12 آبادي خالي از سكنه است .

براساس سر شماري 1375جمعيت اين شهرستان بالغ بر 47961 نفر است كه از اين تعداد 16000نفر در شهر وبقيه ساكن روستاها هستند . نام ماسال از « مازال » يا« مزال» به معني كوه يا كوه وار گرفته شده ، مردم ماسال تالشند وبه زبان تالشي تكلم مي كنند

مناطق دیدنی

بام سبز ماسال، کمربندی، شالماء، مهمانسرای خانی، هتل و مهمان‌سرای رامینه، ربار، هتل و مهمانسرای اولسبلنگاهمناطق جنگلی:

موسله خونی، سورکوم، سلینگه وا، تلارگاه، خردول، خندیله پشته، لیه و سوته، خرزنه پشت، بیگارول، ایسپی دشت، کلچسر، لاسه سر، جوئه سری چال، مندنه چال، گنذر، سواءچاله، برنی بلنگاه، مورجونه، هزار بلنگاه، خون، نسرون، آوری، تلکاپشت، گواله پشت، برزخونی، ووزدولهوبار.

نقاط زیارتی:

بقعه شالماء، درخانه، گیل سرا، میر محله، ماسال وردم، قلعه کول، سنگ بستو

 

درباره ماسال و گردشگری :


شهرستان ماسال در گیلان همچون بهشت گم شده ای است که دیدن و تماشایش حتی برای کسانی که سالیان متمادی در آن زندگی کرده اند تازه و تماشایی است.
این شهرستان دارای جاذبه های توریستی و مناظر زیبا و دلپذیر از قبیل جنگل های سر به فلک کشیده، درختان تنومند، آبشارهای طبیعی، حیات وحش و مراتع سرسبز است.
"بام سبز ماسال" چشم انداز زیبای شهر ماسال که در یک کیلومتری شهر واقع و این پروژه که در دست مطالعه و اجرا است می تواند در آینده نزدیک یکی از بی نظیر ترین مناطق گردشگری استان محسوب شود زیرا این منطقه علاوه بر جلگه شهر ماسال بخش های از شهرستان های صومعه سرا و بندرانزلی با مناظر بسیار زیبا قابل رویت است.
700 میلیون ریال اعتبار به پروژه بام سبز ماسال اختصاص یافت
در این ارتباط نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس گفت: ریاست جمهوری به صورت ویژه برای اجرای پروژه بام سبز ماسال 700 میلیون ریال اعتبار اختصاص داده است.
بهمن محمدیاری افزود: بام سبز ماسال، چشم انداز زیبای شهر ماسال که در یک کیلومتری شهر واقع و این پروژه که در دست مطالعه و اجراست، می تواند در آینده نزدیک یکی از بی نظیرترین مناطق گردشگری استان محسوب شود.


وی اظهارداشت: این منطقه علاوه بر جلگه شهر ماسال بخش های از شهرستان های صومعه سرا و بندرانزلی با مناظر بسیار زیبا قابل رویت است.
نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در ادامه توانمندی گردشگری شهرستان ماسال را بسیار بالا دانست و گفت: ماسال از شرایط طبیعی و بکر مانند جنگل های انبوه و چشم اندازی منحصر بفرد برخوردار است که همه ساله در ایام تعطیلات گردشگران بسیار زیادی را جذب خود می کند.
وی ادامه داد: شهرستان ماسال به دلیل نزدیکی با مرکز استان موقعیت و وضع خوبی به لحاظ گردشگری دارد و در این زمینه طرح های زیادی در دست اجرا است.
محمدیاری اجرای طرح گردشگری "بام سبز" ماسال را از مهمترین طرح های این شهرستان عنوان کرد و یاد آورشد: این طرح در زمینی به وسعت ۲۰۰ هکتار در دست اجرا است.
بدین ترتیب در این شهرستان تاکنون آبشارهای از قبیل آبشار ویوز در مجاورت منطقه ییلاقی النزه در شاندرمن، آبشارخون با ارتفاع بیش از 15 متر، آبشار تولی نساء و آبشار رامینه با ارتفاع 10 متر مشاهده و شناسایی شده است.

آویشو بزرگترین غار ماسال است

همچنین یکی از مناطق دیدنی شهرستان ماسال غارهای آن است، در این شهرستان حدود 17 غار شناسایی شده که بزرگترین و مهمترین آن غار آویشو است.این غار در 22 کیلومتری شهر ماسال واقع است، این غار با دهانه ای به ارتفاع 15 متر با دهلیزهای به ارتفاع 50 سانتیمتر تا 30 مترتشکیل شده است، در داخل این غار رودخانه ای جریان دارد، چند آبشار نیز در مسیر این غار واقع که ارتفاع آنها از هشت تا 12 متر می رسد و بیشتر دارای شیب معکوس است، در داخل غار قندیل های آهکی تشکیل شده که بلندی برخی از این قندیل ها بیش از یک متر است، طول این غار تا هزار و 700 متر قابل دسترس برای غارنوردان بوده و هنوز قابل استفاده عموم نیست.

مسیر دسترسی:
برای دیدن غار آویشوی باید راهی شهرستان ماسال در 50 کیلومتری شمال غرب رشت یا به عبارتی در 20 کیلومتری غرب فومن و صومعه سرا شوید و در 40 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن، سراغ منطقه آویشوی را بگیرید.
غارهای دیگری چون غار باستانی خندیله پشت، غار چسلی، غار کلچال را می توان در این شهرستان نام برد.

دهکده ییلاقی اولسبلنگاه"دهکده ییلاقی اولسبلنگاه" از ییلاقات میان کوهی و پر جمعیت و دارای ساختمان های مسکونی زیاد با اسکلت چوبی است که اغلب ساکنان آن از شهروندان ماسال هستند که برای استراحت و گذراندن فصل گرما در آنجا زندگی می کنند، این ییلاق در مسیر راه ییلاق به خلخال واقع شده و از دو تالار مهمان پذیر برخوردار است که در تمام فصول سال آماده سرویس دهی به توریست و گردشگران است.

"دیواره سنگی اسبه ریسه ماسال" دارای یکی از صخره های بلند سنگ نوردی کشور است

"دیواره سنگی اسبه ریسه ماسال" دارای یکی از صخره های بلند سنگ نوردی کشور است که اقداماتی برای آماده سازی این دیواره سنگی با هدف استفاده سنگ نوردی در دست اجرا است که با آماده سازی آن سنگ نوردان بتوانند از این مکان استفاده کنند، همچنین وجود رودخانه خروشان در دامنه این صخره که استعداد کایاک سواری در آب های خروشان را دارد.
"ارتفاعات آلاله پشته" با توجه به اینکه شهید میزا کوچک خان جنگلی ماسال را به عنوان منطقه امنی در نظر گرفته بود و از این منطقه برای عزیمت به خلخال عبور کرده متاسفانه در ارتفاعات آلاله پشته ماسال بر اثر کولاک و یخبندان به شهادت می رسد، با اینکه فقط سنگ یاد بود در محل شهادت نصب شده است، سالانه هزاران نفر از مردم و دوستداران میرزا از آن محل بازدید می کنند و احداث بنای یادبود باعث ارج نهادن به آرمانهای شهید بزرگوار و موجب بازدید بیشتر و جذب دوستداران وی خواهد شد.

"پارک ساحلی ماسال" در کنار رودخانه خالکایی قرار دارد که مکانی تفریحی و دارای جاذبه های دیدنی فراوانی است.


در سفر استانی هیئت دولت دراسفند ماه سال 1385از این مناطق دیدنی سه منطقه شامل بام سبز، اسبه ریسه و دهکده ییلاقی اولسبلنگاه بعنوان مناطق نمونه گردشگری معرفی شده است.
استاندار سابق گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر بر لزوم توسعه گردشگری در ماسال تاکید و اظهار داشت: شهرستان ماسال به دلیل داشتن مواهب طبیعی، آثار تاریخی و اماکن باستانی موقعیت مناسبی برای توسعه گردشگری دارد.
روح الله قهرمانی چابک توسعه گردشگری در منطقه ماسال را یکی از راهها و اهرم های توسعه و شکوفایی ذکر کرد و یادآورشد: در این زمینه باید زیرساخت فراهم و بستر لازم برای توسعه و شکوفایی ایجاد شود.

تاسیس نخستین کارخانه ابریشم کشی ؛

رضا لیپایی ماسالی معروف به (رضا اف) فرزند شیرعلی ساکن لیپا ماسال یکی از مردان برجسته ماسال-تالش و گیلان است. وی برای اولین بار حدود 85 سال پیش کارخانه ابریشم کشی را در ماسال تاسیس کرد و پس از به عمل آوردن به صورت تجارت و دادستد با شوروی سابق معامله میکرد و کالای خود را پس از حمل به انزلی سپس با (پیراخود-لوتکا-کشتی ) به (بادکوبه –باکو)می رساند همچنین وی اولین چاپخانه را در آن زمان از روسیه به ماسال آورد و همچنین اولین تاجری بود که قاشق و چنگال را از خارج وارد ایران کرد.

توسعه اکوتوریسم اهرمی قوی برای پیشرفت اقتصادی ماسالوی ادامه داد: با توجه به جاذبه های طبیعی فراوان شهرستان ماسال توسعه اکوتوریسم و گردشگری به عنوان اهرمی قوی در پیشرفت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این شهرستان است.
به هر حال شهرستان ماسال با مساحت 622 کیلومتر مربع و با جمعیتی حدود 50 هزار نفر در غرب گیلان و در تالش مرکزی قرار دارد، زبان مردم ماسال " تالشی" بازمانده زبان باستانی ایران است.
این شهرستان به دلیل داشتن آب و هوایی معتدل جنگل ها، مراتع و ییلاق های باشکوه در زمره محوریت صنعت توریسم و اکوتوریسم دراستان گیلان قرار گرفته است.
ماسال دارای مناطق باستانی و تاریخی بسیاری است که می توان به قلعه کول، شهرگاه، گورستان دوره اشکانیان در اسبه ریسه، دره خون، منطقه باستانی خندیله پشت، منطقه ییلاقی درآ، النزه و ساختمان قدمیمی خاندان رحیمی در بیتم شاندرمن و … اشاره کرد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند