شکایت دیوان محاسبات از شستا به دلیل ارائه نکردن اطلاعات

روز گذشته دیوان محاسبات با انتشار گزارش تفریغ بودجه 96، جزئیات عملکرد بودجه ای دولت را تشریح کرد. این گزارش به صورت خاص به بحث داغ خصوصی سازی هم پرداخته است.
شکایت دیوان محاسبات از شستا به دلیل ارائه نکردن اطلاعات

به گزارش تجارت‌نیوز، روز گذشته دیوان محاسبات با انتشار گزارش تفریغ بودجه ۹۶، جزئیات عملکرد بودجه ای دولت را تشریح کرد. این گزارش به صورت خاص به بحث داغ خصوصی سازی هم پرداخته و با بررسی عملکرد سال های اخیر سازمان خصوصی سازی، از تخلفاتی در واگذاری شرکت‌های دولتی به افراد نااهل (افراد فاقد صلاحیت و تخصص تصدی این شرکت ها ) و ارزان فروشی برخی شرکت‎های دولتی خبر داده است.

براساس این گزارش که روز گذشته در جلسه علنی مجلس قرائت شد، شرکت آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال به مبلغ ۹۱۴ میلیارد تومان واگذار شده بود که به دلیل ارزیابی نکردن بخش اعظمی از دارایی‌ها به ارزش تقریبی ۵۰۰ میلیارد تومان با پیگیری دیوان محاسبات و درخواست هیئت سه نفره کارشناسی در نهایت با ارزیابی مجدد مبلغ ۳۴۶ میلیارد تومان به ارزش سهام شرکت افزوده شد.

همچنین بررسی‌های این دیوان نشان می‌دهد که شرکت‌های مذکور به میزان ۲۶۰ میلیارد تومان کمتر از ارزش واقعی واگذار شده اند.براساس این گزارش، ارزش واقعی سهام مجتمع کشت و صنعت و دامپروری دامغان، بیش از چهار هزار میلیارد تومان بوده که واگذاری آن به ارزش هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان موجب بروز ضرر و زیان به بیت‌المال شده است.

این گزارش می افزاید: شرکت‌های ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی در سال ۱۳۹۷ بر اساس قیمت کارشناسی سال ۱۳۹۴ به ارزش ۶۱۱ میلیارد تومان واگذار شدند که موجب ضرر و زیان بیت المال شده است.

این گزارش همچنین به تخلف در واگذاری شرکت توسعه گردشگری و برآورد اندک از ارزش زمین های این شرکت اشاره کرده است. براساس این گزارش قیمت کارشناسی شرکت پالایش نفت کرمانشاه، حدود ۶۱۷ میلیارد تومان بوده که با تصویب هیئت واگذاری و کاهش ۷۰ درصدی به مبلغ ۱۹۹ میلیارد تومان واگذار شده است.

براساس گزارش دیوان محاسبات، واگذاری شرکت‌هایی همچون پالایش نفت کرمانشاه، نیشکر هفت‌تپه، هپکوی اراک، ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی به دلیل فقدان اهلیت و تخصص کافی توسط خریدار، باعث بروز ضرر و زیان به بیت‌المال شده است.

همچنین بر اساس بند دیگری از گزارش تفریغ بودجه، دیوان محاسبات پرونده همکاری نکردن شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) درخصوص عملکرد بودجه سال ۹۶ را به دادسرای دیوان برای رسیدگی ارسال کرده است.

منبع: روزنامه خراسان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز