موضوعات داغ:

شکایت دیوان محاسبات از شستا به دلیل ارائه نکردن اطلاعات

شکایت دیوان محاسبات از شستا به دلیل ارائه نکردن اطلاعات

روز گذشته دیوان محاسبات با انتشار گزارش تفریغ بودجه 96، جزئیات عملکرد بودجه ای دولت را تشریح کرد. این گزارش به صورت خاص به بحث داغ خصوصی سازی هم پرداخته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، روز گذشته دیوان محاسبات با انتشار گزارش تفریغ بودجه 96، جزئیات عملکرد بودجه ای دولت را تشریح کرد. این گزارش به صورت خاص به بحث داغ خصوصی سازی هم پرداخته و با بررسی عملکرد سال های اخیر سازمان خصوصی سازی، از تخلفاتی در واگذاری شرکت‌های دولتی به افراد نااهل (افراد فاقد صلاحیت و تخصص تصدی این شرکت ها ) و ارزان فروشی برخی شرکت‎های دولتی خبر داده است.

براساس این گزارش که روز گذشته در جلسه علنی مجلس قرائت شد، شرکت آلومینیوم المهدی و طرح هرمزال به مبلغ 914 میلیارد تومان واگذار شده بود که به دلیل ارزیابی نکردن بخش اعظمی از دارایی‌ها به ارزش تقریبی 500 میلیارد تومان با پیگیری دیوان محاسبات و درخواست هیئت سه نفره کارشناسی در نهایت با ارزیابی مجدد مبلغ 346 میلیارد تومان به ارزش سهام شرکت افزوده شد.

همچنین بررسی‌های این دیوان نشان می‌دهد که شرکت‌های مذکور به میزان 260 میلیارد تومان کمتر از ارزش واقعی واگذار شده اند.براساس این گزارش، ارزش واقعی سهام مجتمع کشت و صنعت و دامپروری دامغان، بیش از چهار هزار میلیارد تومان بوده که واگذاری آن به ارزش هزار و 850 میلیارد تومان موجب بروز ضرر و زیان به بیت‌المال شده است.

این گزارش می افزاید: شرکت‌های ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی در سال 1397 بر اساس قیمت کارشناسی سال 1394 به ارزش 611 میلیارد تومان واگذار شدند که موجب ضرر و زیان بیت المال شده است.

این گزارش همچنین به تخلف در واگذاری شرکت توسعه گردشگری و برآورد اندک از ارزش زمین های این شرکت اشاره کرده است. براساس این گزارش قیمت کارشناسی شرکت پالایش نفت کرمانشاه، حدود 617 میلیارد تومان بوده که با تصویب هیئت واگذاری و کاهش 70 درصدی به مبلغ 199 میلیارد تومان واگذار شده است.

براساس گزارش دیوان محاسبات، واگذاری شرکت‌هایی همچون پالایش نفت کرمانشاه، نیشکر هفت‌تپه، هپکوی اراک، ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی به دلیل فقدان اهلیت و تخصص کافی توسط خریدار، باعث بروز ضرر و زیان به بیت‌المال شده است.

همچنین بر اساس بند دیگری از گزارش تفریغ بودجه، دیوان محاسبات پرونده همکاری نکردن شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) درخصوص عملکرد بودجه سال ۹۶ را به دادسرای دیوان برای رسیدگی ارسال کرده است.

منبع: روزنامه خراسان

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند