عبداللهیان:‌برخی سیاسیون از جیب اتحادیه اروپا خرج می کنند

پرچم ایران و اتحادیه اروپا

وزیر امور خارجه گفت: امروز در اروپا برخی سیاسیون تندرو، خود را پشت اتحادیه اروپا مخفی کرده و از جیب اتحادیه خرج می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، سیاست‌مدارهای اتحادیه اروپا نقش مهمی در پیشبرد سیاست خارجی ایران، ایفا می‌کنند. متاسفانه برخی از سیاست‌مدارهای اروپایی در قبال ایران، کارشکنی می‌کنند و باعث می‌شوند تا سیاست‌ها و برنامه‌های مورد نظر وزارت امور خارجه ایران به نتیجه مطلوبی دست پیدا نکند.

وزیر امور خارجه کشورمان و مسوؤل عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی تلفنی، درخصوص موضوعات مورد اهتمام مشترک تبادل نظر کردند.

«امیرعبداللهیان» در گفت‌وگوی تلفنی با «جوزپ بورل» ضمن تشکر از نقش جوزف بورل در مسیر گفت‌وگو و تعامل، و با انتقاد از ادبیات خارج از نزاکت دیپلماتیک بکار گرفته اخیر از سوی یکی دو وزیر اروپایی اظهار داشت: امروز در اروپا برخی سیاسیون تندرو، خود را پشت اتحادیه اروپا مخفی کرده و از جیب اتحادیه خرج می‌کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: بدین شکل اهداف راهبردی اتحادیه اروپا، قربانی مطامع گروه‌های خشونت‌گرا و حتی تروریستی که اطلاعات غلط به این سیاسیون می‌دهند، شده است.

رئیس‌ دستگاه دیپلماسی کشورمان نقش مسؤل عالی سیاست خارجی و سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا را در دور نگهداشتن اتحادیه اروپا از هیجانات غیرسازنده، مهم دانست.

امیرعبداللهیان و بورل در این گفت‌وگو، آخرین وضعیت روند مذاکره لغو تحریم‌ها و همکاری جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد تبادل نظر قرار دادند.

جوزپ بورل با اشاره به تلاش‌هایش جهت بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات توافق شده در وین تاکید کرد که کماکان به تلاش و ارتباطات جهت رسیدن به توافق ادامه می‌دهد.

پای برجام بار دیگر به سازمان ملل باز می‌شود

نشست دوره‌ای شورای امینت سازمان ملل با هدف بررسی اجرای قطعنامه 2231 و همچنین احیای برجام روز دوشنبه 28 آذر 1401 برگزار می‌شود.

نشست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل در روز 19 دسامبر برای بررسی چهاردهمین گزارش دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه 2231 و برجام خواهد بود.

این خبر را روچیرا کامبوج، سفیر و نماینده دائم هند در سازمان ملل در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران اعلام کرد.

بر اساس قطعنامه 2231 گزارش دبیرکل سازمان ملل در نشست عادی شورای امنیت این سازمان هر شش ماه یک بار ارائه می‌شود. لازم به ذکر است که نماینده دائم جمهوری اسلامی در این سازمان هم در این نشست سخنرانی می‌کند.

روچیرا کامبوج ار اول دسامبر ریاست دوره‌ای شورای امنیت را در آخرین ماه حضور در این شورا بر عهده گرفت. روچیرا کامبوج ار اول دسامبر ریاست دوره‌ای شورای امنیت را در آخرین ماه حضور در این شورا بر عهده گرفت.

آخرین نشست دوره شورای امنیت سازمان ملل نهم تیرماه برگزار شد.

در این نشست آنتونیو گوترش در رابطه با رفع تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران و حق بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام تاکید کرد.

دور جدید مذاکرات برجام پس از وقفه‌ چند ماهه در تاریخ 13 مرداد در شهر وین از سر گرفته شد. این مذاکرات به مدت چهار روز ادامه داشت و در تاریخ 17 به پایان رسید.

اگر چه در ابتدای دور جدید مذاکرات این‌طور پیش‌بینی شد که برجام در مدت زمان کوتاهی به نتیجه می‌رسد و طرفین به توافق خواهند رسید، اما رفته‌رفته زمان توافق طولانی شد و حالا امیدی به احیای برجام نیست.

علاوه بر اینکه برجام در اغما مانده و وضعیت آن نامشخص است، آمریکا نیز تحریم‌های خود را علیه ایران افزایش داده و در مدت اخیر چندین نهاد و فرد وابسته به دولت ایران را تحریم کرده است.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند