ضرر ۱۶۰ میلیون دلاری قطع واتساپ / ارزش سهام فیس‌بوک ریخت!

ضرر ۱۶۰ میلیون دلاری قطع واتساپ / ارزش سهام فیس‌بوک ریخت!

بعد از قطع دسترسی جهانی به اینستاگرام و واتساپ، ارزش سهام فیس‌بوک بیشتر از پنج درصد افت کرد. سرویس نت‌بلاک اعلام کرده که قطع یکساعته اینستاگرام و واتساپ، ۱۶۰ میلیون دلار به اقتصاد جهان ضربه زده است. 

به گزارش تجارت‌نیوز، از چند ساعت قبل،‌ اینستاگرام و واتساپ با اختلال و قطعی گسترده مواجه شدند و کاربران سراسر جهان امکان استفاده از این اپلیکیشن‌ها را از دست دادند.

ساعتی پس از قطع واتساپ، رویترز در خبری اعلام کرد دلیل قطع واتساپ، یک هکر ۱۳ ساله چینی است. اگرچه فیس‌بوک حمله سایبری را رد کرد. اما همزمان با این اتفاق ارزش سهام شرکت فیس‌بوک بیش از پنج درصد افت کرد.

دلیل افت ارزش سهام فیس‌بوک به این دلیل است که برنامه‌های واتساپ، اینستاگرام و فیس بوک- همه متعلق به فیس بوک هستند و از زیرساخت‌های مشترکی استفاده می‌کنند. حالا اختلال در زیرساخت این شرکت، چه به دلیل حمله سایبری رخ داده باشد و چه به دلیل دیگری، ارزش سهام شرکت فیس‌بوک را کاهش داده است.

همچنین طبق اطلاعات سرویس NetBlocks قطعی یک ساعته فیس‌بوک، اینستاگرام و واتساپ تا الان ۱۶۰ میلیون دلار به اقتصاد جهان ضربه زده است.

بعد از اختلال گسترده واتساپ، برخی خبرها از ایجاد اختلال در تلگرام هم خبر می‌دهد. اختلال در تلگرام اگرچه هنوز رسما تایید نشده اما گفته می‌شود به دلیل قطع دسترسی به واتساپ، کاربران جهانی این پیام‌رسان به تلگرام رفته‌اند و هجوم بیش از حد کاربران منجر به ایجاد برخی اختلال‌ها در تلگرام هم شده است.

برخی دیگر از رسانه‌ها می‌‌گویند تلگرام اختلال جدی ندارد و فقط در قسمت کامنت‌گذاری مشکل ایجاد شده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند