طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی به کجا رسید؟

بیمه کارگران ساختمانی

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی از تصویب کلیات طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی در خانه ملت خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، نمایندگان مجلس در هفته گذشته کلیات طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی را به تصویب رسانده و تا دو هفته آینده ایرادات ۲ ماده قانونی دیگر را نیز رفع خواهند کرد.

فارس نوشت: محمدحسن آصفری ظهر امروز در آیین گرامیداشت سالروز تصویب قانون کار در خانه کارگر استان مرکزی اظهار کرد: نمایندگان مجلس در هفته گذشته کلیات طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی را به تصویب رسانده و تا دو هفته آینده ایرادات ۲ ماده قانونی دیگر را نیز رفع خواهند کرد.

وی تصریح کرد: کارگران ساختمانی باید از امکانات بیمه‌ای به صورت عادلانه برخودار شوند، طعم عدالت را به درستی بچشند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب بر لزوم تدوین اطلس مهندسی کارگری و صنعتی در حوزه‌های مختلف تاکید و اظهار کرد: این اطلس می‌تواند در رفع نیازها و مشکلات کارگران نقش به سزایی ایفا کند.

آصفری با اشاره به صنعتی بودن استان مرکزی و وجود بیش از ۲۵۰ هزار کارگر در استان خاطرنشان کرد: متاسفانه بخشی از کارگران واحدهای بزرگ صنعتی استان به دلیل خصوصی سازی اشتباه در سال های گذشته با چالش‌های بسیاری مواجه شده و تحمل مشکلات بسیاری شدند این در حالی است که بخش خصوصی باید رونق این واحدها را رقم می‌زد.

وی گفت: بخشی از واحدهای صنعتی استان در پی واگذاری غلط اصل ۴۴ قانون اساسیبه حالت تعطیل و یا نیمه تعطیل در آمده‌اند که دلیل اصلی آن نالایقی و ناتوانی مدیریت این واحدها وعدم توجه آنان به معیشت کارگران بوده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بر اهمیت تامین امنیت شغلی و به روز رسانی ماشین‌آلات واحدهای تولیدی تاکید کرد و ادامه داد: ضروری است چالش‌های حوزه تولید در واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل احصا و در راستای رفع آنها اقدام شود.

اجرای قانون کار خواسته به حق کارگران است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز رفع مشکلات جامعه کارگری استان را اولویت دولت سیزدهم برشمرد و گفت: جامعه کارگری یکی از زحمت‌کش‌ترین و مظلوم‌ترین اقشار جامعه است که متاسفانه بی‌توجهی به آنان طی سال‌های گذشته مشکلات متعددی را پیشروی این قشر قرار داده است.

بهنام نظری اجرای قانون کار را خواسته به حق کارگران دانست و افزود: حق کارگران است که بر اساس قانون به آنها رفتار شود.

وی با اشاره به تلاش دشمنان برای ضربه زدن به انقلاب از طریق تحریک جامعه کارگری گفت: کارگران با وجود اینکه با چالش‌های بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند اما هرگز حاضر نشدند در زمین دشمن بازی کنند.

معاون سیاسی استاندار مرکزی تصریح کرد: برخورداری کارگران از امنیت شغلی مهم ترین خواسته این قشر است که باید این خواسته به حق مورد توجه قرار گیرد.

نظری گفت: با رویکرد حمایتی دولت سیزدهم از بخش تولید طی یک سال گذشته مشکلات ۲ واحد تولیدی بزرگ استان برطرف و رفع مشکلات ۲ واحد تولیدی دیگر در دست اقدام است.

ثبت ۲۷۷ تشکل کارگری در استان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز از ثبت ۲۷۷ تشکل کارگری در استان خبر داد و گفت: شهرستان‌های ساوه، زرندیه و دلیجان از نظر نیروی کار با کمبود مواجه هستند.

جمشید امیدی گفت: بر اساس آخرین آمار سال گذشته تعداد شاغلین استان ۳۸۵ هزار نفر ثبت شده است.

تقسیط بدهی ۳ واحد بزرگ صنعتی استان

مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی نیز با اشاره به تقسیط بدهی آذرآب، ماشین‌سازی و واگن‌پارس گفت: ۲۳ هزار و ۲۲۴ واحد فعال تولیدی و صنعتی استان وجود دارد.

علیرضا حسینی افزود: تعداد بیمه‌شدگان استان تا شهریورماه امسال ۲۲۴ هزار و ۴۷۶ نفر بوده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند